עיצוב לחיים הוא טיפול אסתטי הנכלל במסגרת הטיפולים האסתטיים לפנים. יש לציין כי למבנה הלחיים השפעה מכרעת על מראה הפנים, ומתוקף כך, השפעה רבה על הדימוי העצמי שלנו. יש סיבות רבות לבחירה בניתוח לעיצוב לחיים, אשר חלקן קשורות לכך שמראה הפנים הייחודי שלנו מיטשטש עם הזמן, וחלקן קשורות למבנה הפנים המולד שלנו. אנשים רבים מבקשים לשנות זאת על-ידי בחירה בניתוחים אסתטיים שונים באזור הפנים. טיפולים אסתטיים נפוצים באזור הפנים כוללים הרמת עפעפיים, טיפולי פילינג שונים, ניתוח מתיחת פנים, ניתוח להסרת 'שקיות' מתחת לעיניים ועוד. טיפולים אסתטיים אלו נועדו להצערת מראה הפנים, לתיקון פגמים במבנה הפנים ולהחלקת עור הפנים.

התהליך

כמו בכל הליך אסתטי, יש חשיבות מכרעת לפגישות הייעוץ בטרם הטיפול, על-מנת להתאים את ציפיות המטופל לתוצאות הניתוח האפשריות. עם השנים ועם ההתפתחויות הרפואיות בתחום האסתטי, תהליך התאמת הציפיות קל יותר לביצוע, בעיקר בזכות הדמיות המחשב, הנותנות תמונה אמיתית כמעט של התוצאה שאליה שואפים. לאחר שתבדקו מספר מומחים בתחום, ותקפידו על כך שתחום התמחותם הוא טיפולי פנים ועיצוב לחיים, קבעו פגישת ייעוץ, במהלכה תשמעו את ההמלצות הטיפוליות של הרופא, בהתאם לשינוי בו אתם מעוניינים. חשוב לבדוק מספר אופציות, כיוון שעיצוב לחיים הוא תחום מגוון - קיימים סוגים שונים של טיפולים וסוגים מגוונים של חומרי מילוי, שכל אחד מהם מתאים למטרות שונות. ברגע שתגדירו, יחד עם הרופא, את מטרת הניתוח, יהיה קל יותר לבחור בשיטה הניתוחית שתביא לתוצאות הטובות ביותר.

שיטות נפוצות

עיצוב לחיים באמצעות הזרקת חומרי מילוי - שיטה זו נפוצה מאוד, משום שהיא מיועדת לניתוח עיצוב לחיים פשוט ולתיקון מינורי של עצמות הלחיים, מבחינת גובה העצם וגודלה. שיטה זו אינה מצריכה הרדמה כללית, הטיפול עצמו פשוט מאוד וכולל הזרקות בלבד, ונמשך עד כארבעים דקות לכל היותר. הטיפול מבוסס על הזרקת הרדמה מקומית ולאחר מכן הזרקת חומר המילוי, למקומות עליהם סיכמתם עם הרופא.

יש לשים לב לכך שקיימים חומרי מילוי רבים, ויש להתאים את חומר המילוי, לפי תכונותיו הייחודיות, למהות הניתוח ולתוצאות המבוקשות. כמו כן יש לבדוק כי חומר המילוי עומד בתקנים של משרד הבריאות ומנהל המזון והתרופות האמריקאי. תוצאות שיטה זו אינן מחזיקות מעמד שנים רבות, משום שבמהלך הזמן נספג חומר המילוי בגוף. יש להביא בחשבון כי לאחר ניתוח הכולל הזרקת חומר מילוי, יהיה צורך בטיפולים חוזרים לאחר מספר שנים.

יש מגוון רחב של חומרי מילוי שונים המיועדים לניתוח עיצוב לחיים, ורצוי להתייעץ עם הרופא בנוגע לחומר המתאים ביותר עבורכם. באופן כללי, ניתן לומר כי ככל שחומר המילוי סינתטי יותר, כך הוא נספג יותר באיטיות בגוף.

חומר מילוי נפוץ מאוד כיום הוא ביו אלקמיד. ביו אלקמיד הוא חומר סינתטי, המתאפיין בספיגה איטית בגוף.

תוצאות המילוי בשיטה זו נראות היטב לאחר ירידת הנפיחות, מספר ימים לאחר ההזרקה.

החדרת שתל סיליקון

שיטה זו לניתוח עיצוב לחיים מחייבת הרדמה כללית, אך אין צורך באשפוז לאחר הניתוח. משך הניתוח הוא קצר, ונמשך כשעתיים לכל היותר. את השתל מכניסים דרך חתכים קטנים שנעשים ברוב המקרים בתוך הפה, באזור שבין החניכיים לבין השפה העליונה. הצלקת מניתוח זה היא פנימית, ויש מקרים של חתכים באזור הריסים התחתונים. תוצאות הניתוח של שתל סיליקון הן ברורות מאוד, ומעניקות מראה טבעי ורענן, המדגיש את קו הלחיים הטבעי. יתרון נוסף הוא שניתוח להחדרת שתל סיליקון מיועד לטווח ארוך, וברוב המקרים שתל הסיליקון נשאר במקומו שנים רבות.

