רקמת העור היא הרקמה החשובה ביותר בגופנו. מבחינה חברתית, כאשר אנו פוגשים אדם חדש, הדבר הראשון שאותו אנו רואים הוא עור פניו. פנים יפות הן פנים בעלות עור חלק המקרין חיוניות ובריאות. מבחינה פיזיולוגית, לעור תפקידים מרובים וחשובים כמו הפרדה פיזית בין החלקים הפנימיים לחלקים החיצוניים של גופנו, וויסות ושמירה על טמפרטורת גוף קבועה והגנה מפתוגנים רבים המאיימים לפגוע בגופנו.

הטיפול בעור הוא הכרחי בזמן המודרני. בשל התדלדלות שכבת האוזון, מגיעה הקרינה האולטרה-סגולה של השמש לעוצמות חסרות תקדים, האוויר המזוהם הורס את תאי העור וימי החורף דורשים שימוש בקרם לחות, שאם לא כן - העור מתייבש, נסדק ומדמם. ניתן לקבוע כי בימים אלו הפך הטיפול בעור לאחד הטיפולים הקוסמטיים החשובים ביותר שאנו יכולים לבצע בגופנו. עובדה זו מחלחלת אל תודעתן של הנשים כבר זמן רב, ונשים מוכנות להשקיע כסף רב לשם טיפול בעור. גם גברים מתחילים להבין את החשיבות הגדולה של הטיפול בעור - וניתן לראות כיום גברים המשקיעים זמן וכסף בטיפולים קוסמטיים, בקרמים ובניקוי העור.

סוגים ושיטות טיפולים בעור

ניתן לחלק את סוגי הטיפולים בעור לשניים - טיפולים השואפים למנוע מצבים ותופעות של העור, וטיפולים שנועדו לטפל בעור פגום. אחד הטיפולים המונעים הפשוטים ביותר הוא האכילה הנכונה - אנו יכולים להשקיע כסף רב בקרמים והליכים קוסמטיים, אך אחד מסוגי הטיפולים המונעים הטובים ביותר הוא פשוט לאכול נכון. אכילה נכונה מעניקה לגופנו את הויטמינים והמינרלים הדרושים לנו. ויטמינים אלו יכולים לחולל שינויים מדהימים בעורנו. כך למשל - ויטמין B5 עוזר בשמירה על לחות העור; ויטמין A, על נגזרותיו, חשוב בטיפולים נגד פצעי בגרות (אקנה); ויטמין D הוא נוגד חמצון ומצוי במוצרי חלב מסוימים; ואבץ חשוב גם הוא לטיפול בפצעים. טיפולים שנועדו לטפל בעור פגום הם טיפולים כמו מריחת קרמים וטיפולים קוסמטיים רבים, הכוללים לעיתים שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים מאוד (כמו שימוש בלייזר). טיפולי העור שנסקור במאמר זה הם: הסרת קעקועים, איפור קבוע, פילינג והסרת נקודות חן.

טיפולים להסרת קעקועים

הטיפול הנפוץ ביותר להסרת קעקועים הוא הטיפול באמצעות לייזר. בשיטת טיפול זו, המטפל מעביר קרן לייזר בעוצמה גבוהה על גבי האזור מקועקע. קרן הלייזר מפרקת את חלקיקי הדיו לחלקים קטנים, שלאחר מכן מסולקים על ידי המערכת החיסונית שלנו. הליך טיפולי זה לא מסתיים בפגישה אחת אלא נמשך מספר פגישות, שבכל אחת מהן מעביר הרופא המטפל שוב את הלייזר באותם אזורים מקועקעים. שיטה שונה לגמרי להסרת קעקועים היא השיטה הניתוחית המסורתית. בשיטה זו המטופל מגיע לחדר הניתוח ומורדם מקומית. הרופא המנתח מוריד בעזרת סקלפל (סכין חדה מאוד ודקה מאוד שבה משתמשים בניתוחים) את שכבת העור דקיקה שעליה מצוי הקעקוע, ולאחר מכן תופר את האזור.

באופן כללי, בשני הטיפולים מדובר בסיכונים ותופעות לוואי מינוריות - הטיפול באמצעות לייזר יכול לגרום לצלקת באזור המטופל. ככל שיתבצעו יותר טיפולים בלייזר באותו אזור, כך הסיכון לצלקת גדול יותר. בנוסף לסיכון זה, גם בפעולה הניתוחית וגם בפעולת הלייזר יש סיכון לכאבים לאחר הטיפול וסיכון לזיהום האזור המטופל. סיכון נוסף הוא שינוי בצבע באותו האזור המטופל - הכוונה היא לגוון שונה באזור המטופל יחסית לאזורים מסביב. על מנת לצמצם סיכונים אלו יש למלא אחר כל הוראות הרופא המטפל.

