טיפולי שיניים מתקדמים, ביניהם שתלים דנטליים, משלבים פיתוחים טכנולוגיים ורפואיים רבים, המבוצעים בטכניקות שונות בעזרת מכשור רפואי מתקדם. מכשירים ושיטות אלו העלו את אחוזי הצלחת הטיפול, וצמצמו במקביל את הסיכונים והסיבוכים האפשריים. כיום קיימים מכוני אסתטיקה ורופאים רבים, המציעים טיפולי השתלת שתלים דנטליים. מומלץ לכן לבדוק היטב את ניסיונו של המכון או הרופא, להשוות מחירים, להתעניין בהמלצות ממקור ראשון ולהחליט על סמך נתונים קונקרטיים. לא כדאי להתפתות להצעות 'כוללות' של שיקום כל השיניים ביום אחד - את רוב טיפולי השיניים לא ניתן לפתור בשיטת 'זבנג וגמרנו', משום שרוב הטיפולים הם ממושכים ודורשים זמן החלמה מינימאלי בין טיפול אחד למשנהו. יש להתאים את תוכנית הטיפולים לכל פציינט באופן אישי, ובמקרה של שתלים דנטליים יש צורך בבניית תוכנית טיפולים הכוללת בדיקות ביקורת לטווח ארוך. השתלת שתלים דנטליים היא הליך כירורגי, בו נעשה שימוש בחמרי הרדמה, אלחוש וטשטוש, ובמידה וניתנה הנחייה של הרופא המטפל, גם במשככי כאבים.

הגדרה

באופן עקרוני, שתל דנטלי נועד להחליף את שורש השן המקורי, שבשל סיבות שונות – דלקת, עקירה, חבלה חמורה וכדומה – אינו מתפקד או חסר. שתל דנטלי מושתל בעצם הלסת בִמקום השורש המקורי. שתלים דנטליים עשויים מטיטניום, אשר הוכח במחקרים רבים כמתכת הנאחזת היטב בעצם, ושאינה מעוררת תגובות דחייה של הגוף. השתלים מיוצרים באמצעות טכנולוגיה מתקדמת, והם למעשה 'בורג' שמושתל ללסת בתהליך כירורגי, עליו מולבש המבנה שמחליף את השן. המבנה עצמו הוא בעל מראה טבעי; הוא עשוי מחרסינה או מפלסטיק; והוא מורכב בעזרת הדבקה או הברגה, בחירה התלויה בסוג השתל. כאמור, שתלים מיוצרים ממתכות שונות ובשיטות ייצור מתקדמות. רופאים שונים נוהגים לעבוד עם חברות שונות המייצרות שתלים אלו, ויש להקפיד על כך שהשתלים מאושרים על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA), ושיש עליהם מעקב ארוך טווח. חשוב לשים לב, שבכ-30% מהמקרים, יש צורך לבנות את העצם מחדש לפני ביצוע ההשתלה. הפעולה הזו מכונה "רגנרציה של העצם" ןמבצעים אותה באמצעות תכשירים מן החי (בעיקר בקר).

ההתאמה לטיפול

למעשה, שתלים דנטליים מתאימים לרוב האוכלוסייה, חוץ מאשר לאנשים החולים במחלות מסוימות, בדלקות כרוניות או שמצבם הבריאותי אינו מאפשר השתלה בשל סיבה אחרת.

בדיקת התאמה לטיפול זה כוללת בדיקה מקיפה של שלושה גורמים עיקריים: הראשון שבהם המצב הבריאותי הכללי - מחלות שונות, כמו סכרת או עששת חריפה עלולות למנוע התאמה לטיפול זה. השני הוא מצב החניכיים - במקרה של מחלת חניכיים או נסיגה חמורה, למשל, לא ניתן להשתיל שתלים דנטליים. השלישי הוא מצב עצמות הלסת - הן מבחינת גודל העצמות, והן מבחינת מבנה וצפיפות העצם.

התהליך

קיימות שתי שיטות עיקריות להשתלת שתלים דנטליים, והשיטה משתנה בהתאם למטופל ולטיפול עצמו. יש לציין כי בשתי שיטות הטיפול נעשה שימוש בחומרי הרדמה, בטִשטוש, במשככי כאבים ולעיתים גם באנטיביוטיקה. קיימים מקרים שבהם השתל מושתל במהלך טיפול אחד, אך ברוב המקרים ההליך מתבצע בשני שלבים. בשלב הראשון משתילים את בורג המתכת מתחת לחניכיים. לאחר זמן החלמה ממוצע המשתנה ממטופל למטופל, מתבצע השלב השני, בו נחשף השתל מעל לחניכיים. יש מקרים בהם יש צורך בכמה שתלים במקביל, ואז קיימת אפשרות של השתלת גשר אחד, עליו מושתלים מספר שתלים. הליך של השתלת גשר מומלץ לאזורים בהם יש צורך במספר שתלים סמוכים. זמן ההחלמה של השתלת השתל, ככל טיפול כירורגי, משתנה ממטופל למטופל, אולם יש לקחת בחשבון כי נדרשת תקופה של לפחות 6 שבועות על מנת לראות אם השתל נקלט היטב בלסת. כמו כן, לאחר התהליך של קליטת השתל, מתרחש תהליך של הדבקת או הברגת הכתר. המבנה שמוברג או שמודבק על השתל נקרא "כתר", והוא עשוי בדרך כלל מחרסינה או מפלסטיק. על מנת שהכתר ייראה טבעי ומתאים לפה, נדרשות מדידות מדויקות ומיומנות גבוהה מאוד של טכנאי השיניים. משך הטיפול הממוצע של השתלת שתל דנטלי משתנה ממטופל אחד לאחר, אך הסטטיסטיקה מראה כי הטווח הממוצע הוא בין כמה חודשים לשנה. מעבר לכך, על מנת שהשתלים הדנטליים ייראו טבעיים וישמשו את המטופל לאורך זמן, נדרש טיפול מעקב אצל הרופא המטפל וכן הקפדה על היגיינה של חלל הפה.

סיכונים וסיבוכים

השתלות שיניים, באופן כללי, אינם טיפולים נעימים ולכן יש לקחת בחשבון כי ההליך כרוך באי נעימות, בכאב מסוים ובזמן החלמה. כאמור, התאמת המטופל מבחינת קריטריונים סטנדרטיים, מקצועיות המטפל ואיכות השתלים הם הגורמים העיקריים להעלאת הסיכויים להצלחת הטיפול. יש לציין כי יחסית להליך כירורגי אסתטי, אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד ואנשים רבים עוברים הליך זה ומדווחים על שיפור משמעותי, הן בתחום הבריאותי והן בתחום האסתטי.

מקצועיות המטפל, הנובעת מניסיון מוצלח בתחום, היא בעלת חשיבות רבה מאוד, ויש לבדוק זאת היטב. בדקו המלצות קונקרטיות על הרופא המטפל, והתרשמו מפגישת ייעוץ. יש לציין כי בחלק מהמרפאות קיימת אפשרות של צילומי הדמיה, המקלים על עניין התאמת הציפיות של המטופל. חשוב שהשתלים הדנטליים עצמם יהיו מאיכות טובה, על מנת שייקלטו היטב בעצם, יתאימו למבנה הכתר שעליהם, ויחזיקו מעמד זמן רב ככל האפשר. זִכרו כי שתלים דנטליים הם אמנם טיפולים יקרים, אך עדיף לשלם 'ביוקר' בכסף מאשר לשלם על חוסר מקצועיות בסיבוכים לא נעימים ולא אסתטיים, הנובעים מטיפול לא מקצועי ומאיכות שתלים ירודה.

סיכונים בעת ההליך של השתלת שתלים דנטליים מתבטאים לעיתים בסיבוכים כללים בהרדמה, כמו פגיעה בעצב או בכלי דם. מובן כי ככל שהבדיקות לפני הטיפול תהיינה מקיפות, וניסיונו של הרופא בתחום יהיה גדות יותר, פוחת הסיכוי לסיכון כזה.

סיבוכים שונים יכולים לנבוע גם מאיכות השתלים. שתלים מאיכות ירודה עלולים להישבר או לא להיקלט היטב בעצם. נוסף על כך, עלולה להתפתח דלקת חניכיים מסביב לשתל, תלוי במצב הבריאותי של החניכיים ובהרגלי ההיגיינה של המטופל. עישון, למשל, מפחית את סיכויי הצלחת הטיפול, כמו גם אי הקפדה על טיפול מעקב והיגיינה לאחר ההשתלה.

סיכום

שתלים דנטליים נותנים מענה אסתטי, מתקדם ומקצועי לבעיה של שיניים פגומות וחסרות ולבעיות הנלוות לכך. תהליך של השתלת שתלים דנטליים מומלץ לכל מי שסובל משיניים חסרות, ומבעיות קשות באיכות ובמראה השיניים, מה שמקשה עליו לבצע פעולות פשוטות ויומיומיות כמו דיבור, אכילה, לעיסה, חיוך ועוד. יש לזכור כי אי הנעימות החברתית, הכרוכה לעיתים בחוסר אסתטיקה דנטלית, היא גבוהה מאוד ומקשה מאוד על חיי חברה תקינים. שתלים דנטליים מסייעים בכך ומשפרים את הביטחון העצמי בזכות המראה הטבעי שלהם והשתלבותם במבנה הלסת, וכן בזכות השיפור באיכות הדיבור, האכילה והלעיסה.

אחוזי ההצלחה הגבוהים של השתלת שתלים דנטליים, שהם בסביבות 93%, נובעים משילוב של כמה גורמים. העיקריים שבהם הם ניסיון הרופא ומקצועיותו בתחום, התאמה מרבית של המטופל לטיפול, ואיכות השתלים עצמם. הצלחת השתלים לאורך זמן תלויה באיכות השתלים, במעקב הרפואי אחר השתלים, ובהרגלי ההיגיינה של המטופל. טיפולי שיניים הם מן הטיפולים הרפואיים היקרים ביותר, אך כפי שצוין קודם לכן, עדיף לעשות טיפול יקר ואיכותי שיחזיק מעמד, מאשר טיפול זול יותר שאיכותו ירודה, ועלול לדרוש מאוחר יותר טיפולים אחרים, הכרוכים בעלויות ובכאבים נוספים.