פעמים רבות אנו פוגשים באנשים בעלי מבנה פנים יפה, אך פניהם מוכתמים בכתמים רבים, חטטים וצלקות. מבנה פנים יפה הוא דבר חשוב, אך כולנו שואפים להגיע למצב של פנים חלקים ונעדרי פגמים כאלו ואחרים. ישנן שיטות רבות להיפטר מפגמים שונים בעור (קרמים שונים, איפור קבוע וכן הלאה). אחת השיטות הנפוצות ביותר בשנים האחרונות היא הפילינג. הפילינג הוא שם מקיף ונרחב למספר שיטות לקילוף עור הפנים. הפילינג יכול להיות שטחי או עמוק, להתבצע אצל קוסמטיקאית או בחדר ניתוח עם רופא, בהרדמה מקומית, הרדמה מלאה או ללא שום הרדמה. לא כל הליך פילינג מתאים לכל אדם - אדם בעל פגמים שטחיים אינו צריך לעבור פילינג עמוק. באותו אופן – במידה והאדם הוא בעל פגמים עמוקים - עדיף שיעבור הליך של פילינג עמוק. חשוב לציין שכל סוגי הפילינג מבוססים על אותו הרעיון - קילוף של העור (המילה פילינג בשפה האנגלית פירושה קילוף).

קילוף שכבת העור העליונה של הפנים הוא תהליך שרצוי מאוד לבצע אצל מטפל המתאים לכך, שהוא בעל ניסיון והכשרה ברמה גבוהה. לא כל רופא יכול לבצע כל פילינג, וקוסמטיקאיות יכולות לבצע רק סוגים מסוימים של פילינג. כך למשל - קוסמטיקאית לא יכולה להשתמש בחומצות חזקות לשם קילוף שכבות עור עמוקות יותר ורק רופא מומחה מורשה לבצע הליך שכזה.

ניתן לחלק את כל סוגי הפילינג לשלושה סוגים עיקריים - פילינג מכאני, פילינג כימי, והסוג החדשני ביותר כיום - הפילינג שמבוצע באמצעות לייזר. נרחיב לגבי כל אחד מהסוגים הללו.

הפילינג המכאני

פילינג מכני שטחי-בינוני מתבצע אצל קוסמטיקאית. בפילינג זה אנו מסירים רק את שכבת העור החיצונית ביותר (ולא מגיעים לשכבות עמוקות יותר). הטיפול כולל קרצוף בעזרת גרגרים, כאשר כיום נפוץ השימוש בקריסטלים. פילינג זה מתאים לעור בעל פגמים קלים בלבד והוא מתבצע בסדרה של מספר טיפולים (תלוי בקוסמטיקאית ובחומר שבו היא משתמשת). לאחר הטיפול יש מעט אדמומיות בפנים, שעוברת לאחר מספר שעות.

הפילינג המכאני העמוק מתבצע על ידי רופא ובהרדמה מלאה. הפילינג המכאני העמוק מתאים יותר לפגמים עמוקים, כמו צלקות עמוקות יחסית הנוצרות מאקנה או פצעים אחרים. הפילינג קרוי "מכאני", מאחר והרופא משתמש במכשיר מכאני בעל מנוע חזק. בקצה מכשיר זה מצויה מברשת מעגלית המסתובבת במהירות. הרופא מעביר את המברשת על גבי פני המטופל המצוי בהרדמה מלאה. הרעיון בפילינג המכאני העמוק הוא לקלף באמצעות מכשיר זה שכבות עור מהפנים. במקום העור שהוסר בקילוף המכאני, מתפתחים תאי עור חדשים - נקיים מפגמים וצלקות.

פילינג מכאני עמוק - התהליך

כפי שכבר נאמר - הפילינג המכאני העמוק מתאים לאנשים בעלי צלקות עמוקות ונעשה בהרדמה מלאה. לכן אנו יכולים לבצע פילינג זה רק אצל רופא מומחה בתחום העור. בעת הפגישה הראשונה עם הרופא, כדאי מאוד לבצע איזשהו תיאום ציפיות - לא תמיד נראה פנים חלקות לגמרי לאחר הניתוח, וכדאי מאוד להיות מוכנים לכך. ביום הניתוח נורדם בהרדמה מלאה - בעת הניתוח כמובן שלא נחוש כלום, אך לאחר הניתוח יתכנו כאבים, והמטופל יקבל משככי כאבים. לאחר הניתוח מכסים בדרך כלל את פני המטופל בתחבושות טיפוליות לשם הרגעה של הפנים. לאחר עשרה עד עשרים ימים, הפנים מחלימות מהטיפול, והמטופל יכול להמשיך כרגיל בחייו. למרות שבתקופה יחסית קצרה פני המטופל מחלימות, עדיין ניתן לראות אדמומיות חזקה בפנים. האדמומיות הזו תעלם לאחר כחודשיים ואפילו יותר. חשוב לזכור כי אסור להיחשף לשמש לאחר הטיפול לתקופה של מספר חודשים - החשיפה לשמש לאחר הטיפול תגרום לכתמים על עור הפנים, ולכן צריך להימנע מאור השמש ולמרוח קרם הגנה המתאים לעור הפנים.