איפור קבוע

האיפור הקבוע מעניק את המראה המושלם תמיד ויכול להוות גורם החוסך לכן זמן יקר מפז בבוקר. כל זה כמובן אם תהליך האיפור הקבוע נעשה בידי בעל מקצוע איכותי. בתהליך האיפור הקבוע המטפלת (בדרך כלל קוסמטיקאית) משתמשת במחט הנעה במהירות גבוהה מאוד ותוך כדי תנועה מחדירה דיו לשכבת הדרמיס של העור. איפור קבוע הוא בעצם קעקוע עדין (החדרת דיו) על פני העור המחזיק מעמד למשך כשלוש שנים.

תהליך החדרת האיפור הקבוע עצמו הוא תהליך כואב. קיימים סיכונים כמו זיהום ותגובה של הגוף לחומר המוחדר. על מנת לצמצם סיכון זה, חשוב מאוד לשים לב שהמטפלת אכן בודקת את ההיסטוריה הרפואית המלאה שלכן וחשוב לא להתעצל ולספר את כל ההיסטוריה הרפואית הנדרשת. אחת הבעיות הנפוצות באיפור קבוע היא הסיכון שמא האיפור לא יראה כפי שציפיתן. במצב כזה אתן עלולות לחוש עוגמת נפש רבה, וקיימים מקרים בהם ביצעו מטפלים לא מיומנים איפור קבוע לא יפה, לא סימטרי ולא מדויק. במקרה כזה ניתן לחזור לטיפול מתקן - כמו תוספת צבע או סימטריה של קוים לא מדויקים. אפשרות אחרת היא העלמת האיפור על ידי שימוש בלייזר (בדיוק כפי שתיארנו לעיל).

פילינג

הפילינג הוא תהליך קוסמטי או תהליך רפואי (תלוי בסוג הפילינג), שנועד להוריד שכבת עור על מנת להגיע לשכבות עור עמוקות יותר, "טריות" יותר ונקיות מפגמים שונים. הפילינג נועד לטיפולים שונים - ניתן להבהיר כתמי שמש, להפחית כתמי עור, לטפל בבעיית פצעי בגרות ואף להוריד צלקות שטחיות.

ישנן שיטות רבות של פילינג, חלקן מסירות שכבות עמוקות יותר וחלקן שכבות שטחיות יותר. חלק מהשיטות משתמשות בחומרים כימיים וחלקן משתמשות בחומרים על בסיס טבעי (כמו מיצי פירות מסוימים). נתאר בקצרה את שיטות הפילינג העיקריות.

הפילינג המכאני - שיטת פילינג זו מתאימה לעור בעייתי בעל צלקות ובליטות. הרופא משתמש במכשיר חשמלי ומשייף את שכבת הפנים החיצונית.
פילינג באמצעות קרן לייזר - בשיטה זו הפילינג מבוצע על ידי קרן לייזר. עומק הפילינג בשיטה זו יכול לנוע בין העמוק מאוד ועד לשטחי מאוד - תלוי בדרישה.
פילינג כימי - בשיטה זו משתמשים בחומרים כימיים (כמו חומצה גליקולית), שביכולתם לקלף את העור אך לא בצורה עמוקה מדי, תוך כדי וויסות כמויות החומר.

לאחר כל טיפול בפילינג קיימת סכנה של זיהום האזור שנחשף. סכנות נוספות הן אדמומיות בעור הפנים. אדמומיות זו היא זמנית אך היא עלולה להמשך תקופה ארוכה (מספר חודשים), שבמהלכם האודם בעור הפנים יכול למנוע מהמטופל לצאת מביתו לעיסוקיו. סכנה נוספת היא הצטלקות אזורים שונים בפנים - אם הפילינג לא נעשה על ידי בעל מקצוע איכותי ובכמויות מדויקות, עלולה להתהוות צלקת באזור המטופל ועל כן יש להשקיע הרבה מחשבה לפני שבוחרים את המטפל הנכון.

הסרת נקודות חן

כיום קיימות שתי שיטות עיקריות להסרת נקודות חן - הסרת נקודות חן באמצעות הלייזר והסרת נקודות חן בהליך כירורגי.

בתהליך הסרת נקודת החן באמצעות הלייזר, המטפל מבצע הרדמה מקומית באזור שבו מצויה נקודת החן. לאחר מכן המטפל מפעיל קרן לייזר בעוצמה נמוכה, שתפקידה לצרוב את נקודת החן ולהעלימה. התהליך כולו נמשך כעשר דקות.

בהליך הכירורגי הרופא המטפל מרדים באופן מקומי את האזור בו מצויה נקודת החן. בהמשך הרופא יכול לבצע אחת משתי פעולות, תלוי בסוג נקודת החן. הפעולה הראשונה היא להסיר את נקודת החן ולאחר מכן לתפור את האזור. הפעולה מהסוג השני כוללת הסרת נקודת החן אך ללא תפירה של האזור. במקום לתפור את המקום המנתח צורב את המקום על מנת למנוע דימום.

גם במקרה זה ישנה סכנה של זיהום האזור המטופל וחשוב להישמע להוראות המטפל במדויק. סיכון נוסף הוא הסיכון של היווצרות צלקת קטנטנה באזור המטופל. באופן כללי אין תופעות לוואי מיוחדות בשני ההליכים.