ניתוח אף הוא הליך כירורגי אסתטי נפוץ מאוד, הנועד לשפר את מראה הפנים במקרים של חוסר סימטריה או גבנונים באף. יש לציין כי קיימות גם סיבות רפואיות לביצוע ניתוח אף, ביניהן פגמים מולדים במחיצות האף או בסחוסי האף, שפה שסועה, ליקויים נשימתיים בעקבות חבלה או תאונה ועוד. מומלץ לבצע ניתוח אף רק לאחר שהפנים מסיימות לגדול ולהשתנות, שלב המתרחש בדרך כלל בסביבות גיל ההתבגרות. זו הסיבה לכך שהניתוח נעשה בדרך כלל בסביבות גילאי שמונה עשרה. הניתוח אינו מומלץ למבוגרים, כיוון שבמהלך השנים מאבד העור את יכולתו האלסטית, וגמישות העור מהווה גורם חיוני להשגת תוצאה טובה בניתוח והחלמה מיטבית. ניתוח אף משנה את כל הפרופורציות במראה הפנים ויש לשים דגש על שאיפה לאף המשתלב באופן הטבעי ביותר בפנים, לקחת בחשבון את הפרופיל, את מבנה הפנים ואת איכות העור של המטופל.

הטכניקות העיקריות

ניתוח אף מהווה את אחד מהניתוחים הפלסטיים "הוותיקים" בתחום, ולכן ההליך הניתוחי כיום הוא מוצלח, פשוט ומדויק יותר. במטרה לבחור רופא מנתח יש לבדוק רופאים מובילים בתחום ולהיפגש עימם. לאחר בחירת הרופא תיקבע פגישת אבחון וייעוץ במטרה לקבוע את התוכנית הניתוחית. פגישת ההיכרות עם הרופא כוללת אבחון ראשוני וייעוץ רפואי. במהלך הפגישה ייבחן הרופא את ההיסטוריה הרפואית של המנותח, ובמיוחד נושאים כמו בעיות לחץ דם, בעיות קרישת דם, חבלות באף, ונזלת אלרגית. כמו כן הוא יבחן את מבנה הפנים והאף, את גמישות העור ומבנה העצמות ואת ציפיות המטופל. הרופא ימליץ, על סמך ניסיונו בתחום, על הליך ניתוחי ספציפי המתאים לכל הגורמים שנבחנו, ויסביר זאת בפירוט למטופל.

הקפידו לשאול את כל מה שאתם רוצים באשר לניתוח, מהלכו ותוצאותיו, והרופא יסביר לכם בשמחה. מרפאות אסתטיות רבות כיום נעזרות בהדמיות ממוחשבות על מנת להתאים את ציפיות המטופל למהלך הניתוח.

בתחום של ניתוחי אף קיימות שתי מגמות ניתוחיות מובילות - ניתוח אף סגור וניתוח אף פתוח:

  • ניתוח אף סגור - שיטת ניתוח זו נפוצה יותר. במהלך הניתוח נעשים חתכים קטנים בחלל האף, שיטה המסייעת להסתיר את הצלקות בנחיריים, או בתוך קפלי עור הנמצאים באופן טבעי על הפנים.
  • ניתוח אף פתוח - שיטת ניתוח זו מיועדת לניתוחים מורכבים וממושכים יותר. במהלך הניתוח נעשים חתכים בבסיס האף ובחלל האף, והמנתח מפריד את העור ממסגרת האף, כדי לטפל ולעצב את האזור. שיטת ניתוח זו משאירה צלקת חיצונית קטנה, שברוב המקרים מטשטשת בחלוף הזמן.

ניתוח אף כרוך בהרדמה כללית או בט?שטוש עמוק מאוד. ההרדמה, בשני המקרים, תבוצע על ידי מרדים מוסמך, שנוכח בכל מהלך הניתוח, ומורכבות הניתוח תקבע את סוג ההרדמה ואת משכה. הזמן הממוצע של ניתוח אף הוא בין שעה לשעתיים, ובמקרים מורכבים הניתוח יכול להימשך זמן ארוך יותר.

ניתוח מחיצות באף, הנקרא גם ניתוח להסרה חלקית של רירית במחיצת האף, נכלל גם הוא בקטגוריה של ניתוחי אף. מטרתו של הניתוח היא בעיקר להסדיר את נשימתם של אנשים הסובלים בעיות נשימה, מנזלת אלרגית ומדלקות כרוניות באזור הסינוס כתוצאה מליקוי במחיצות האף. יחד עם זאת, הניתוח נעשה לשם הוצאת גידולים, פוליפים, הסדרת מחיצת האף לאחר תאונה או חבלה, והערכת הסטייה של מחיצת האף. הניתוח נעשה בהרדמה מקומית ונמשך בממוצע כשעתיים. סיבוכים אפשריים שעלולים להיגרם כתוצאה מן הניתוח הם דימומים חריגים, זיהומים, הצטברות נוזלים וחוסר שיפור בנשימה.

בשתי שיטות הניתוח שהזכרנו נעשה שימוש בתפרים נמסים, חוץ מאשר בניתוח להצרת נחיריים, בו נעשה שימוש בתפרים שאינם נמסים, המוסרים כמה ימים לאחר הניתוח.

