הזרקת חומצה היאלורונית היא הטרנד הכי חם בעולם האסתטיקה הרפואית ומשמשת למגוון טיפולים. אם אתם חדשים בתחום, המאמר יעשה לכם סדר על כל מה שצריך לדעת. הזרקות חומצה היאלרונית, המדריך המלא.

אם לאחרונה שמעתם על הזרקת חומצה היאלורונית ולא הבנתם במה מדובר, קודם כל, מדובר בעולם האסתטיקה והאנטי-אייג'ינג. אם נמאס לכם להשלים עם הקמטוטים שנוצרים באזור המצח, הפה והשפתיים, הגבות וכולי, הזרקת חומצה היאלורונית עשויה להיות התשובה עבורכם. בואו נבין במה מדובר ומדוע החומצה הפכה לאחד מהטרנדים הכי חשובים בשנים האחרונות.

מהי חומצה היאלורונית?

חומצה היאלורונית היא חומר הקיים באופן טבעי בגוף האדם. העובדה הזאת הופכת את החומצה לבחירה מצוינת למילוי קמטים והפיכת העור למראה צעיר יותר. זאת, מכיוון שהחומר הוא חומר טבעי ומוכר לגוף, מה שמקטין את הסיכויים של דחיית החומר הזר (כי הוא לא באמת "זר").

הזרקת חומצה היאלורונית נעשית על ידי הזרקת החומר לעור או מתחת לעור. ההזרקות נעשות לרוב באזורים בהם נוצרו קמטים וקמטוטים, כמו למשל השפתיים, המצח ועוד. ההזרקות עוזרות על ידי החזרת הלחות לאזורים אלו בפנים, מה שעוזר להפחית את המראה של הקמטים השונים.

ירידה ברמת החומצה ההיאלרונית עם השנים

חומצה היאלורונית היא חומר טבעי המצוי בגוף האדם. זהו מרכיב של נוזל העור, המפרקים והעיניים. חומצה זו גם עוזרת לשמור על לחות העור שלנו ועל השומניות שלו. ככל שאנו מתבגרים, כמות החומצה ההיאלורונית בגופנו פוחתת, מה שמוביל לאובדן גמישות בעור ולבעיות נוספות כמו יובש וקמטים.

ישנן סיבות רבות לכך שהזרקת חומצה היאלורונית הפכה לפופולרית כל כך. היא יכולה להציע תוצאות מיידיות, היא לא פולשנית, ללא כאבים ובמחיר סביר עבור רוב האנשים. בימינו ניתן להשתמש בהזרקת חומצה היאלורונית לטיפול בקמטים בידיים, בצוואר ועוד.

אילו טיפולים נפוצים בהזרקות חומצה היאלורונית?

הטיפולים הנפוצים להזרקת חומצה היאלורונית כוללים, בין היתר, טיפול ע"י רסטילן. זהו חומר מילוי עורי המכיל חומצה היאלורונית, כאשר הוא מוזרק לעור כדי להפוך אותו למלא יותר ולבעל מראה צעיר יותר. כמו כן, קיים טיפול הנקרא "ג'ובידרם" (Juvederm). זהו חומר מילוי עורי נוסף המכיל חומצה היאלורונית. ניתן להשתמש בו גם למילוי קמטים וקפלים בעור או בשפתיים.

מעבר לסוגים הנ"ל של הטיפולים, קיים גם טיפול הנקרא משי רסטילן. מוצר זה, המכיל גם חומצה היאלורונית, יכול לשמש ליצירת נפח באזורים כמו הידיים, הפה או הסנטר שבהם הנפח אבד במהלך השנים ועם הגיל. לתשומת ליבכם, ניתן להזריק חומצה היאלורונית גם לצלקות או לאזורים אחרים בגוף שבהם ייתכן שיהיה צורך בכך. אם אתם שואלים מה אסור אחרי חומצה היאלרונית, חשוב לא להשתמש במוצרים המכילים אלכוהול או רטינואידים לפחות 6 חודשים לאחר הזרקת חומצה היאלורונית.

הסבר כללי על תהליך הטיפול

חומצה היאלורונית מוזרקת לתוך העור כדי למלא קמטים, כאשר ההליך בדרך כלל מהיר וללא כאבים. ההליך לוקח בערך 15 דקות, אבל זה עשוי להשתנות בהתאם לגודל האזור המטופל והמצב של עור המטופל. הטיפול יכול להיעשות בכל חלק בפנים או בגוף שיש בו קמטים או קפלים, כמו סביב הפה או בית השחי, בידיים, בצוואר ועוד. אם אתם שואלים אחרי כמה זמן רואים תוצאות של חומצה היאלרונית, בד"כ הטיפול מורגש במיידי.

הטיפול נעשה באמצעות מחט להזרקת חומצה היאלורונית לעור. המטופל עשוי לחוש כאב-קל מסוים במהלך ואחרי ההזרקה, אך הוא יעבור תוך מספר דקות לרוב. ברוב רובם של המקרים, לא קיימות תופעות לוואי מיוחדות לאחר ההזרקה.

תופעות הלוואי האפשריות לאחר הזרקת חומצה היאלורונית

תופעות הלוואי של הזרקת חומצה היאלורונית למילוי קמטים בעור הגוף נדירות, אבל עשויות לכלול תגובות של אדמומיות באזור ההזרקה, נפיחות במקום ההזרקה, חבורות ושטפי דם במקום ההזרקה. באופן כללי, אכן קיימת תחושת רגישות מסוימת לאחר ההזרקה, אבל בכך זה אמור להסתיים – באי נוחות קלה.

אם מה שמפחיד אתכם זה הנושא של תופעות הלוואי ואתם נמנעים מלהזריק, כדאי לדעת שרק אחוז מאוד קטן מהאוכלוסייה עשוי יהיה לסבול מתופעות לוואי. באופן כללי, התהליך נחשב בטוח ונעשה על ידי אנשים רבים ברחבי העולם מדי יום.