טיפול בבעיות נשירת שיער והתקרחות

נשירת שיער היא תופעה ידועה ומוכרת, אשר כל בני האדם חווים בצורה שגרתית. נשירה של עד 100 שערות ביום נחשבת לתופעה נורמאלית, אך זאת בתנאי שהשערות נושרות מכל אזורי הראש בצורה שווה. במידה והנשירה היא ממוקדת או אינטנסיבית יותר, מדובר בתופעה של התקרחות. נשירת שיער היא תופעה הרלוונטית לכל איברי גופנו – שערות מהידיים, מהראש, מהרגליים, מהמפשעה, ומכל האזורים בגוף בהם מצויים ריכוזי שיער, נושרות כדבר שבשגרה. נשירת שיער מוגברת באזור הראש קרויה התקרחות, ומדובר בתופעה כאובה ומוכרת אצל גברים ונשים כאחד, בגילאים שונים.

במה מדובר

רוב הסובלים מתופעת נשירת שיער הם גברים מבוגרים (מעל גיל 40). בגילאים אלו חלה אצל רוב הגברים הידלדלות של שיער הראש, כתוצאה מנשירה הדרגתית שהם חווים בשנות בגרותם המאוחרת. אך נשירת שיער אינה רק מנת חלקם של גברים מבוגרים. גם אצל נערים וגברים צעירים (בגילאי 17-25) יכולה להתרחש נשירת שיער אינטנסיבית שמביאה להתקרחות מלאה או חלקית. הדבר עשוי לנבוע מסיבות רבות, כגון גנטיקה, תזונה לקויה, בעיות בריאותיות שונות ועוד, ונרחיב על כך בהמשך.

תופעת נשירת שיער מופיעה לעתים נדירות יותר גם אצל נשים. סוגי נשירת שיער בקרב נשים הן – התקרחות בגיל המעבר (התקרחות המתאפיינת בנשירת שיער בכל אזורי הראש, והשיער בקודקוד הופך לדליל יותר), התקרחות נשית (השיער מתדלדל בקדמת הראש, עד שניתן לראות דרכו את הקרקפת, והקווים החיצוניים של השיער, לעומת זאת, אינם נפגעים כלל), והתקרחות גברית (תופעה נדירה מאוד אצל נשים, שמתאפיינת באבדן שיער רב בקווים החיצוניים של הראש, אך המצב לרוב לא יחמיר ויתדרדר לכדי קרחת מלאה כמו אצל גברים).

גורמים וסיבות

קיימים גורמים מערכתיים, הורמונאליים וסביבתיים רבים המשפיעים על איכות השיער ועל צמיחתו. מקרים של התקרחות ונשירת שיער קשורים קשר הדוק לשינויים מקומיים שעוברת הקרקפת. שינויים כאלו יכולים לשבש את תנאי המחייה של השורשים, וכתוצאה מכך להביא לפגיעה בבריאות השיער. הסיבות הנפוצות ביותר לפגיעה בשיער ולנשירתו הן:

  • תזונה לקויה - חוסר בויטמינים ומינראלים עשוי להשפיע על צמיחת השיער, ואף להסב לו נזקים חמורים ולגרום לנשירה ולעיוות שורשי השיער. מחסור כזה בויטמינים עשוי לנבוע מספיגת מעיים לקויה או מאכילה לא סדירה, לא מאוזנת ולא מספקת.
מבנה השיערה

מבנה השיערה

דרכי פיתרון

אם גם אתם סובלים מתופעת נשירת שיער, הרפואה המודרנית תוכל להעמיד לרשותכם מספר דרכים מתקדמות שתסייענה לכם להילחם בתופעה. פרט לטיפולים הרפואיים המתקדמים בתחום, תוכלו גם להסתייע בשני פתרונות עתיקים ומוכרים לכל - פאת ראש ותרופות טבעיות. גברים רבים משתמשים בפאת ראש, ובמובנים רבים הפתרון היסודי שהיא מציעה (בהתעלם מחסרונות השיטה המוכרים לכל), יהיו לרוב מרשימים בהרבה מכל טיפול רפואי אחר. אמינותן של תרופות סבתא ותרופות טבעיות, כמו למשל מריחת שמנים טבעיים ותמיסות מן הטבע על הקרקפת (כמו בסרט "אלכס חולה אהבה", לדוגמה) לא הוכחה מעולם, אך גם כיום רבים עושים בהן שימוש (בעיקר אוכלוסיה מסוגרת ו"מיושנת" יותר).

