פיגמנטציה הינה תופעה של כתמים על עור הפנים הנוצרים בכל הגילאים ובשל מגוון סיבות.

הסיבות לתופעה

כאמור, כתמי פיגמנטציה יכולים להיווצר בשל מגוון רחב של סיבות: פיגמנטציה עקב חשיפה ממושכת, בלתי מבוקרת וללא אמצעי הגנה לשמש, כתמי פיגמנטציה עקב עישון, פיגמנטציה עקב הסתבכות של פצעי אקנה וכתמי פיגמנטציה בנשים הרות.

סיבות נוספות היכולות לגרום להופעת כתמי פיגמנטציה הן: תופעת לוואי עקב שימוש בגלולות, תגובה אלרגנית לתרופות ותגובה אלרגנית לתכשירי קוסמטיקה. כמו כן, כתמי פיגמנטציה יכולים להיות גם קשורים לתורשה גנטית. קיימות סיבות רבות לתופעה זו והכתמים עצמם עלולים להוות בעיה אסטטית, לכן הם דורשים טיפול.

תכשירים קוסמטיים לטיפול בכתמי פיגמנטציה

נושא הפיגמנטציה הינו תחום שנבדק ונחקר רבות בשנים האחרונות. חברות קוסמטיקה וחברות רפואיות השקיעו סכומים ניכרים במחקרים בניסיון לטפל בבעיה. בעקבות מחקרים אלו קיימים היום בחנויות תכשירים קוסמטיים רבים שעוזרים לשמור על גמישות העור ומבהירים כתמי פיגמנטציה. מומלץ להשתמש בחומרים קוסמטיים הנספגים עמוק בעור ובמחזור הדם, שכן תכשירים בעלי ספיגה גבוהה ישיגו תוצאות יותר טובות בהבהרת כתמי פיגמנטציה מאשר תכשירים בעלי אחוזי ספיגה רגילים. טיפולים קוסמטיים יכולים בהחלט לעזור להבהיר כתמים אלו, אך במקרים קשים הם יסייעו רק באופן חלקי ויש לפנות לטיפולים יותר אפקטיביים.

טיפול באמצעות טכנולוגיות מתקדמות

עם התקדמות הטכנולוגיה בכלל, ובתחומי הרפואה והאסטטיקה בפרט, קיימות היום טכנולוגיות טיפול מתקדמות לטיפול בכתמי הפיגמנטציה. טיפולים אלו כוללים בין היתר טיפול באמצעות טכנולוגיית אור אינפרא אדום, כלומר ריפוי העור בעזרת גלי אור.

שיטות נוספות לטיפול בפיגמנטציה הן טיפול בעזרת גלווני המטפל בעור בעזרת זרם חשמל, ושימוש בגלי אולטרא סאונד המרפאים את העור באמצעות גלי קול. קיימות גם שיטות טיפול שמשלבות בתוכן כמה טכנולוגיות ביחד. רוב השיטות דורשות הגעה למכונים מיוחדים לשם הטיפול, אך חלק מהמכשירים ניתנים לרכישה ולשימוש ביתי.

מכשירים ותכשירים ביתיים לטיפול בפיגמנטציה

קיימים היום תכשירים ומכשירים ממוזערים המיועדים לשימוש ביתי, שיכולים להיות יעילים ביותר ואפקטיביים לטיפול בבעיית פיגמנטציה. אחת הטכניקות המצליחות לשימוש ביתי הינה טכניקת הגלווני. שיטה זו משלבת מספר פעולות במכשיר אחד. המכשיר מתבסס על פעימות חשמל שמשפרות את יכולת הספיגה של העור, וכאשר כושר הספיגה של העור עולה גם האפקטיביות של תכשירי הזנה קוסמטיים הנספגים בעור עולה. התכשירים הקוסמטיים מבוססים על מסיסות במים, וממריצים את מחזור הדם וחילוף החומרים בתאי העור. בנוסף, הם גם מנקים את עור הפנים. שיטת טיפול עומק זו עוזרת באופן משמעותי להבהרת הפיגמנטציה בעור הפנים.

טיפול בפיגמנטציה בעזרת גלי אינפרא אדום

אחת הטכניקות לטיפול בבעיות הפיגמנטציה היא באמצעות טכנולוגיית אור אינפרא אדום. בטכנולוגיה זו גלי הפוטון הנפלטים מהמכשיר עוזרים בטיפוחו והבראתו של עור הפנים. גלי אינפרא אדום מסייעים בהעלאת כמות הספיגה של העור וכתוצאה מכך מקנים השפעה טובה יותר של תכשירים קוסמטיים המוחדרים לעור. בנוסף, שיטת טיפול זו מרפאת את העור, מאיטה את תהליך הזדקנותו של העור בפנים, ממעיטה ומאיטה את היווצרותם של קמטים, מותחת ומהדקת את עור הפנים והצוואר ומבהירה את כתמי הפיגמנטציה. טכנולוגיית גלי אינפרא אדום הינה שיטה יעילה להבהרת כתמי עור וללא תופעות לוואי.

בעבר מי שסבלה מכתמי הפיגמנטציה נאלצה להתמודד עם הפגם האסטטי וללמוד לחיות איתו. כיום עם התקדמות הטכנולוגיה אפשר בהחלט להבהיר ולהעלים כתמים אלו.