ניתוח עיצוב ישבן הינו ניתוח חדשני יחסית בתחום הרפואה האסתטית. רוב המטופלים הבוחרים לעצב את ישבנם הן נשים, עבורן מהווה הניתוח הגשמת חלום שסבלו מדימוי עצמי נשי נמוך עקב ישבן בעייתי, א-סימטרי או חסר פרופורציה. צורת הישבן ניתנת לשינוי, בין אם על ידי ספורט ובין אם על ידי הליך כירורגי. יש לציין כי חיטוב הישבן באמצעות ספורט בשילוב עם תזונה נכונה אפשרי ומומלץ מאוד, אך החיטוב נעשה עד גבול מסוים שתלוי רבות בגנטיקה, הן של העור והן של מבנה הגוף, ולכן שינוי משמעותי כמו המבנה של הישבן דורש הליך רפואי אסתטי.

התהליך

ניתוח עיצוב ישבן מיועד לנשים שאינן מרוצות ממבנה וממראה ישבנן. יש לציין כי גם גברים יכולים לעבור ניתוח עיצוב ישבן, אך הרוב המוחץ הבוחר בניתוח עיצוב ישבן הוא של נשים. סיבות רבות גורמות לחוסר אסתטיקה של אזור הישבן, החל מצניחת שרירי העכוז, דרך עור לא חלק, 'חוסר ישבן' כלומר ישבן שטוח וכלה בחוסר סימטריה של הישבן. בתרבות המערבית של המאה העשרים ואחת, אזור הישבן נחשב לאזור משמעותי מאוד בכל הקשור לאסתטיקה של מבנה הגוף הנשי. וכמו מגמות אסתטיות רבות המשתנות עם השנים, גם תפיסת הישבן האסתטי השתנתה וכיום ניתן לעצב את הישבן כך שיחמיא, יבלוט והכי חשוב, ישבן עימו מרגישה המטופלת הכי בנוח שיש. ניתוח עיצוב ישבן מומלץ החל מגיל שמונה עשרה, לאנשים בעלי בריאות תקינה.

ככל הליך אסתטי, גם ניתוח עיצוב ישבן מחייב כמה פגישות, על מנת לבדוק התאמה ולקבל ייעוץ רפואי. רצוי לדעת מראש באיזה צורה של ישבן מעוניינים, זאת בכדי להקל על תהליך הייעוץ והתאמת ההליך האסתטי לישבן המבוקש. לאחר פגישת ההתאמה, ימליץ הרופא על שיטת הניתוח האופטימאלית לדעתו, על פי הנתונים של המטופל, על פי ניסיונו הרפואי ועל פי הישבן המבוקש. ניתוח עיצוב ישבן דורש בדיקות קליניות כלליות, כמו בדיקות דם או שתן. מובן כי במקרה של מחלות כרוניות כמו סכרת או הפרעות בלחץ הדם, הרופא ישקול את ההתאמה לניתוח ועשויים להיות מקרים בהם לא יהיה מומלץ לעבור את ההליך.

במרבית המקרים, ניתוח עיצוב ישבן מתקיים תחת הרדמה כללית, אך ישנה אפשרות לבצע את הניתוח תחת הרדמה מקומית בשילוב עם טשטוש. הרופא המטפל מחליט, על פי מהלך הניתוח, באם ניתן לבצע את הניתוח תחת הרדמה מקומית בשילוב עם טשטוש.

טכניקות עיקריות

ניתוח עיצוב ישבן על ידי רקמות שומן מהמטופל עצמו

הליך כירורגי, במהלכו מסירים רקמות שומן מאזור בו ויש עודפי שומן ומעבירים אותן לישבן. יתרונו המשמעותי של הליך זה טמון בכך שיש שיפור במראה של אזור נוסף בגוף, מלבד הישבן. האזורים הנפוצים מהם לוקחים רקמות שומן הם אזור הבטן ואזור הירכיים. במידה שהרופא המטפל ימליץ על אזור אחר, הרקמות יוסרו ממנו. כמו כן, מכיוון שמדובר ברקמות עצמיות מגוף המטופל אין את הסיכון שבדחיית חומר המילוי. במהלך ניתוח זה, לאחר ההרדמה יתבצע הליך של שאיבת רקמות השומן מהמקומות שנקבעו מראש. אחר כך, עוברות הרקמות עיבוד מסוים הכולל הפרדה מנוזלי גוף שונים ומועברות דרך צינורית לישבן. יש לציין כי שיטה זו מצמצת משמעותית את הצלקת שנותרת מניתוח זה. משך הניתוח משתנה בהתאם לכמות השומן שנשאב, מספר האזורים מהם נשאבו הרקמות וכן, הישבן המבוקש. הזמן הממוצע נע בין שעתיים לארבע שעות, כאמור, כל ניתוח לגופו.

