מהי הגדלת חזה

חזה גדול הוא משאת נפשן של נשים רבות. התפיסה המקובלת כיום היא ששדיים גדולים יותר הם גם סקסיים יותר עבור בני המין השני, בעוד שחזה קטן או שטוח יותר מהווה דווקא היעדר נשיות. החזה הנשי נבדל בגודלו מאישה לאישה, מטבע הדברים, כשגודל והיקף החזה נקבע על ידי המטען הגנטי שיורשת כל אחת מהוריה.

חזה נשי נמדד לרוב בשני פרמטרים. האחד הוא היקף בית החזה (נתון שלא נעשה בו שינוי גם לא בעת התערבות כירורגית שכן הוא נקבע בהתאם למבנה השלד והצלעות), ונפח השדיים. זוהי גם הדרך המקובלת לקביעת מידות החזייה המשתנות. בתקופת גיל ההתבגרות ישנה התפתחות מואצת בגידול השדיים, שנעצרת עם סיומו (תחילת שנות העשרים לכל המאוחר). גידול נוסף של השדיים הנשיים מתרחש בזמן ההיריון ובתקופת ההנקה, ולעתים ניתן להבחין בו גם כסממן של גיל המעבר (בשני המקרים – כתוצאה משינויים הורמונליים בגוף האישה).

במשך עשרות שנים ניסו נשים רבות להגדיל ו"לנפח" את החזה שלהן בשלל שיטות: המחוך (שהוא למעשה גרסה פרימיטיבית יותר לחזייה המודרנית) גרם סבל ואף התעלפויות לרבות מהן, כשלצידו נרקחו שלל תרופות סבתא ושיקויים צמחיים שנועדו לסייע אף הם בהגדלת החזה. עם התפתחות מדע הרפואה וההעמקה בחקר גוף האדם התגלו התרופות הטבעיות כלא יעילות, כשעיקר השפעתן היתה פסיכולוגית בלבד. אט אט החלו מחקרים לחשוף את מבנה המערכת ההורמונלית בגוף האישה, דבר שהביא לעולם המצאות מהפכניות בתחום הגינקולוגי דוגמת הגלולה.

עם התפתחות והשתכללות הרפואה הפלסטית הוצעו לנשים שאינן מסופקות מגודל החזה שלהן שלל טיפולים כירורגיים ביניהן שתלים, זריקות והשתלות שונות.

טיפולים אלו לוקים בשני חסרונות עיקריים ולפיכך גורמים לרתיעה בקרב חלק מהנשים. הראשון שבהם הוא כלכלי (מדובר בניתוחים כירורגים יקרים למדי שאין עליהם כל השתתפות מקופת החולים), והשני הוא הרתיעה המובנת מפני ניתוח כירורגי המהווה התערבות גסה למדי במבנה הגוף.

מסיבות אלו קיים חיפוש מתמיד עבור פתרונות שאינם מערבים ניתוח כירורגי, על מנת להביא להגדלת החזה ומכאן, פעמים רבות, לשיפור הבטחון העצמי.

הגדלת חזה טבעית- שיטות

עבור אלו שבחרו שלא לעבור ניתוח הגדלה חזה כירורגי, מטעמים שונים, ישנן כמה דרכים לגרום לחזה לגדול, או לפחות להשיג אשליה של חזה גדול יותר. חלק מהפתרונות יעילים יותר וחלקם פחות. חלקם זמינים ממש בבית המרקחת הקרוב ועל אחרים אחראי גופנו, ורק הוא בלבד.

תכשירים טבעיים-

כיום ניתן למצוא בשוק שלל תכשירים המעידים על עצמם כמגדילי חזה טבעיים המורכבים מתערובות צמחי מרפא. תכשירים אלו מבוססים על הרפואה הסינית ורפואת המזרח הרחוק, אך פעולתם של אלו התגלתה כפסיכולוגית בלבד. בתכשירים אלו למעשה אין כל פעילות מטאבולית ביולוגית הקשורה בהגדלת חזה, אך כאמור- אשרי המאמין...

גלולות למניעת הריון-

צמיחת שדיים היא אחת מתופעות הלוואי של נטילת גלולות למניעת הריון. גלולות למניעת הריון מכילות תרכובות הורמונליות שונות המתערבות באופן מלאכותי במערכת ההורמונלית הנשית. מלבד הסדרת המחזור ומניעת הריון, פועלות הגלולות כתופעת לוואי גם על הגדלת השדיים (תופעה דומה של רגישות התנפחות השדיים באופן טבעי קורת גם ימים ספורים לפני קבלת המחזור החודשי). מובן שנטילת גלולות שכאלו מחייבת היוועצות ברופא, והן לא נועדו לשם הגדלת החזה. עם זאת, נשים רבות הנהנות מהשימוש בגלולה לשם מניעת הריון או הסדרת המחזור יהנו גם מה"בונוס" הכרוך בכך..

תוספים הורמונליים אחרים להגדלת חזה ניתנים במקרים נדירים בלבד, ובצורה רפואית ומבוקרת.

הריון והנקה לאחר לידה

בשל השינויים ההורמונליים המתרחשים בגוף הנשי בזמן לידה, ישנו גידול משמעותי של השדיים בתקופת ההריון, במהלכה הגוף "מכין עצמו" לטיפול בצאצאים. לאחר הלידה- ישנן נשים שנרתעות מהנקה עקב חשש מחזה נפול, אך בפועל ההנקה פשוט תורמת להגדלת החזה.