פילינג מכאני עמוק - סיכונים

על אף ההליך שנראה אולי מאוד אגרסיבי, הסיכונים בפילינג מכאני עמוק לא רבים ונדירים יחסית. הטיפול מבוצע בהרדמה מלאה, ועצם ההרדמה היא סיכון בפני עצמו. קיים גם סיכון להיווצרות צלקת בפנים, אך מצב זה נדיר יחסית, ונובע בדרך כלל מרשלנות הרופא. כדאי לקחת בחשבון את הסיכון להיווצרות כתמים בפנים בשל היחשפות לשמש לאחר הטיפול - חשוב להשתדל לא להיחשף לשמש, ובמקרה ונחשפים לשמש - להימרח בקרם הגנה ולחבוש כובע רחב שוליים.

פילינג כימי

הפילינג הכימי כולל שימוש בחומצות בדרגות חומציות שונות, על מנת לקלף את העור הפגום ולהבליט עור נקי מפגמים וחלק יותר. פילינג זה מתאים לאנשים שרוצים לטפל בקמטים בפנים, בעיות פיגמנטציה (יותר מגוון אחד בפנים), עור שנפגם כתוצאה מחשיפה לשמש ועוד. לעיתים קרובות הפילינג הכימי מבוצע במקביל למתיחת פנים - אך אין הכרח לבצע את שני הטיפולים ביחד. הרעיון מאחורי הפילינג הכימי הוא גרימה של כוויה מדרגה שנייה על גבי הפנים באמצעים כימיים. מעל השכבה שעליה נעשה הפילינג צומחת רקמת עור חדשה ונקייה מפגמים. ישנם שלושה סוגים של פילינג כימי וחשוב להחליט יחד עם הרופא על הטיפול הטוב ביותר עבורכם. כל טיפול מאופיין בחומצה אחרת:

חומצות "אלפא הידרוקסיות" (כמו חומצת פירות או חומצה לקטית), הן הסוג המתאים לפילינג השטחי ביותר. חומצת TCA (חומצה תרי-כלורית), היא החומצה המתאימה לטיפול פילינג בינוני. החומצה החזקה ביותר היא החומצה הפנולית - חמצה זו מתאימה לפילינג כימי עמוק.

פילינג כימי - התהליך

הרופא (או הקוסמטיקאית, אם מדובר בפילינג שטחי), מחליט ביחד איתכם לגבי סוג החומר בו הוא ישתמש בניתוח. ההחלטה תלויה כאמור בסוג הפגמים ובעומק הפילינג הנדרש. מספר ימים לפני הטיפול, הרופא יבקש מכם למרוח משחה על בסיס ויטמין A, אשר עוזרת בספיגה של החומצה בטיפול. אין שימוש בחומר מאלחש בטיפול זה, מאחר והחומצה עצמה משמשת כחומר מאלחש. הרופא ימרח את החומצה על הפנים, וישאיר אותה כך למשך כעשר דקות. טיפולים עמוקים יותר, דורשים יותר זמן. לאחר שהרופא מסיר את החומר מהפנים הוא מורח ג'ל מרגיע. בדרך כלל אין אפילו צורך בחבישה מיוחדת. לאחר הטיפול, הרופא יבקש מאיתנו ליטול משככי כאבים, על פי הצורך.

פילינג כימי - סיכונים

בפילינג כימי קיים סיכון לזיהום המקום לאחר הטיפול (במצב שכזה תצטרכו ליטול אנטיביוטיקה). הפנים יראו נפוחים ואדומים לאחר הניתוח, תופעה העוברת לאחר כחודש. חשוב לא להיחשף לשמש מספר חודשים לאחר הטיפול. לעיתים יראו גם שינויים בגוונים בפנים, אשר עוברים לאחר כחודשיים.

פילינג באמצעות לייזר - התהליך

שימוש בלייזר לפילינג היא השיטה הפופולארית ביותר כיום. בשיטה זו, קרן הלייזר (קרן בעוצמה גבוהה ובאורך גל יחיד) פוגעת בפנים ומקלפת את שכבת העור הרצויה. הדיוק שבקרן הלייזר יכול להיות מדהים - ניתן לכוון את הלייזר שיקלף שכבות ספציפיות של העור, בלי לפגוע באברים אחרים. ניתן להשתמש בקרן הלייזר לטיפול עמוק או שטחי. ביום הטיפול, לאחר חבישת משקפי מגן, הרופא ירדים אתכם באופן מקומי (ולעתים אפילו יבצע הרדמה מלאה). הרופא יפעיל את קרן הלייזר שמאיידת את השכבות הלא רצויות של העור, בלי לפגוע בשבות עמוקות יותר. לאחר הטיפול אנו נשלחים לביתנו עם משככי כאבים. ההחלמה יכולה להתארך ולהגיע עד לחצי שנה.