לאחר הניתוח יקבע הרופא את עצמות האף בסד גבס למשך שבוע, תוך שימוש באמצעים לספיגת הדם בנחיריים. לאחר הניתוח מומלץ להישמע להנחיות הרופא, הכוללות מנוחה, הימנעות מעיסוק בפעילות גופנית מאומצת, הימנעות מחשיפה ישירה לשמש במשך שלושה חודשים, והקפדה על מניעת מגע מיותר ולחץ על המקום. מי שזקוק למשקפיים צריך לקחת בחשבון כי מומלץ שלא להרכיב משקפיים כחודשיים לאחר הניתוח. זמן ההחלמה הכולל מניתוח אף נע בין שלושה חודשים לשישה חודשים, וזמן ההחלמה פירושו החלמה מלאה של האף ורקמות העור באזור המנותח.

תופעות לוואי נפוצות של ניתוח אף – נפיחות וכאב באזור המנותח, החולפים במשך השבועיים הראשונים שלאחר הניתוח; שטפי דם באזור האף והעיניים שיחלימו במהלך השבועיים שלושה שלאחר הניתוח; דימומים קלים באזור המנותח; תחושת לחץ באזור הפנים והראש; קשיי נשימה קלים; בצקות; פצעים ועור שמנוני באזור המנותח; ליקוי קל וחולף בחוש הריח.

סיכונים וסיבוכים

ראשית יש לציין את העובדה שעל אף שהסיבוכים מניתוח אף נדירים בימינו, עדיין קיים סיכוי לכך שיגרם סיבוך כזה או אחר. סיבוכים הקשורים להרדמה עשויים לנבוע מתגובה לא טובה או אלרגית לחומרי ההרדמה. דימום חזק לאחר הניתוח הוא סיבוך הקשור לקרישת דם ולבעיות בלחץ הדם והוא דורש טיפול רפואי. זיהומים שונים מחייבים גם הם פנייה דחופה אל הרופא לצורך קבלת אנטיביוטיקה ולהשגחה. תוצאה לא סימטרית של הניתוח עלולה להתרחש גם היא ולנבוע מגורמים רבים, ביניהם תזוזה בעת הניתוח. פגיעה בתחושה במקום המנותח מהווה סיבוך נדיר, אך גם היא עלולה להתרחש ויש לקחת זאת בחשבון.

באופן כללי, תוצאה טובה של ניתוח אף תלויה בגורמים רבים הקשורים למטופל עצמו, כמו גמישות העור שלו, חוזקן של העצמות שלו ועוד, ולא ניתן לחזותם מראש. יש לזכור כי המנתח שואף להגיע לתוצאה שתהיה דומה להדמיה ככל האפשר, אך הוא כפוף למסגרת הנתונים הטבעיים של המנותח. במידה והמטופל אינו שבע רצון מתוצאת הניתוח, ניתן לנסות ולתקן את הניתוח, בהתייעצות רפואית כמובן, רק כשנה לאחר הניתוח.

סיכום

ניתוח אף מהווה פתרון אסתטי מצוין לכל מי שחש אי נוחות עקב צורתו של האף שלו או גודלו. עם חלוף השנים ניתוחים פלסטיים באף מביאים לתוצאות טובות יותר ומצמצמים את מספר הסיבוכים בעזרת שימוש בטכנולוגיות מתקדמות. בניגוד לעבר, הדגש כיום בניתוחים פלסטיים באף הוא על יצירת מראה טבעי ככל שאפשר, וההדמיות הממוחשבות מסייעות לכך במידה רבה. כמו כן, ראוי לציין כי תהליך של התאמת הציפיות בין המטופל לרופא הוא תהליך משמעותי מאוד בניתוח פלסטי באף, ונועד לעגן את הציפיות במציאות ולמנוע אכזבות או ציפיות מוגזמות של המטופל.

ניתוח אף מהווה הליך כירורגי לכל דבר, הכרוך בהרדמה כללית או מקומית, בזמן התאוששות ובתקופת החלמה. יש להיות מוכנים מנטאלית לזמן ההחלמה, להישמע להנחיות הרופא ולהגיע לבדיקות מעקב.

עלותו של ניתוח אף משתנה בהתאם לתיקונים הנדרשים, אך באופן כללי עלות הניתוח נעה בין 8000 שקלים ל-12,000 שקלים, בהתאם למהלך הניתוח ולרופא המטפל.

השינוי בעקבות ניתוח אך הוא משמעותי מאוד ורבים מהמטופלים מרוצים מאוד מהמראה החדש של פניהם, במיוחד מטופלים אשר סבלו מאוד ממראה לא סימטרי של פניהם. יש לציין כי ניתוח אף הוא נפוץ מאוד בימינו, תוצאותיו טובות והסיכויים לסיבוכים הנובעים ממנו הם נמוכים. עובדות אלה מצדיקות את המוניטין של ניתוח אף כניתוח אסתטי פשוט, המביא לשיפור משמעותי במראה פניו המטופל ובאיכות חייו.