קרום בתולין שלם הוא אמת מידה מכריעה בקבלת החלטה על נישואין בקרב עדות ומגזרים רבים בישראל. משום כך נשים רבות מבקשות לעבור פרוצדורה כירורגית של שיחזור קרום הבתולין, שנבקע לאחר קיום יחסי מין או פעילות פיזית אחרת שהביאה לבקיעתו.

ניתוח שיחזור קרום הבתולין מהווה פרוצדורה פשוטה, שכמעט ואינה כרוכה בכאבים, המאפשרת לנשים רבות לבוא בברית הנישואין כשקרום הבתולין שלהן שלם. עם זאת, שיקולים דתיים אינם השיקולים היחידים העשויים לגרום לנשים לבקש לעבור ניתוח לשחזור קרום הבתולין. ניתוח שיחזור קרום הבתולין רלוונטי גם לנשים אשר ילדו מספר פעמים, ומעוניינות להצר את קרום הבתולין על מנת לשפר את התחושה בעת קיום יחסי מין. מעבר לכך, איננו ממליצים לנשים צעירות מאד לעבור את הניתוח אם אין צורך הכרחי בכך.

מהו קרום הבתולין? קרום הבתולין הינו רקמה טבעתית ודקיקה שחוסמת בחלקה את פתח נרתיק האישה. התפקיד האנטומי של קרום הבתולין אינו ידוע עד ימינו, אך תפקידו התרבותי ידוע היטב. בתרבויות רבות קרום הבתולין ממלא תפקיד תרבותי-דתי, ומסמל טוהר ועדות על צניעותה של הכלה לעתיד. נשים רבות בוחרות לבצע את ניתוח שחזור קרום הבתולין בסמוך למועד החתונה. כאשר קרום הבתולין נבקע, לרוב בשל קיום יחסי מין, חלקיו נצמדים לדופן הנרתיק. באמצעות ניתוח שחזור קרום הבתולין אנו תופרים את חלקיו ומשחזרים את תחושת הבתוליות. סיבות נוספות לכך שקרום הבתולים אינו שלם עשויות להיות מולדות, או אף פעילות פיזית מאומצת.

מטרת ניתוח שיחזור קרום הבתולין היא לחבר מחדש את רקמתו של קרום הבתולין, וכך לחסום חלקית את פתח הנרתיק. במסגרת ההליך הכירורגי חותכים את קצוות קרום הבתולין ותופרים את שאריות העור בצורה עדינה ורופפת יחסית, שתאפשר את ביתוקו מחדש. במקרים בהם נולדה האישה ללא קרום הבתולין, משתמשים בטכניקת תפירת קרום בתולין סינתטי. סיכויי ההצלחה של שני הניתוחים גבוהים מאד והם משיגים את מטרתם.

את ניתוח שחזור קרום הבתולין אנו ממליצים לבצע עד כשבועיים לפני החתונה, מכיוון שהתפירה עדינה במיוחד ועלולה להשתחרר מעצמה. מצד שני, אם יעבור זמן רב מדי מאז ביצוע הניתוח הקרום עלול להתאחות לחלוטין, עד שלא ניתן יהיה לבקעו במהלך יחסי המין.

ביצוע שיחזור קרום הבתולין

במהלך שיחזור קרום הבתולין תופרים את שאריות קרום הבתולין מחדש (בעגה המקצועית נקרא תהליך זה – התריה). המנתח מקרב את רצועות העור שנדבקו אל פתח הנרתיק , ותופר אותן כמו טלאי לכדי קרום אחד באמצעות תפר בודד. כך נוצר הנקב העדין המצוי בתחתית הקרום, עד לקריעתו מחדש. הטיפול אינו פולשני ואינו גורם להצטלקות, שכן מעורבת בו רק שכבת העור העליונה. אנו ממליצים לעבור את שיחזור קרום הבתולין ממש בסמוך למועד בו את מתכננת לאבד את בתולייך, עד כשבועיים לכל המאוחר לפני המאורע, בשל החשש שקרום הבתולין יתאחה לחלוטין.

שיחזור קרום הבתולין מבוצע בדרך כלל במרכז רפואי פרטי, תוך שימוש בהרדמה מקומית. שימוש בהרדמה כללית יעשה רק במקרים בהם פתח הנרתיק רחב מדי. לאחר הניתוח לא צפויות תופעות לוואי, אך תקבלי משככי כאבים על מנת להפיג כאב או אי נוחות באזור התפרים. המנתח ימליץ לך, כמו כן, על אמבטיות חמות ופושרות לריכוך האזור וזירוז ההחלמה. הניתוח נמשך בין 20 דקות לשעה בדרך כלל, וההחלמה נמשכת יום אחד. בתום ניתוח שיחזור קרום הבתולין תשהי מספר שעות בחדר ההתאוששות, ותשוחררי לביתך באותו היום. לאחר הניתוח מומלצת מנוחה של כשבוע בבית, על מנת שלא לקרוע את התפרים. התפרים בהם משתמשים בניתוח שיחזור קרום הבתולין נמסים, ולכן אין צורך לשוב למרפאה כדי להסירם. לפני הניתוח תידרשי לצום כ-6 שעות.

לאחר הניתוח

תהליך שיחזור קרום הבתולין באמצעות תפירת שאריות העור אינו כואב. את יכולה לשוב לשגרה כיום אחד לאחר הניתוח, אך מומלצת מנוחה של שבוע. לרוב לא יהיה ניתן כלל להבחין בסימני הניתוח. בעת יחסי המין עשוי להופיע דימום קל או קושי בחדירה, בדומה לקיום יחסים בפעם הראשונה וקרום הבתולין יקרע מחדש.