חומר מילוי הנשאב מגוף המטופל

קיים חומר מילוי נוסף בו ניתן להשתמש בעת ניתוח עיצוב לחיים, והוא רקמות שומן הנשאבות מגוף המטופל. רקמות השומן המשמשות למילוי נשאבות ממקומות שונים בגוף, כמו העכוז, הירכיים או הזרועות. הרקמות הטבעיות עוברות תהליך עיבוד, ולאחר מכן מוזרקות או מושתלות באזור המנותח. אחד היתרונות הבולטים של שיטה זו הוא שאין חשש להתפתחות של זיהום או לדחיית חומר המילוי. חיסרון בולט של ניתוח זה הוא הקושי לצפות את תוצאותיו. אי אפשר לדעת כמה רקמות שומן תספגנה בגוף לאחר הניתוח וכמה תשארנה כחומר מילוי לטווח ארוך. יחד עם זאת, הרקמה תתנוון עם השנים, ולכן קיים סיכוי שיהיה צורך בטיפול חוזר כעבור מספר שנים. ניתוח זה מומלץ בעיקר באזורים רחבים יותר של הלחיים.

זמן ההתאוששות מניתוח עיצוב לחיים הוא קצר יחסית, והניתוח אינו דורש אשפוז. גם ניתוח עיצוב לחיים באמצעות שתל סיליקון, הנעשה במסגרת של הרדמה כללית, אינו דורש אשפוז ולאחר ההתאוששות מההרדמה ניתן ללכת הביתה.

תופעות הלוואי של כל השיטות הן אדמומיות באזורי ההזרקה, נפיחות באזורים המטופלים ותחושת לחץ וכאב. כמו כן, עשויים להופיע שטפי דם קלים באזור הלחיים, שיחלפו לאחר כשבועיים עד שלושה, אך ברוב המקרים הם ייעלמו תוך מספר ימים.

זמן ההחלמה משתנה ממטופל למטופל, בהתאם לטיפול שעבר, לאורח חייו ולמצבו הבריאותי. יש להישמע להנחיות הרופא, ולהימנע מחשיפה לשמש במשך שלושה חודשים לפחות לאחר הניתוח.

סיבוכים

עיצוב לחיים הוא טיפול אסתטי פשוט וקצר, אך כמו בכל טיפול אסתטי ייתכנו סיבוכים שונים.

אחד הסיבוכים האפשריים של הזרקת חומרי מילוי הוא התפתחות זיהום במקום ההזרקה. במקרה של זיהום, של עלייה בחום הגוף או של תחושה חריגה אחרת, יש לפנות מייד לרופא על מנת להתחיל ליטול אנטיביוטיקה.

במקרה של שתל סיליקון, חלק מהסיבוכים יכול להיות קשור לתגובה לא טובה להרדמה, וחלק מהסיבוכים עשוי לכלול זיהום במקום החדרת השתל, מצב שמחייב טיפול רפואי מיידי. כמו כן עלול להיווצר מצב של דחיית השתל או של זיהום חריף, ובמקרים אלו יש צורך בניתוח שני על מנת להסיר את השתל.

סיבוך קשה ונדיר של ניתוח עיצוב לחיים באמצעות שתל הוא פגיעה בעצב באזור הלחיים, הגורמת לירידה זמנית בתחושתית ובתנועתית באזור, ולקשיי דיבור.

סיכום

רוב הטיפולים לעיצוב לחיים כרוכים בהדגשת קו הלחיים על-ידי הבלטת עצמות הלחיים. הבלטת הלחיים יכולה להתבצע על-ידי הזרקת חומר מילוי או על-ידי החדרת שתל לאזור.

ניתוח עיצוב לחיים נחשב להליך ניתוחי פשוט, שמבוצע בהרדמה מלאה רק בעת החדרת שתל סיליקון, ובהרדמה מקומית בעת הזרקה של חומרי מילוי שונים. אין צורך באשפוז לאחר הניתוח, זמן ההתאוששות מהניתוח הוא קצר, וזמן ההחלמה קצר יחסית גם כן, ועומד על כשלושה עד ארבעה שבועות. הניתוח מביא לתוצאות טובות ומשמעותיות, אשר חלקן, כמו ניתוח שתל סיליקון, נשמרות שנים רבות, וחלקן, כמו טיפול על-ידי הזרקת חומרי מילוי סינתטיים, שנספגים בגוף עם השנים, ידרשו טיפולים חוזרים בעתיד.

יש להוסיף כי מגוון אפשרויות הניתוח מאפשר גמישות והתאמה אופטימאלית לשינוי המבוקש. ניתוח לעיצוב לחיים מקנה לפנים מראה צעיר ורענן, ההליך עצמו פשוט וקצר, ומומלץ בחום לכל מי שמעוניינת להדגיש את עצמות הלחיים ולהשיג מראה טבעי ומנצח.