העיסוק בענייני תזונה נכונה הולך ותופס תאוצה בעולם המערבי, בעיקר בשנים האחרונות. אנחנו מבינים יותר ויותר עד כמה המזון שאנו צורכים משפיע על הבריאות הפיזית והנפשית שלנו כאחד. אנחנו מתחילים להבין שכדאי לחזור אחורה, אל אבות המזון הטבעי, אל מקורות התזונה הנכונה והבריאה.

כיום, מזון הוא דבר זמין ונמצא בכל מקום. כל שיש לעשות על מנת להשיג מזון הוא ללכת למכולת, לבחור את מוצרי המזון, לשלם עליהם ובמקרה הצורך לבשל אותם לאחר מכן – במידה ולא קנינו אוכל מוכן מראש.

מאחר וכל כך קל להשיג מזון, האכילה עצמה הפכה גם היא לדבר שאנו מקלים בו דעת. בעולם מהיר אין זמן מיותר, ואי אפשר להשקיע זמן רב בשום דבר, ובטח לא באוכל. אולם רבים אינם יודעים שתזונה נכונה אינה דורשת זמן – אלא מעט יותר תשומת לב.

תרומתה של תזונה נכונה לחיינו

תזונה נכונה ומאוזנת מסייעת לשמירה על הבריאות הגופנית והנפשית, תפקוד מערכת העיכול, מערכת הדם והלב, חיסון מפני מחלות והארכת תוחלת החיים. כמו כן, תזונה בריאה תורמת לשיפור ניכר במצב הרוח והגברת תחושת הערנות והחיוניות. נוסף על כך, עבור כל מי ששואף לרדת במשקל – תזונה נכונה היא גם הבסיס לכל דיאטה מצליחה.

תזונה נכונה וריפוי

בכל תחומי הרפואה – בין אם מדובר ברפואה קונבנציונאלית או ברפואה משלימה – תזונה נכונה היא אחד הכלים העיקריים לטיפול במחלות ובעיות בריאותיות. כיום כבר ידוע שתזונה בריאה יכולה למנוע מחלות רבות, אך גם לעזור לנו להירפא מהן.

ברפואה של היום לא מתעלמים מתרומתה של התזונה לתפקוד הבריאותי שלנו, ועל כן, בניית תפריט לתזונה נכונה הוא חלק בלתי נפרד מתהליך הריפוי. לעיתים, יש בכך השפעה אדירה על כל אדם חולה.

מה בין תזונה נכונה ודיאטה?

דיאטה נכונה מורכבת מכמה גורמים: שינוי הרגלי האכילה, בניית תפריט, שינוי מרכיבי המזון ופעילות ספורטיבית. ישנן אינספור דיאטות בזק או דיאטות המושתתות על אכילת מרכיב מזון אחד בלבד, והן הרסניות ומזיקות מאוד לבריאות (ולמעשה גם לא מחזיקות מעמד).

הצעד הראשון בדיאטה טובה ובריאה הוא בניית תפריט לתזונה נכונה, המורכב מכל אבות המזון. לשם כך, יש לפנות לדיאטנית מוסמכת, ולא להשתמש בתפריטים מוכנים. מדוע? משום שבהרכבת התפריט נלקחים בחשבון נתונים פיזיולוגיים, בריאותיים ונפשיים, וכן נתונים נוספים כמו גיל, אורך חיים וכדומה.

שומרים על כושר

תזונה בריאה ונכונה לא יכולה להיות שלמה ללא מנה טובה של פעילות ספורטיבית, בעיקר בעידן של היי טק וישיבה ממושכת, בו אנשים מבלים לעיתים יום שלם ואף יותר מכך בלי לצאת מהמשרד או מהבית. בימינו, שמירה על כושר מקבלת משמעות חדשה, שהיא הרבה מעבר לפיתוח הגוף או הישגים ספורטיביים – היא הפכה לצורך גופני חיוני.

לעוסקים בפעילות ספורטיבית חשוב לפתח מודעות לגבי תזונה נכונה, על מנת לדעת מה לאכול לפני אימון ואחרי אימון, אילו מרכיבי מזון חיוניים עבורם, ועוד. תזונה נכונה ופעילות ספורטיבית הולכות יחד יד ביד, ואכילת מוצרי מזון נכונים יכולה להשפיע במידה רבה על ביצועים גופניים.

שיפור הזיכרון ויכולת הריכוז

תזונה בריאה משפיעה מאוד גם על תפקוד המוח. הרגלי האכילה שלנו ורמות הברזל, החלבונים, הויטמינים (ויטמין B12 וויטמין D), החומצות (אומגה 3) והשומנים שאנו צורכים, משפיעים במידה רבה על התפקוד הקוגניטיבי שלנו. על כן, תזונה נכונה בהכרח תוביל לשיפור ניכר בביצועים השכליים, ותביא לעלייה ביכולת הריכוז והזיכרון.

לקריאה נוספת על תזונה נכונה: