צורת הסנטר ומיקומו ביחס לפנים משמעותיים מאוד למראה הכולל של הפנים. פנים אסתטיות מצטיינות בשילוב הרמוני של חלקי הפנים השונים – מצח, לחיים, אף וסנטר. ניתוח עיצוב סנטר מיועד לתקן פגמים מולדים בסנטר, המתבטאים בחוסר פרופורציה בין הסנטר לפנים, ולשפר את מראה הפנים על ידי יצירת יחס נכון בין הסנטר לשאר חלקי הפנים. צורת הסנטר משפיעה לא רק על מראה הפנים הכללי אלא גם על מראה הצדודית. סנטר בעייתי כמו סנטר ארוך, בולט ומחודד או סנטר נסוג, משנים את מראה הפנים.

התהליך

ניתוח לעיצוב סנטר מומלץ במקרים של חוסר פרופורציה משמעותי בין גודל הסנטר וזוויתו לבין שאר הפנים. ניתוחים אסתטיים מחייבים פגישות התאמה, אבחון וייעוץ לפני קביעת מהלך הניתוח. מומלץ לברר על מכון המתמחה בניתוח עיצוב סנטר, וזכרו כי ברוב המכונים המציעים ניתוחים פלסטיים באזור הפנים מבצעים גם את הניתוח הזה.

במהלך פגישת ההתאמה, תיבחן התאמת המטופל לניתוח עיצוב סנטר, הכוללת בעיקר בדיקת רקע רפואי ובדיקת ציפיות המטופל. ניתוח עיצוב סנטר מיועד לגילאי שמונה עשרה ומעלה, וכן אינו מיועד לחולים במחלות כרוניות, הנוטלים תרופות. פגישות הייעוץ הבאות כוללות בדיקות ומדידות, שעל-פי תוצאותיהן יוגדר מהלך הניתוח, שישלב את ציפיות המטופל והמלצת הרופא. השימוש הנרחב בהדמיות ממוחשבות כיום מסייע מאוד להבין את ציפיות המטופל ואת המלצת הרופא. ההדמיות הן ברורות, הן במראה הפנים מן החזית והן במראה הצדודית, עניין המהווה יתרון משמעותי בניתוח של עיצוב סנטר, בו לצדודית תפקיד מרכזי.

בדרך כלל במקרים קלים ופשוטים יותר של עיצוב סנטר הרופא ימליץ על עיצוב סנטר באמצעות הזרקת חומר מילוי. זהו תהליך פשוט ומהיר, הכולל הזרקת חומרי הרדמה, הזרקת חומר המילוי ושחרור הביתה. חומרי המילוי נספגים באיטיות בגוף, עובדה שמבטיחה תוצאות לטווח ארוך של שנה וחצי לערך, וכן מראה אחיד וטבעי לסנטר. תופעות הלוואי, המתבטאות בכאב ובנפיחות, חולפות לאחר מספר ימים, וניתן לראות תוצאות במהירות. הסיבוכים שבהזרקת חומרי מילוי עלולים להיות זיהומים באזור ההזרקה. לכן ימליץ הרופא, ברוב המקרים, על נטילת אנטיביוטיקה במשך תקופת ההחלמה.

במידה שהמלצת הרופא היא ניתוח עיצוב סנטר, יש לקבוע את מהלך הניתוח על-פי כל הבדיקות והנתונים. לאחר קביעת מהלך הניתוח יש צורך לבחור בסוג השתל המתאים לניתוח עיצוב סנטר. קיימות אפשרויות שונות, והרופא ימליץ על המתאימה ביותר לניתוח המבוקש. חלק מהרופאים יעדיפו להשתמש בשתלים מעוצבים מראש, וחלקם יעדיפו להשתמש בשתלים שהם עצמם עיצבו, על-פי ניסיונם ושיקול דעתם.

בעת קביעת תאריך הניתוח ינחה הרופא את המטופל בכל הפעולות שעליו לעשות לפני הניתוח, כמו משך הצום הנדרש, הימנעות מעישון והימנעות מנטילת תרופות מסוימות. ניתוח עיצוב סנטר דורש הקפדה על ההיגיינה באזור חלל הפה, הן לפני הניתוח והן בתקופת ההחלמה. בנוסף לכך אין להשתמש באיפור או בתכשירים באזור המנותח.

ניתוח עיצוב סנטר הוא ניתוח קצר יחסית, שעשוי להמשך עד שעה ונעשה תחת הרדמה מקומית. שני המקומות הנפוצים בהם מבצעים הרופאים חתכים דרכם יוחדר השתל הם תחת לסנטר או באזור המחבר בין החניכיים לשפה התחתונה. כאשר מחדירים את השתל דרך הסנטר, הניתוח מותיר צלקת חיצונית. יחד עם זאת, חתך באזור הסנטר יפחית את הסיכוי לבעיות כמו זיהומים. ניתוח עיצוב סנטר מהווה, לא פעם, הליך נלווה לניתוח מתיחת פנים, ושיטת החדרה זו נפוצה מאוד במקרים בהם משלבים עיצוב סנטר בניתוח מתיחת פנים.

