שאיבת שומן היא הליך כירורגי במהלכו שואבים שומן מיותר ממקומות שונים בגוף. ניתוח שאיבת שומן נועד בתחילה לתת מענה לרפואי לפציינטים שעודף המשקל סיכן את חייהם ולא היה מנוס מלבצעו, אולם עם השנים הפך הניתוח לאחד מההליכים הכירורגיים המבוקשים בתחום האסתטי, בעיקר בגלל בעיית ההשמנה הגוברת בעולם. ניתוח שאיבת שומן הפך בעת האחרונה להליך פשוט יותר, הכרוך הפחות סיכונים והמותיר צלקות קטנות יותר מבעבר. יש לציין כי בנוסף לשיפור המשמעותי במהלך הניתוח לשאיבת שומן ובתוצאותיו, מסוגלת הרפואה כיום לתת מענה רפואי לתופעות לוואי שבעבר לא נמצא להן פתרון, כמו עור מיותר באזורים המנותחים או הופעת שקעים ובליטות על פני העור. ניתוח שאיבת שומן מתאים לאנשים הסובלים מהצטברות שומן באזורי גוף שהתעמלות ודיאטה לא הועילו לצמצום השומן בהם.

תהליך שאיבת שומן

באופן כללי ניתן לומר כי המועמדים הטובים ביותר לניתוח שאיבת שומן הם מועמדים בעלי עור גמיש, מתחת לגיל ארבעים, שאינם סובלים מבעיות רפואיות כמו הפרעות בלחץ הדם או סוכרת, ושאינם מעשנים. יש לציין כי עישון מעלה את הסיכויים לסיבוכים כמו זיהומים ובעיות בהחלמה, אך יחד עם זאת קיימים עדיין מטופלים מעשנים שבוחרים לעבור את הניתוח על אף הסיכון. קביעת מהלך הניתוח של שאיבת שומן תלויה בבדיקות כלליות, כגון בדיקת רקע רפואי ומצב פיזי נוכחי, נטילת תרופות, רגישות לתרופות וכדומה. לאחר בדיקת התאמה, תתקיים פגישת ייעוץ עם הרופא המנתח. בפגישה ישקול הרופא את כל הגורמים הקשורים לניתוח, יקבל החלטה כמה שומן יישאב ומאילו מקומות בגוף, יצלם את האזורים הללו, ויספק לפציינט מידע, המלצות והנחיות. כמו בכל ניתוח פלסטי, יבצעו המנותח והרופא במהלך הפגישות תיאום ציפיות, זאת כדי למנוע ציפיות מוגזמות מצד המטופל בנוגע לתוצאות האפשריות.

ניתוח שאיבת שומן ממספר אזורים בגוף נעשה בהרדמה כללית. ניתוח מאזור אחד בגוף, יכול להיעשות בהרדמה מקומית. במהלך הניתוח מרדים הרופא את המנותח, חותך חתכים קטנים באזורים המבוקשים, ואליהם הוא מחדיר צינוריות ניקוז ששואבות את השומן המיותר. משך הניתוח תלוי במספר האזורים מהם נשאב השומן ובכמות השומן. הזמן הממוצע לניתוח נע בין שעה לשעתיים וחצי.

קיימות מספר שיטות לשאיבת שומן הרווחות כיום בשוק. השתיים העיקריות מביניהן הן השיטה הסטנדרטית ושיטה המערבת החדרת נוזלים:

השיטה הסטנדרטית – במהלך ניתוח שאיבת שומן על פי השיטה הסטנדרטית, מבצע המנתח חתכים קטנים במקומות המיועדים לשאיבה, מחבר צינוריות שאיבה ושואב את השומן המיותר. הרופא מפקח על תהליך השאיבה ועל כמות השומן שנשאב. בסיום הניתוח, הרופא תופר את החתכים, משאיר צינוריות ניקוז על פי שיקול דעתו וחובש את המקום בתחבושות לחץ.

השיטה השנייה היא השיטה המערבת החדרת נוזלים - בשיטת ניתוח זו מרדים הרופא את המנותח בהרדמה כללית, מבצע חתכים ומחדיר צינוריות שאיבה. עם זאת, שיטה זו כרוכה גם בהחדרת נוזלים עם חומרים שונים, כגון משככי כאבים ואדרנלין, לאזורים מהם נשאב השומן, במטרה לזרז את ריפויים ולמנוע זיהומים. שיטה זו דורשת פיקוח קפדני מאוד מצד הרופא המטפל הן על כמות השומן הנשאב והן על כמות המים המוחדרים לאזור.

יש לציין כי המגמה הניתוחית הרווחת בניתוח לשאיבת שומן היא ששואבים לא יותר משלושה קילוגרם. במידה שיש צורך בשאיבה של יותר משלושה קילוגרם, מבצעים שאיבה נוספת לאחר מספר חודשים. ניתוח לשאיבת שומן דורש בדרך כלל אשפוז של יום אחד. האזורים הנפוצים לניתוח שאיבת שומן הם: עכוז, בטן, ירכיים, זרועות, קרסוליים, חזה ועוד. יצוין כי לעיתים משאירים צינוריות ניקוז לניקוז נוזלים והפרשות מהאזורים המנותחים. הצינוריות מוסרות לאחר מספר ימים, בהתאם להחלטת הרופא המטפל.

