אפשרויות הטיפול בנשירת שיער והתקרחות

רוב הגברים בעידן המודרני סובלים מתופעת ההתקרחות. למעשה, נשירת שיער היא ללא ספק מחלה גברית מהנפוצות בעולם. ואם נגיד לכם שזו תופעה שנוגעת גם לנשים – האם זה יפתיע אתכם? כנראה שלא. השאלה היא, כיצד מטפלים בבעיה. הבשורה הטובה היא שיש לא מעט דרכים לעשות זאת.

יש שתי דרכים: טיפול מהצד האסתטי וטיפול מהצד הבריאותי

נכון להיום, ישנן שתי דרכי טיפול בתופעת הנשירה. האחת היא הקצרה יותר, אשר מטפלת רק בבעיה האסתטית, כלומר – מסתירה את ההתקרחות. השנייה ארוכה ומורכבת יותר, כוללת לא מעט פתרונות ומתרכזת בפתרון הבעיה מבחינה בריאותית.

קשה לקבוע איזו מהדרכים טובה יותר. יש כאלו שיעדיפו את הדרך הקצרה יותר, פשוט משום שאין ברצונם או ביכולתם להשקיע בתהליך ארוך, שלפעמים יהיה גם מתיש. אחרים ירצו לשים סוף לתמיד לתופעה, ולכן עבורם עדיפה הדרך השנייה.

אילו פתרונות מוצעים בדרך האסתטית?

מבחינה אסתטית, ניתן לטפל בבעיות של נשירת שיער בשתי דרכים:

  • פאה נוכרית: היום, הפאות מציעות כיסוי מלא של האזור המקריח ומראה טבעי בצורה מדהימה, עד כדי כך שלא ניתן כמעט להבחין בעובדה שמדובר בפאה.
  • מילוי זמני: מוצרים כמו טופיק מציעים מילוי של השיער בדרכים שונות, במטרה להעניק לו מראה מעובה וסמיך יותר. זה נעשה בעזרת תוספות שיער או בשימוש בחשמל הסטטי – וגם כאן מדובר בפיתרון יעיל ואסתטי במיוחד.

וההתמודדות עם התקרחות בדרך הרפואית?

כאן, כפי שציינו, ישנם הרבה יותר פתרונות. הנה כמה מהם:

  • תרופות: ישנן כמה וכמה תרופות אשר מסופקות באמצעות כדורים ומתיימרות לעכב נשירת שיער לכל הפחות, ואף לגרום לו לצמוח מחדש, במקרה הטוב ביותר. חשוב לציין שרוב התרופות הללו עשויות לגרור תופעות לוואי כמו פגיעה בחשק המיני וכדומה, אבל הן נחשבות ללא ספק כיעילות ביותר. שתי תרופות ידועות בטיפול נשירת שיער זה הן פרופסיה ומינוקסי..
  • משחות: החלק הפחות בדוק בתחום זה. משחות אשר נמרחות על הקרקפת ואמורות לעודד, בצורה כזו או אחרת, את התחדשות השיער. הן לא כוללות את תופעות הלוואי שהזכרנו קודם לכן, אבל כפי שציינו, היעילות שלהן, לפחות כיום, עדיין מוטלת בספק.
  • השתלות שיער: הפיתרון הרפואי הרציני ביותר כיום הוא השתלת שיער. במקרה זה, שיער מחלקים שונים בגוף (לרוב העורף והצדעיים, בהם נשירת שיער לא פוגעת כמעט) מועברים אל החלק העליון של הראש ומושתלים שם. הזקיקים נקלטים בקרקפת ומתחילים לצמוח. בעבר, השתלות השיער סיפקו תוצאות בעייתיות מאוד, אך כיום מדובר בהליך רפואי מצוין, שמשנה תוך חצי שנה את מצב הקרקפת.

יש עוד אפשרויות לטיפולים נגד נשירת שיער?

לצערנו, השוק הזה אינו חף מחיקויים ומ'המצאות' שכל קשר בינן לבין פתרון בעיית ההתקרחות הוא מקרי בהחלט. לכן, אל תתפתו לשלל תכשירים שאין להם כל ביסוס מדעי. אם לא הוכח בפועל שחל שיפור במצב הקרקפת אצל אנשים אחרים, אתם יכולים להתייחס להצעות הללו כאל ניסוי מדעי ולא יותר.

אכן, התקרחות היא לא עניין סימפתי. עבור מי שהתרגל לרעמה שופעת בנעוריו וגם מבחינת מי שלא, נשירת שיער היא מכה חזקה לתדמית ולאגו, ולא רק כשמדובר בגברים. לכן, טיפולים יעילים בתחום זה הם כמו אוויר לנשימה עבור אנשים רבים – והתקווה היא כי בקרוב יימצא לכך פיתרון טוב עוד יותר מאלו הקיימים.