ניתוח עיצוב ישבן הנעשה בשיטה זו אמנם מצמצם את סיכויי דחיית חומרי המילוי ואת הצלקות, אך טומן בחובו סיכון אחר במובן של יכולת ההיטמעות של רקמות השומן שהושתלו, כלומר כמה זמן ייקח לרקמות השומן להיספג בגוף או להתפזר ממקום ההשתלה.

ניתוח עיצוב ישבן על ידי שתלי סיליקון

במהלך ניתוח זה, מתבצעים חתכים באזורים הדרושים. גודל החתכים אינו קבוע ומשתנה בין ניתוח לניתוח, בין השאר בגלל שמטופלים שונים מעוניינים בישבנים שונים וכן בגלל המצב הפיזי השונה ממטופל למטופל. אורך ממוצע של חתך נע בין שלושה ס"מ לשמונה ס"מ. לאחר החתכים, המנתח ישתיל את שתלי הסיליקון באזור העליון של הישבן, בין השריר לרקמה או מתחת לשריר העכוז או מעליו, תלוי בישבן המבוקש ובשיטה הניתוחית בה נוקט הרופא. בסיום הניתוח, הרופא יחבוש את המקום.

משך הניתוח משתנה, אך הזמן הממוצע עומד על שעתיים וחצי - שלוש שעות.

כאשר מדובר בניתוח שנעשה תחת הרדמה כללית, בסיום הניתוח יועבר המטופל לחדר התאוששות.

אין צורך באשפוז ולאחר שהמטופל מתעורר מההרדמה הוא משוחרר לביתו. תופעות הלוואי הנפוצות של הימים הראשונים הן נפיחות ואדמומיות, החולפות לאחר מספר ימים. כמו כן, התחבושות יוסרו לאחר כמה ימים, בהתאם להחלטת הרופא.

תקופת ההחלמה נעה בין שבוע לשלושה שבועות. תחושת כאב ונפיחות במהלך הימים הראשונים תטופל על ידי משככי כאבים אותם ירשום הרופא המטפל. ברוב המקרים אין צורך במרשם למשככים מיוחדים, וניתן להשתמש במשככי כאבים רגילים כדוגמת אופטלגין, נורופן ועוד. התפרים יוסרו לאחר כשבוע עד עשרה ימים.

הרופא המטפל ינחה את המטופל לגבי ההתנהלות בתקופת ההחלמה, הכוללת הימנעות משכיבה על הישבן או מישיבה עליו. על המטופל להימנע מלמתוח את האזור המנותח, זו הסיבה לכך שבתקופת ההחלמה מומלץ שלא להתאמץ, אלא לנוח ולשתות הרבה. לאחר תקופת החלמה של עשרה ימים לערך, ניתן לשוב בהדרגתיות לשגרה. יש לציין כי רק לאחר חודשיים, בתיאום עם הרופא המטפל, אפשר לחזור לפעילות גופנית מאומצת כמו שיעורי אירובי או ספינינג וכדומה.

במהלך תקופת ההחלמה יש צורך ללבוש תחבושת אלסטית או תחתון מחטב כדי להפעיל מעט לחץ על המקום ולזרז את החלמתו ועיצובו.

סיכונים

כאשר הניתוח נעשה בעזרת רקמות שומן עצמיות קיימים סיכונים של זיהומים ודימומים מאזור השאיבה. כמו כן, סיבוכים אחרים עלולים להיות זיהומים חריפים באזור החדרת רקמות השומן או נמק.

בניתוח של עיצוב ישבן באמצעות שתלי סיליקון, קיימים סיכונים של זיהומים ודימומים באזור החדרת השתלים.

סיבוכים אחרים קשורים לשינוי במיקום השתל, מה שמחייב ניתוח נוסף לתיקון, אם כי יש לציין שניתוח להוצאת שתלים נחשב לניתוח פשוט.

תוצאות

השינוי בצורת שריר הישבן הוא מיידי, אם כי הנפיחות בימים הראשונים שלאחר הניתוח עלולה להטעות ולהיראות כישבן 'גבוה' מדי. תוצאות סופיות של הניתוח ניתן לראות אחרי ארבעה חודשים. אם הניתוח נעשה על ידי רקמות שומן עצמיות, קיים סיכוי שחלק מסוים ממנו יתפזר לאחר הניתוח, אך המראה הסופי הוא זה שיתקבל לאחר ארבעה חודשים.

תוצאות טובות נחשבות למראה ישבן סקסי, מוצק וחלק לטווח ארוך. אזור הישבן הוא אזור שקשה לעיצוב וחיטוב וברוב המקרים, המטופלות מרוצות מקווי הגוף החדשים והנשיים שיצרו להן.