צלקות עור הן עדות חיה להליך הריפוי הטבעי של הגוף. כיוון שבמקרים מסוימים עור גופינו איננו מסוגל לייצר רקמת עור חדשה ועמוקה, שכבת העור הצלקתית החליפית, מתקשה להתמזג בצורה מלאה עם מרקם וגוון עור הגוף ולכן ניכר הבדל משמעותי בין עור הצלקת לעור הבריא. במדריך הבא, נרחיב את היריעה באשר לטיפולים השונים המוצעים כיום בשוק למען טשטוש והעלמת צלקות העור.

מהי צלקת?

צלקת היא סימן ויזואלי הנגרם כתוצאה מפגיעה בשכבת הדרמיס של העור. הצלקת מהווה חלק משמעותי בהליך הריפוי של פצעים בעור. צלקות מאופיינות ברקמת עור בעלת איכות תפקודית נמוכה הבאה לידי ביטוי בהיעדר פיגמנטציה, רגישות לקרני ה – UV, והיעדר התפתחות של בלוטות זיעה, זקיקי זיעה ומלנוציטים.

כיצד נגרמות צלקות עור?

צלקות העור נגרמות בדרך כלל כתוצאה מכוויה, תאונה, ניתוח או צלקות אקנה (המכונים גם אקנה). חשוב לציין כי חומרת הצלקת מושפעת לרוב מגורמים כגון: גיל, צבע העור, מצב הבריאות, סוג העור, זמן ההחלמה הדרוש ונסיבות היווצרות הצלקת.

אילו אזורים בגוף מועדים לפתח צלקות עור חמורות?

האזורים המועדים לפתח צלקות בעור הם הבאים: אזור מרכז החזה, אזור תנוך האוזן, אזור הגב העליון, אזור הצוואר ואזור הכתפיים. זאת מכיוון שרקמת העור באזורים אלו הינה עבה במיוחד ולכן במידה ונוצר חתך עורי באזורים אלו נוצר מתח רב על הצלקת.

אילו סוגי צלקות יש?

באופן כללי, ניתן להבחין בין שני סוגים של צלקת: צלקת נורמאלית וצלקת אבנורמאליות.

צלקת נורמאליות – היא צלקת שטוחה המתמזגת עם רקמת העור, בעלות מראה אדמומי או לבן.
צלקת אבנורמאליות – הן צלקות בולטות העשויות להיות מוגבהות מהעור כתוצאה מעודף בקולוגן או שקועות בעור כתוצאה מאיבוד של שרירים או רקמות שומן התומכים בעור. דוגמא לצלקות אבנורמליות הן צלקות קלואיד הנראות כגידול שפיר בעור וצלקות היפרטרופית הנראות כגוש אדמומי תחום בגבולות הפצע המקורי המוגבה מן העור.

מהן השיטות להעלמת צלקת?

עם השנים, פותחו טכניקות שונות לטיפול בהעלמת צלקות העור, כאשר ניתן להבחין בין מספר שיטות טיפול עיקריות והן:

טיפול פולשני – אלו הן טכניקות דרסטיות לטיפול במגוון צלקות באמצעות הליך כירורגי פנימי, חודרני, כגון: ניתוח פלסטי לאיזון ולהחלקת הצלקת (ניתוח בהקפאה), שיוף העור באמצעות קרני לייזר, הזרקת סטרואידים וחומרי מילוי כדוגמת: דפומדרול וקולוגן, הגורמים לירידה באדמומיות ובנפיחות של הצלקת, החדרת שתלי נקב לעור המצולק, כריתת הצלקת ותפירתה מחדש וסגירת כלי הדם בחלל הצלקת.
טיפול בלתי פולשני – אלו הן טכניקות שמטרתן לשפר ולטשטש את מראה ומרקם העור של צלקת העור, תוך שימוש באמצעים חיצוניים, כדוגמת: קרם הבהרה, ג'ל סיליקון, קילוף כימי ומדבקות סיליקון.

באילו סוגי צלקות ניתן לטפל?

ישנן מספר צלקות עור בהן ניתן לטפל (כאשר הליך העלמת הצלקת, נמשך בין שנה לשנה וחצי) והן:

צלקת שטוחה וכהה באזור הגוף והפנים – לרוב מטופלות באמצעות קרם למען הבהרת צלקות .
צלקת שטוחה ורחבה – זוהי צלקת המופיעה לרוב באזור המפשעה והבטן כתוצאה מניתוחים. הסרת צלקת רחבה ושטוחה נעשה באמצעות יצירת חתך כירורגי צר.
צלקות אקנה – מדובר בצלקות הנוצרות כתוצאה מחיטוט של פצעי בגרות. הטיפול בעור המצולק נעשה באמצעות חומרי מילוי צלקות או טיפול של שיוף בלייזר.
צלקות בפנים ובגוף מורמות ואדומות – במרבית המקרים הטיפול בצלקות אלו נעשה באמצעות הזרקת סטרואידים ומדבקות סיליקון.

באילו צלקות לא ניתן לטפל?

לא תמיד ניתן להעלים את הצלקת, זאת מפאת העובדה כי ישנם מקרים חמורים בהם לא ניתן לשפר את מרקם העור, לרבות המקרים הבאים: צלקת רחבה בגוף, צלקת שטוחה ורחבה באזור המפרקים וצלקת באזור הגפיים שנוצרה כתוצאה ממקרה התאבדות.

כאמור, חשוב לציין כי לא ניתן להעלים לגמרי את הצלקות אלא לטשטש ולשפר את מצב מרקם העור.

לסיכומו של עניין, צלקות מעוררות בנו תחושה של בושה, טראומה, דחייה וגועל כיום ישנם שיטות מתקדמות המעניקות מענה מקיף לטיפול במגוון צלקות עור אופייניות.