רשלנות בניתוחים פלסטיים

ניתוחים פלסטיים נועדו, מעצם היותם כאלה, לשפר את מראה הגוף שלנו. אלא שלעיתים התמונה הופכת למורכבת. עקב טעות אנוש, עלול הניתוח לצאת משליטה, ואף להותיר נזק בלתי הפיך לגוף. מקרים אלה נכנסים לקטגוריה של רשלנות רפאית בניתוחים פלסטיים, אליה נתייחס במאמר זה.

רשלנות בניתוחים פלסטיים: במה מדובר?

לפני שנדבר על רשלנות רפואית, חשוב להזכיר שכל ניתוח פלסטי כולל בתוכו סכנה מסוימת. כאשר זו מתממשת ומביאה לפגיעה – לפני הניתוח, במהלכו או אפילו אחריו – עלול הדבר להיגרם עקב טעות של הגורם המנתח. היות ולא מדובר בניתוח שמחייב לעשות מבחינה רפואית, אמור הגורם המנתח להסביר למטופלו בדיוק את הליך הניתוח, הסיכונים, החלופות ותופעות הלוואי האפשריות.

אלא שהמציאות מראה כי אלה אכן לא מתבצעים בפועל. רופאים מנתחים רבים, על כל שכן מכונים פרטיים, מונעים על פי שיקולים כלכליים נטו. הם עלולים לנסות לשכנע את המטופל לבצע את הניתוח אפילו אם הסיכון עבורו גבוה, או אפילו כשלרופא אין את הנסיון וההתמחות הנדרשים לכך. ומכאן בדיוק דברים עלולים להשתבש.

איך מוכיחים את הרשלנות?

כשזה נוגע להוכחת רשלנות רפואית, ברור שאחת המטרות העיקריות היא הוכחת הנזק שנגרם, בין אם לאיבר עצמו ובין אם לאזורים אחרים בגוף האדם. כמובן שסוג הניתוח הפלסטי משחק כאן תפקיד: פוטנציאל הנזק שונה הרי בכל אחד מהמקרים.

רשלנות רפואית בניתוח אף, למשל, עלולה להסתכם בתוצאות אסתטיות שאינן מרשימות כלל. רשלנות רפואית בניתוח לייזר בעיניים טומנת בחובה השלכות אפשריות חמורות עוד יותר, לעיתים עד לרמה של עיוורון מוחלט. רשלנות בניתוח להגדלת חזה, דוגמת נוספת, עלולה להתייחס גם לתופעות לוואי, שחורגות מהנורמה.

פעמים רבות, על מנת להוכיח נזק שנגרם, יש לאסוף את התיעודים הרפואיים הרלוונטיים, בין השאר בנוגע להכנה לטיפול ולאופן ביצוע הניתוח. ברוב המקרים, שילוב שבין הליך לא תקין לנזק מהותי, לאיבר המנותח או לחלקים אברים בגוף, יגדילו את הסיכויים לקבלת התביעה.

כך עושים זאת נכון

העובדות מראות כי תביעות רשלנות רפואית הן נפוצות הרבה יותר ממה שנהוג לחשוב. מדי שנה, מוגשות תביעות רבות כנגד גורמים שונים בתחום. אלא שאליה וקוץ בה: כל מוסד רפואי או קוסמטי שמכבד את עצמו מחזיק בשורה ארוכה של עורכי דין, בדיוק עבור מקרים מסוג זה.

לא פעם, מדובר בקרב של ממש בין שני הצדדים. אם ניקח את סוגיית המודעות של המטופל לסיכונים שבניתוח, ברור שלא ניתן תמיד להוכיח אותה. כתוצאה, בית המשפט מתבונן בדיוק על מה שחתם עליו המטופל, כמו גם על העמדה של כל אחד מהצדדים. הוא עשוי לדחות את התביעה לחלוטין, לקבל אותה או להחליט על פשרה מסוימת, כשמאות אלפי שקלים עשויים להיות מונחים על כף המאזניים.

ההסברים הנדרשים לפני ניתוח פלסטי

לא לוותר על סיוע משפטי

עקב המורכבות של התהליך, ברור שסיוע של גורם משפטי הבקיא בתחום של רשלנות רפואית יכול רק לסייע. ישנם עורכי דין אשר מתמחים בתחומי הרשלנות, ובכלל זה כזו הנוגעת לניתוחים פלסטיים. הסיוע שלהם רחב בהחלט: החל מגביית העדויות והמסמכים הרלוונטיים, ועד לשימוש במקרי עבר שנכנסו לכותלי בית המשפט. למעשה, רבים ממליצים שלא להגיש תביעה מסוג זה ללא ליווי של עורך דין.