קמתם בבוקר וראיתם שהציפורן בכף הרגל שלכם סדוקה ושינתה את הצבע שלה? אולי אתם סובלים מפטרת ציפורניים. פטרת ציפורניים היא תופעה לא נעימה, ואחוזים גדולים באוכלוסייה סובלים ממנה. היא פוגעת בעיקר באסתטיות של כף הרגל, אך כשלא מטפלים בה – היא עלולה להתפשט לציפורניים סמוכות ואף לכף הרגל כולה. מה ניתן לעשות כדי למנוע אותה?

לבישה של נעליים פתוחות

פטרת ציפורניים נוצרת במקום לח וסגור, ונעליים סגורות הם ללא ספק מצע נוח בשביל הפטרייה. הקפידו להסתובב עם נעליים פתוחות כדי שהרגל תוכל לנשום ולהתנקות מעצמה במהלך היום. כשלא ניתן, במיוחד בתקופת החורף, מומלץ לבחור בנעליים נושמות ולהקפיד לאוורר את הרגל מדי כמה שעות. אם אתם נוהגים לעבוד עם נעליים סגורות, הביאו איתכם בתיק נעליים פתוחות להחלפה מיד כשתסיימו את העבודה.

שימרו על רגל נקייה

כפות הרגליים שלנו הן אזור מועד לפטריות – גם כי הן סגורות בנעליים וגרביים וגם כי הן באות במגע עם הקרקע. הקפידו לשמור על כף רגל אסתטית – לגזור ציפורניים ולנקות את הלכלוך וכן להסיר מכף הרגל עור יבש. מומלץ להכניס את כפות הרגליים אחת לשבועיים לגיגית עם מים חמים וחומץ תפוחים.

הימנעו מהליכה יחפים במקומות ציבוריים

פטריות הן דבר מדבק, ואפילו מדבק מאוד. מומלץ להימנע מהליכה יחפה במקומות ציבוריים כדוגמת מקלחות ציבוריות, חדרי סאונה ובריכות – שכן אם אדם הסובל מפטרייה בציפורן דרך על המשטח ברגליים יחפות לפניכם, סיכוי רב שתידבקו גם אתם. בכל מקום שכזה, הסתובבו עם כפכפים.

השתמשו בחומץ תפוחים

חומץ תפוחים נחשב לבעל סגולות אנטי-פטרייתיות, והוא מוכח כבעל יכולת לסייע במניעה של פטרת הציפורניים ברגלים ושמירה על כף רגל נקייה ובריאה. ניתן לערבב מים וחומץ תפוחים בכמות שווה ולהשהות את כפות הרגליים בנוזל למשך כחצי שעה. לחלופין, ניתן לטבול צמר גפן במים וחומץ תפוחים ולתפוח איתו על הציפורניים. לאחר הטיפול, יש לייבש את כף הרגל היטב ולאוורר אותה.

הימנעו משיתוף מוצרי היגיינה של הרגליים

כדי להפחית את הסיכוי להידבקות בפטרת ציפורניים, מומלץ שלא לשתף מוצרים כמו מספריים לציפורניים ופצירה, מאחר שהפטריות עלולות לקנן גם בחפצים. כמו כן, מומלץ שלא לעשות שימוש בגרביים של אדם אחר מבלי שעברו כביסה.

אל תלכו על משטחים רטובים

משטחים רטובים, במיוחד משטחים בהם ישנם מים עומדים, הם מקור להידבקות בפטרת ציפורניים. אל תעברו דרך רצפה רטובה כשאתם יחפים, ובוודאי אל תעמדו עליה לזמן ממושך. כמו כן, במידה והנעליים שלכם רטובות, הורידו אותם מכף הרגל שלכם. כאמור, הפטריות משגשגות בסביבה לחה, ונעליים רטובות עלולות לגרום להופעה של פטרת בציפורניים.

לבשו גרביים מכותנה

גרביים עשויות 100% כותנה מסייעות בנידוף של ריח רע מכפות הרגליים ומונעות התפתחות של זיהומים ופטריות שצומחים בכף רגל רטובה. גרביים זולות שאינן עשויות כותנה, לא יאפשרו לזיעה בכף הרגל לצאת החוצה.

זכרו – הפטרייה אוהבת מקום לח וסגור

קל מאוד להידבק בפטרת הציפורניים, וקשה עד בלתי אפשרי להיפטר ממנה ללא טיפול תרופתי ממושך. על מנת להימנע מהידבקות יש שתי דרכים עיקריות: שמירה על כף רגל מאווררת ויבשה ככל הניתן והימנעות ממגע בחפצים ומשטחים עם כפות רגליים חשופות.