כולנו מפחדים, במידה כזו או אחרת, מרופא השיניים שלנו. יש כאלו שמעט חוששים (אולי רק מהזריקה הדוקרת) ואילו אחרים סובלים מחרדה של ממש, שאף מוכרת על ידי הרפואה. מה יגידו אותם אנשים אם ייקלעו למצב של רשלנות רפואית במהלך טיפול שיניים? עדיף שלא ישמעו על כך דבר. הפחד רק ילך ויגבר.

לא כולם יודעים, אבל רשלנות בטיפול שיניים היא לא דבר נדיר כל כך. נכון, אנחנו מפחדים מהטיפול עצמו ומקווים שהוא יעבור מהר, אבל אף אחד לא חשוב על טיפול שיסתיים בתוצאה חמורה. ודווקא מקרים כאלו קורים לא מעט. מדוע?

הסטטיסטיקה מדברת חזק

התחומים בהם, באופן מסורתי, מוגשת כמות התביעות הרבה ביותר בגין רשלנות רפואית, הם הליכים רפואיים הקשורים ללידה והריון, לצד הליכים בתחום רפואת השניים. כאשר אנו מנסים להתעמק בכך, נגלה נתון שיסביר את העובדה הזו בצורה סבירה למדי.

חייבים לזכור ששני התחומים הללו הם התחומים בהם נעשים טיפולים רפואיים יותר מאשר בכל מקום אחר. במילים אחרות, העובדה שישנן יותר תביעות רשלנות רפואית מבחינה מספרית, קשורה בכך שישנם יותר טיפולים - יותר טיפולים מעלים את הסיכוי לכמות גדולה יותר של מקרי רשלנות, ומכאן הדרך לנתונים הללו קצרה.

אך למטופלים זה לא משנה

הם סובלים בכל מקרה, בין אם כמות התביעות נמוכה או גבוהה. על פי הסטטיסטיקה, רוב התביעות בגין רשלנות רפואית של רופא שיניים מוגשות בעקבות טיפול שיניים מקיף - השתלות שיניים, הליכים לשיקום הפה וכדומה. כאן, ההסבר הוא ככל הנראה במורכבות של התהליך, שדורשת מיומנות רבה וניסיון עצום, ואת התכונות הללו אין לכל רופאי השיניים.

בכל הנוגע לענייני רשלנות רפואית טיפולי שיניים כאמור מככבים בראש, ואלו יכולים לכלול פגיעות כמו:

  • פגיעה אנושה בשן שלא לצורך
  • פגיעה אסתטית חמורה
  • קשיים בתפקוד בעקבות הטיפול
  • פגיעה בעצב
  • כשל בהרדמה שמביא לאיבוד תחושה תמידי או לזמן ממושך

אבל, תביעות רופאי שיניים מתקבלות לא אחת בשל הנחיה ברורה מתוך חוק רשלנות רפואית: הדרישה לחשוף ולהסביר בפרטי פרטים את אופיו של הטיפול, על כל השלכותיו וצדדיו - כולל, למשל, הצהרה מתבקשת כאשר מדובר בטיפול חדשני שנוסה על ידי הרופא פעמים ספורות בלבד לפני כן.

עניין זה מתקשר לנושא של הסכמה מדעת, כלומר: על המטופל לדעת בצורה ברורה לקראת מה הוא עומד ורק כך יוכל להסכים לתהליך בדעה צלולה. אם לא ידע מה הוא הולך לעבור בפועל, עם כל המשמעויות הכרוכות בכך, הרי שזו עילה לתביעת רשלנות רפואית.

פיצוי רשלנות רפואית של רופא שיניים יכולה להגיע לסכומי כסף גבוהים מאוד, מאחר והטיפולים עצמם יקרים ברובם ופגיעה במהלך טיפול כזה, עשויה להיות משמעותית בשל הרגישות התפקודית והאסתטית של אזור הפנים.

בעניין האסתטיקה, יש לזכור שמדובר כאן בתחום ייחודי, אשר דומה במובן מסוים לניתוחים הפלסטיים. גם בעולם רפואת השיניים יכול אדם לבקש טיפול מסוים שכל תכליתו אסתטית בלבד ולא בריאותית (לדוגמא: השלמת שן מלאכותית בכדי לשוות לה מראה טבעי, למרות שהמצב אינו מוגדר כבעייתי מבחינה בריאותית).

אם במקרים כאלו תתרחש רשלנות רפואית, ייתכן ובית המשפט יראה זאת בחומרה רבה יותר, משום שהמקרה התרחש במצב שכלל לא הייתה חובה לקיימו. במקרים מסוג זה, פיצוי רשלנות רפואית יכול להיות אף גבוה מהמקובל.

מקורות מידע נוספים