זמן ההחלמה לאחר הניתוח משתנה, ועומד בממוצע על שלושה שבועות, תלוי בהיקף הניתוח ובאורח חיי המטופל. יש לציין כי ההחלמה מהניתוח היא הדרגתית, משום שהנפיחות באזורים המנותחים חולפת לאחר כשמונה שבועות בממוצע. במהלך תקופת ההחלמה תידרשו לחבוש תחבושות לחץ על האזורים המנותחים, כדי לסייע לעור להתכווץ במהירות, ויש להישמע להנחיות הרופא בנוגע לטיפול היומיומי באזור המנותח, לפעילות יומיומית ולחבישת התחבושות. שטפי דם קלים יכולים להופיע, והם ייעלמו במשך החודש הראשון. ייתכן כי תהיה תחושה של כאבים עמומים באזורים המנותחים, ובמקרה כזה ניתן להשתמש במשככי כאבים שרשם הרופא. הנפיחות הרבה המאפיינת את תקופת ההחלמה חולפת באופן הדרגתי, ואת התוצאות הסופיות ניתן לראות לאחר שישה חודשים, שהם הזמן הדרוש לצורך התאוששות והחלמה מלאים. נוסף על כך, מומלץ שלא לעסוק בפעילות גופנית מאומצת כארבעה שבועות לאחר הניתוח.

הצלחת שאיבת שומן תלויה רבות באיכות העור באזור המנותח, ועור גמיש יותר יראה תוצאות טובות יותר. מובן כי הקפדה על תזונה ואורח חיים בריא תורמים לשימור התוצאות לטווח ארוך. אפשר להגיד כי הניתוח לשאיבת שומן משיג את התוצאות הטובות ביותר אצל מנותחים בעלי מצב בריאותי תקין, ללא רקע רפואי של השמנת יתר או סוכרת למשל, בעלי עור גמיש, הסובלים מהצטברות שומן במקומות ספציפיים ושאינם מעשנים.

סיבוכים אפשריים

סיבוכים אפשריים לאחר הניתוח עלולים להיות תגובה אלרגית לחומרי הרדמה או לתרופות, זיהומים, הצטברות נוזלים, בצקות, שינויים בצבע של העור וחוסר סימטריה. במקרה של זיהום, עשוי הרופא לרשום אנטיביוטיקה, בומקרים קשים של הצטברות נוזלים יהיה צורך בניקוז חוזר של האזור.

הסיבוכים הנדירים של ניתוח שאיבת שומן הם דימומים, חולשה קיצונית, חוסר תחושה באזור המנותח והופעת שקעים על פני העור באזור המנותח. במקרים נדירים, המתרחשים בדרך כלל בניתוחים גדולים בהם נשאב שומן רב, עלול להיווצר תסחיף ריאתי, כתוצאה מקרישי דם או שומן. תסחיף ריאתי הוא מצב מסכן חיים המחייב טיפול רפואי מיידי.

אחת מתופעות הלוואי הלא רצויות של ניתוח לשאיבת שומן היא הישארות עור מדולדל ורפוי באזורים מהם נשאב השומן. יש לציין כי כיום קיימים טיפולים אסתטיים לשיפור מראה העור לאחר ניתוח שאיבת שומן, וכן ניתוחים אסתטיים במקרים בהם יש צורך בהסרה של עור מיותר. הניתוח מביא לשיפור משמעותי בקווי המתאר של הגוף, אולם קיימת האפשרות לכך שהעור לא יהיה חלק, בהתאם למידת גמישות העור וליכולתו להתכווץ מבלי להראות סימנים.

סיכום

ניתוח שאיבת שומן השתכלל עם השנים והפך להליך פשוט, המתבסס על טכנולוגיות מתקדמות ונעשה על ידי רופאים מיומנים בתחום. ניתוח שאיבת שומן מיועד למי שמעוניין להסיר שומן מאזורים ספציפיים בגופו, אזורים בהם טיפול אחר כגון פעילות גופנית, לא הועילו.

חשוב לציין כי ניתוח לשאיבת שומן אינו מהווה תחליף לתזונה נכונה או לצורך החשוב בפעילות גופנית. על מנת לשמור על תוצאות הניתוח לטווח ארוך יש להימנע מהשמנה באזורים שונים בגוף, ולהקפיד ולהתמיד באורח חיים בריא.

יש לקחת בחשבון שככל שהעור פחות גמיש, גדל הסיכוי שיישארו סימנים על העור, ויופיעו בליטות ושקעים. במהלך ההתייעצות עם הרופא יש צורך להתאים את ציפיות המטופל לתוצאות הצפויות של הניתוח. הניתוחים נעשים בבתי חולים, תחת הרדמה כללית, ובמקרים של ניתוחים קטנים יותר ייתכן והניתוח יבוצע בהרדמה מקומית עם טשטוש. ניתוח לשאיבת שומן דורש אשפוז של יום ולעיתים השגחה, תלוי בהיקף הניתוח ובמהלכו. ניתוח שאיבת שומן דורש מהמטופל הקפדה על הנחיות הרופא בתקופת ההחלמה, חבישת תחבושות לחץ והימנעות מחשיפה לשמש ומפעילות גופנית מאומצת, וכן להתמיד ולשמור על תזונה נכונה ואורח חיים בריא. הצלחת ניתוח שאיבת שומן תלויה רבות בגמישות העור, אולם כיום ישנם טיפולים אסתטיים רבים המיועדים לשיפור מראה העור, ובמקרים שונים אף להסרת העור המיותר. טיפולים משלימים אלו נעשים לפחות שישה חודשים לאחר הניתוח לשאיבת שומן.