לאורך ההיסטוריה, השיער שימש ככלי מרכזי בדימוי שאנו מעניקים לעצמנו. סיפורו של שמשון הגיבור אולי מקצין את זה, אבל הוא יכול ללמד על החשיבות של השיער עבורנו. דוגמא אחרת היא השימוש בשיער ארוך ככלי מרד (למשל אצל ילדי הפרחים בסבנטיז או אצל להקות רוק כבד). לכן שיער דליל הוא נושא כל כך רגיש.

התופעה של דלילות השיער נפוצה מאד. אצל גברים היא מולידה עוגמת נפש רבה וידועה גם בכינוי התקרחות. התופעה אף קיימת, אם כי נפוצה פחות, אצל נשים וילדים. הסיבות להיווצרות השיער הדליל רבות ומגוונות. תזונה לא נכונה, תורשה, מתח וחרדה ואף מחלות מסוימות. אלו שנפגעו מנשירת שיער רואים בכך החלשה משמעותית של האפיל שלהם ופגיעה בדימוי העצמי.

הסיבות האפשריות להיווצרות שיער דליל

בין הסיבות להיווצרות של שיער דליל אפשר למנות את הנפוצות ביותר:

  • תזונה לא נכונה (למשל מחסור בברזל או אבץ)
  • מתח וחרדה
  • תורשה
  • פטריות בקרקפת
  • חוסר איזון הורמונאלי

זה אולי יישמע לכם לא הגיוני, אבל קיימת גם נשירת שיער אצל ילדים. כשאנחנו חושבים על נשירת שיער אנחנו חושבים על גברים בגיל 40 או נשים אחרי לידה, אבל התופעה בהחלט קיימת. הסיבות הן אותן סיבות שהוזכרו למעלה. אפילו שיער שנאסף הדוק ומתוח מדי עלול להוביל לנשירת שיער אצל ילדים.

שיער דליל

מחפש פתרונות לבעיית שיער דליל?

הפתרונות לבעיה של שיער דליל

את הפתרון לבעיה של שיער דליל יש לחלק לשניים. ראשית יש לטפל במקור הבעיה (תזונה, איתור מקור המתח הנפשי). שנית, ומאחר ושיער דליל הוא כבר עובדה, צריך לטפל בה. ניתן לפנות למספר פתרונות על מנת למלא את השיער.

ישנן שיטות נוספות עבור מילוי שיער. קיימת שיטה של הלחמת שיער טבעי. כמו כן ניתן להשתמש בתכשיר מינוקסידיל, הניתן ללא מרשם רופא. תכשיר זה מעודד ומאיץ את פעולת זקיקי השיער. במידה והבעיה היא הורמונאלית יש להמשיך ולקחת אותו כל הזמן מאחר והוא מטפל בסימפטום אך לא במקור הבעיה. ברגע שתיפסק לקיחת התרופה תימשך נשירת השיער. ישנם עוד תכשירים קוסמטיים המיועדים לטיפול בשיער דליל.

השתלת שיער – הפתרון הנפוץ עבור שיער דליל

אחד הפתרונות היעילים ביותר למלחמה בתופעה של שיער דליל הינה השתלת שיער. כיצד מתבצע התהליך? לוקחים פיסות עור מהעורף, בהן עדיין קיים שיער, ומשתילים אותם באזורים המקריחים, כך שהשיער יהיה מלא בצורה אחידה. זהו ניתוח כירורגי המתבצע בהרדמה חלקית.

במידה ולא קיים מספיק שיער בעורף המטופל, לוקחים פיסות עור מאזורים אחרים בגוף, בהם ישנו שיער דומה. התהליך כרוך בטיפול אנטיביוטי מונע על מנת לעצור התפתחות אפשרית של זיהומים. זמן ההחלמה מהניתוח הוא כיממה.

כמה דברים שכדאי לדעת לפני שבוחרים טיפול

לפני שאתם מתחילים טיפול בשיער דליל, יש להתייעץ עם רופא עור. כמו כן, אם בחרתם בפתרון של השתלת שיער, רצוי לעשות את ההליך הזה אחרי גיל 25. הסיבה היא שעד גיל זה אזורים נוספים בשיער עלולים להפוך דלילים. במצב כזה יהיה צורך לחזור על ההליך כשייווצר שנית מצב של שיער דליל. לבעלי שיער מתולתל וסמיך סיכויי הצלחה גבוהים יותר בהשתלת שיער.

בכל מקרה חשוב להבין שהמצב אינו אבוד עבור מי שנפגע מנשירת שיער. יתכן שבמקרים מסוימים את הטיפול נגד שיער דליל יש ללוות בטיפול המעניק תמיכה נפשית ורגשית. במיוחד אם מדובר בהתפתחות של שיער דליל אצל ילדים, אז הופך הנושא לרגיש כפליים.