כל אחד רוצה שיהיה לו עור חלק ונקי אך לרבים מאיתנו, מתבגרים ובוגרים כאחד, יש נטייה לעור בעייתי. אחת הבעיות הנפוצות בתחום זה ובמיוחד בקרב בני נוער היא צלקות אקנה.

מה זה צלקות אקנה?

אקנה הוא השם הרפואי לפצעי בגרות. פצעים אלו מופיעים לרוב בגיל ההתבגרות אצל נערים ונערות כאחד. בתקופה זאת העור סובל מהפרשות יתר עקב פעילות מוגברת של ההורמונים בגוף, הגורמת להופעת צלקות אקנה. אמנם צלקות אקנה אופייניות לבני הנעורים אך גם אנשים בוגרים סובלים מבעיית עור מטרידה זו.

צלקות אקנה משוות לפנים מראה מלוכלך, משומן ומצולק. בעיה פיזית זאת הופכת בקרב בני הנוער גם לבעיה רגשית, כיוון שגיל ההתבגרות הוא גיל מאוד רגיש שבו התדמית העצמית שלנו נבנית סביב מראה חיצוני. חשוב לטפל בצורה מקצועית בתופעת הצלקות, אחרת הן עלולות להשאיר חותם על העור לצמיתות.

אפשרויות טיפול

קיימים היום בארץ אמצעים רבים לטיפול בבעיות אקנה, או צלקות שנגרמו כתוצאה מכך, כל זאת בהתאם לחומרת הבעיה. הטיפול יכול להתבצע בעזרתם של קרמים מיוחדים, משחות רפואיות, סבונים ועוד. מטרת מוצרים אלו היא לייבש את הפצעים והטיפולים הללו יעילים למקרים קלים של אקנה.

במקרים של אקנה חמורה נעזרים במשחות וכדורים אנטיביוטיים, בנוסף על טיפולים קוסמטיים עמוקים כמו טיפולי פילינג וכדומה. טיפול נכון, מקיף ולאורך זמן יכול להקל על הבעיה באופן משמעותי. חשוב למצוא קוסמטיקאית מוסמכת ומנוסה בבעיות אקנה שתלווה אתכם לאורך כל התהליך.

טיפול מונע

חשוב ללמוד לנקות ולטפח את עור פנינו מגיל צעיר. אחת הדרכים הטובות ביותר למנוע את תופעת האקנה הינה טיפול מונע לעור הפנים. טיפול זה כולל ניקוי יסודי ויומיומי של עור הפנים בעזרת מי פנים וסבונים מיוחדים, מריחת קרמים קוסמטיים וחלב פנים איכותי, המותאמים אישית לכל עור ומעניקים לו לחות.

טיפול מונע נוסף המונע הופעת פצעי אקנה הוא על ידי הוצאת נקודות שחורות מעור הפנים. טיפול זה יש לבצע בעזרת קוסמטיקאית מקצועית ולחזור עליו במידת הצורך כל כמה חודשים. אסור לנסות ולהוציא את הנקודות השחורות לבד או בעזרת חברים, שכן טיפול לא מקצועי בעור יכול לזהמו ולהגביר את בעיית אקנה.

הוצאה נכונה של שחורים מעור הפנים

הנקודות השחורות והמעצבנות המעטרות את הפנים מורכבים משילוב של חלב פנים ביחד עם חיידקים של העור. הצבע השחור של הפצעון נוצר בגלל שכבה של תאי עור מתים הנחשפים לאוויר ומתחמצנים, ומכאן שהנקודה היא למעשה תופעה מקדימה לפצע מוגלתי. חשוב לטפל בנקודות השחורות שעל עור הפנים שכן מלבד הפגיעה האסטטית שלהן, אי טיפול בהן עלול לגרום להיווצרות פצעי אקנה. כאמור, חשוב מאוד שהוצאת השחורים תבוצע בצורה מקצועית ונכונה, מפני שטיפול לא נכון בשחורים יכול לגרום לזיהומים בעור ולשטפי דם . בכל מקרה, חשוב לחטא את הידיים לפניי הטיפול בעור הפנים.

כדי להוציא שחורים בצורה טובה יש ללחוץ בעדינות ובזווית נכונה על העור. לרוב לחיצה נכונה על פצעון שחור תשחרר את החלב שייצא החוצה בקלות. פצעונים לבנים יותר קשים לטיפול ודורשים שימוש ברטיות חמות.

חשוב לזכור! פצעי אקנה הם מטרד אסטטי ובריאותי. טיפול נכון ומקצועי בבעיה יכול לצמצמה ואף להעלימה כליל.