חזיות "פוש אפ"

כפי שהוזכר כאן קודם, המחוך הידוע לשמצה הספיק לעבור כמה גלגולים מאז גרם לנשים צעירות להתעלף מחוסר חמצן או לסבול מעקמת. כיום מחליפה אותו גרסה מודרנית ומשופרת- החזייה. תפקידה של החזייה הוא לתמוך בשדיים הן לשם חזות אסטטית יותר והן לשם יצירת תחושה נוחה יותר בעת תנועה יומיומית. מטבע הדברים, פעולתה של החזייה אינה כרוכה בהגדלת החזה, אך היא תורמת רבות לעיצובו וחיטובו. ישנם סוגי חזיות רבות המעוצבות במיוחד לצורך מתן אשלייה של חזה מלא ומוצק יותר- חזיות ה"פוש אפ", כשמן כן הן. חזיות אלו עשויות משלד ברזל תומך ורפידות בד שמטרתן לדחוס ולהרים את החזה.

אלמנט נוסף המשולב בחזיות מסוימות הם רפידות מיוחדות. במקרים בהם מדובר בחזה קטן במיוחד ניתן לרכוש חזיות מרופדות המשלימות למראה מלא יותר. השימוש בחזיות מרופדות נראה טבעי לחלוטין לעין המתבונן, ואמנם השימוש בו רווח בקרב חלק גדול מן הנשים המעוניינות בחזה מלא יותר.

רפידות תומכות

רפידות חיצוניות העשויות סיליקון או בד הן פתרון נוסף לבעיית גודל חזה לא מספק. רפידות אלו מיוצרות במיוחד למטרת הגדלה של החזה, ולכן הדגש בעיצובן הוא על אותנטיות רבה ככל האפשר מבחינת הטקסטורה של החומרים המרכיבים אותן. בנוסף, מעוצבות הרפידות בצורה כזו שיהוו מילוי ודחיסה של השדיים כלפי מעלה, ובצורה זו ישנו ניצול מקסימלי של החזה הקיים גם אם אינו גדול. השימוש ברפידות הוא פשוט ונוח: כל שיש לעשות הוא פשוט לדחות אותן בין החזייה אל החזה ולמקם בצורה האידאלית ליצירת מראה מלא יותר.

היעזרות ביציבה נכונה-

שוב, גם כאן לא מדובר בפתרון קסם. לעומת זאת- קיימים מקרים רבים של נשים ונערות הנושאות את גופן בצורה שפופה. מעבר לנזקים עתידיים שעלולים להיגרם מכך, נוטה יציבה לא נכונה ליצור מראה שפוף וחזה נפול. הקניית יציבה נכונה היא הכרחית קודם כל מטעמים אורטופדיים, ומעבר לכך מתקבל "בונוס" נחמד: אישה היודעת כיצד לשאת את גופה בחן יכולה לחולל שינוי מדהים בתדמיתה החיצונית (ובעיקר במראה החזה) וכל זאת ללא כל התערבות כירורגית.

הגדלת חזה ללא ניתוח – סיכונים וסיבוכים

ראשית חשוב להדגיש כי מכיוון שאין מדובר בניתוח כירורגי הסיכונים פוחתים משמעותית, שכן מרבית הפתרונות הטבעיים הקיימים כיום מתבססים על עזרים חיצוניים שלא מתערבים כלל בגוף. במקרה של הורמונים חיצוניים יש לנקוט משנה זהירות. תוספים הורמונליים הם אמצעי קיצוני שמחייב היוועצות ברופא. גם תרופות טבעיות המבטיחות "ניסים ונפלאות" יש לקדם בחשדנות זהירה. לא מומלץ ליטול תרופות לא מזוהות גם אם הן מוגדרות כטבעיות ללא היוועצות ברופא, על מנת למנוע תופעות לוואי ושימושים לא נכונים.

חוסר שביעות רצון מגודל החזה היא תחושה המלווה נשים רבות. לא אחת מביא הדבר לבטחון עצמי ירוד עם דיכאון וחוסר בטחון. הדרך האופטימלית לטיפול בבעיות הללו היא לבחון מהו מקורן האמיתי של תחושת הבטחון העצמי הירוד, כשבמקביל כמובן ניתן להיעזר באופציות הטבעיות הקימות כיום בשוק, המשרתות נשים רבות בנאמנות כבר שנים. במידה ואף אחד מהפתרונות הללו אינו מביא לסיפוק ממשי וישנו רצון עז לפתרון קבע, יש לשקול אופציה של ניתוח כירורגי, תוך הבאה בחשבון של הסיכונים הכרוכים בו.

הגדלת חזה בהזרקה

בתחילת מרץ 2009, ד"ר רוני מוסקונה, מנתח פלסטי בכיר, הציג בישראל פתרון חדש להגדלת חזה ללא ניתוח. השיטה החדשה שהציג ד"ר מוסקונה, כוללת הגדלת החזה באמצעות הזרקת חומר מילוי בשם "מקרוליין". התהליך מתבצע בהרדמה מקומית בלבד, ללא תקופת החלמה נדרשת ועם תוצאות מיידיות. השיטה קיבלה אישור רשמי ממשרד הבריאות הישראלי ומהמשרד האירופי (CE). למידע נוסף אודות הגדלת חזה בהזרקה ללא ניתוח - בקרו באתר של ד"ר ברודובסקי.