כאשר החדרת השתל נעשית דרך הפה, לא נותרות צלקות חיצוניות, אך עולים הסיכויים לזיהומים בחלל הפה. כמו כן, הנחיות התזונה בעת זמן ההחלמה תהיינה קפדניות יותר, בשל החשש מזיהומים בחלל הפה.

השתל מוחדר אל מתחת לשריר הסנטר, ולמיקומו יש חשיבות מכרעת על ההשפעות ארוכות הטווח של הניתוח. שתל הממוקם בצורה לא נכונה מתחת לשריר, עלול ליצור מצב של שחיקת עצם הסנטר וכן שינוי של הרקמה הרכה בסנטר.

יש להוסיף כי קיימת דרך נוספת לעיצוב סנטר, והיא על ידי שימוש ברקמת שומן מגוף המטופל במקום השתל הסינתטי. בשיטה זו יהיה צורך לחזור על הניתוח, משום שרקמת שומן, בניגוד לשתל סיליקון, מתנוונת ובסופו של דבר נספגת בגוף, תהליך שמבטל את תוצאות הניתוח.

קיימים גם ניתוחי עיצוב סנטר מורכבים וארוכים יותר, שנעשים תחת הרדמה כללית במשל מספר שעות. ניתוחים אלו כוללים הסרת חלק מסוים מעצם הסנטר וקיבוע של החלק המוסר באזור העליון של הסנטר על-ידי ברגים. ניתוח מורכב מעין זה דורש זמן התאוששות ותקופת החלמה ארוכים יותר.

בסיום הניתוח ייתפרו החתכים והמקום ייחבש בכדי לקבע את השתל. לאחר שבוע יוסרו התחבושות והתפרים.

ההתאוששות מהניתוח מהירה מאוד, ולאחר זמן התאוששות קצר מזריקות ההרדמה המקומית, אפשר להשתחרר הביתה. תופעות לוואי נפוצות הן כאבים באזור המנותח, שחולפים לאחר ארבעה ימים עד שבוע, במהלכם ניתן ליטול משככי כאבים שרשם הרופא המטפל. תופעות לוואי אפשרויות נוספות הן נפיחות ושטפי דם כתוצאה מהניתוח, החולפים בתוך פרק זמן של שבועיים עד שלושה שבועות.

יש להזכיר כי חשוב להקפיד על הנחיות הרופא, הכוללות שמירה על היגיינת חלל הפה ואכילת מזון שאינו קשה. כדאי גם להזכיר כי את התוצאות הסופיות של הניתוח אפשר לראות רק כמה חודשים אחרי הניתוח.

סיבוכים אפשריים

כל הליך כירורגי כרוך בסיכונים של סיבוכים אפשריים. במקרה של ניתוח עיצוב סנטר, הסיבוכים עלולים להיות דימומים וזיהומים המחייבים פנייה לרופא. במקרה כזה הרופא ימליץ על נטילת תרופות, באם יש צורך בכך, וישקול את המשך הטיפול.

אפשרות נדירה הרבה יותר הם זיהומים המחייבים ניתוח חוזר של הוצאת השתל. ניסיון להחדיר שוב את השתל יכול להתרחש רק לאחר חצי שנה. כמו כן קיימים סיבוכים נדירים הקשורים לפגיעה בעצב באזור הסנטר. פגיעה בעצב עלולה לפגוע בתחושה באזור השפה התחתונה ולגרום לחוסר תנועתיות.

סיבוך לא נפוץ נוסף הוא תזוזת השתל מהמקום אליו הוחדר בניתוח. כתוצאה מכך השתל עלול להיחשף ולהזדהם. במקרים אלו יש צורך בניתוח לתיקון השינוי הלא רצוי או בהוצאת השתל, על פי המלצת הרופא.

סיכום

ניתוח עיצוב סנטר מיועד לבעלי סנטר נסוג או שקוע, לבעלי סנטר מעוות מולד או לבעלי סנטר שנפגע בעקבות מחלה, תאונה או חבלה. ניתוח עיצוב סנטר משפר את מראה הפנים על-ידי הרחבת הלסת התחתונה, הבלטה של חלק זה בפנים ותיקון הפרופורציה בין חלקי הפנים. ניתוח עיצוב סנטר נחשב להליך מהיר ופשוט, המביא לתוצאות טובות. זמן ההחלמה מניתוח עיצוב סנטר סטנדרטי, שאינו כרוך בהרדמה כללית ובהסרה חלקית של העצם מהסנטר, הוא מהיר וכרוך באי נעימות קלה בלבד. השינוי הוא משמעותי והוא משפר את חיי המטופל, בזכות תווי פנים הרמוניים יותר ונעימים לעין. סיבוכי הניתוח הנפוצים כוללים דימומים וזיהומים, ובמקרים חריגים אף יש צורך להסיר את השתל בניתוח חוזר. עלות הניתוח משתנה בין המכונים השונים ויש לבדוק זאת מראש, אך נציין רק שעלות הזרקת חומרי מילוי היא כ-7000 שקל.