תכשיר מוכר, בו משתמשים רבים מהסובלים מנשירת שיער, הינו תכשיר המכיל חומר בשם מינוקסידיל. מינוקסידיל שימש בעבר לטיפול בלחץ דם, אך רבים מהמטופלים שהשתמשו בו דיווחו על צמיחה מוגברת של שיערם. בעקבות תגלית זו פותח ושופר החומר, וכיום עושים בו שימוש נגד נשירת שיער. מינוקסידיל נמכר כיום כתמיסה נוזלית שמורחים המטופלים על קרקפת יבשה פעמיים ביום.

אפשרות נוספת, ויקרה יותר, היא השתלת שיער (בלייזר ובאמצעים אחרים). מדובר בטיפול רפואי במהלכו מסירים מראשו של המטופל רצועת עור ובה זקיקי שיער חיים. לאחר הסרת הרצועה, והפרדת הזקיקים, משתילים את הזקיקים מחדש באזור המקריח בראשו של המטופל, ולאחר שורה קצרה של טיפולים ישוב השיער לצמוח באזור המקריח.

טיפול נוסף ופופולארי מאוד בקרב רבים מן הסובלים מנשירת שיער, ניתן באמצעות תרופת מרשם שנדרש המטופל לבלוע (שמה פינאסטריד). צריכת התרופה מפעילה גנים שמקצרים את תהליך הצמיחה של השיער, וממזערים את זקיקי השיער הגדולים בראש המטופל. זקיקים אלה מסייעים להבריא את הקרקפת, לעצור את נשירת השיער, והשיער שצומח בעקבות הטיפול הוא בריא, חזק וצפוף יותר ממה שהיה בעבר.

שיטת הטיפול יתרונות חסרונות
טיפול קוסמטי – תכשירים למילוי שיער דליל קל ונוח לשימוש, תוצאה מיידית – שיער מלא למראית עין מתאים רק לשיער דליל ולא לקרחות, לא פותר את הבעיה
פאה מסתיר את הבעיה, קל נוח לשימוש עלול להיות מסורבל, נחשב מיושן ואפילו מביך, לא פותר את הבעיה
השתלת שיער מאפשר צמיחה מחודשת של זקיקי שיער באזורים המקריחים הליך כירורגי, מתאים רק לסוג מסוים של התקרחות (מצריך קיום זקיקי שיער בריאים באזור העורף )
פרופסיה – טיפול תרופתי בטבליות לבליעה אחוזי הצלחה גבוהים - עצירת או האטת נשירת השיער אצל מטופלים רבים, צמיחה מחודשת של שיער אצל רבים אחרים, קלה ונוחה לשימוש תופעות לוואי, תהליך ארוך טווח המצריך הרבה סבלנות עד לתוצאות, מחיר יקר
מינוקסידיל (מינוקסי) – תמיסה לשימוש חיצוני שימוש חיצוני, זולה יותר מפרופסיה, אין כמעט תופעות לוואי, ללא מרשם תהליך ארוך טווח המצריך הרבה סבלנות עד לתוצאות, אחוזי הצלחה נמוכים יותר מאשר לפרופסיה

חשוב לזכור שעדיין לא קיימים היום טיפולים יעילים שהוכיחו את יעילותם בהצמחת השיער ובהשבת מצב הקרקפת לקדמותו. הטיפולים המוכרים והאפקטיביים ביותר בתחום מסוגלים לעצור נשירת שיער, ולחזק את זקיקי השיער, אך הם לא יגרמו לראשכם לחזור למצב בו היה בנעוריכם. לכן מומלץ להתחיל בטיפולים בשלב בו מתחילה הנשירה, ולא להמתין עד שתקריחו לחלוטין.

לקריאה נוספת: