הנרתיק הוא אחד האזורים המוצנעים בגוף האישה אולם חשיבותו לביטחונה העצמי והדימוי הגופני הינה מכרעת. פעמים רבות כרוך העיסוק בצורתו של הנרתיק במבוכה ובושה, וישנה רתיעה מלהעלות את הנושא לדיון או לגשת להתייעצות עם מומחה בעניין.

הנרתיק, או ה"ואגינה" בשמו הלועזי המקובל, היה עד לפני כמה שנים מעוז הפרטיות הנשית אך במסגרת "גל" הניתוחים הפלסטיים הקונה לו בשנים האחרונות יותר ויותר חסידים (רובם המכריע הוא עדיין רוב נשי של כ85- אחוזים)- הגיע גם תורו לעבור "שיפוצים".

הנרתיק מצוי בקצהו האחורי תחתון של הפות. פתח הנרתיק מורכב מזוג שפתיים גדולות וזוג שפתיים קטנות הנמצאות מתחתיהן. תפקידן של השפתיים הקטנות הוא להגן על הריריות בפתחו של הנרתיק. הצורך בעיצוב הנרתיק באמצעות ניתוח פלסטי נובע בדרך כלל ממניעים אסתטיים בלבד (אם כי ישנם יוצאים מהכלל המצריכים התערבות כירורגית במקרים קיצוניים), אך ביכולתו של הליך זה לשפר את רמת החיים של המטופלת לאין שיעור:

כשם שכל אדם מתהדר באיברים השונים מעט בגודלם ובצורתם (מידות חזייה שונות, אורך גפיים וכ"ו), כך גם צורתו וגודלו של הנרתיק משתנה מאישה לאישה. חלק מהשינויים נובעים ממבנה גנטי ואחרים מגורמי חוץ העשויים להשפיע כגון טראומה שעבר האזור, לידות מרובות או פשוט הזמן החולף.

ישנן נשים הסובלות משפתיים פנימיות מוגדלות, א-סימטריות, גבשושיות או מדולדלות (תופעה היכולה לנבוע ממבנה גנטי או עקב לידות מרובות). חשוב לציין כי תופעה זו אינה מהווה סיכון רפואי אך פעמים רבות היא כרוכה בחוסר נעימות ואי נוחות בעת קיום יחסי מין, רכיבה על אופנוע סוסים, ולבישת מכנסיים צמודים. בנות רבות הסובלות משפתיים מוגדלות עשויות, לדוגמא, לחוש חוסר נוחות בלבישת תחתוני חוטיני. מלבד זאת לשפתיים מוגדלות יתר על המידה גם השלכות מעמיקות יותר: מקרה של שפתיים פנימיות מוגדלות עשוי להפריע בעת קיום יחסי מין. במצב זה השפתיים המוגדלות מתקפלות פנימה אל תוך הנרתיק. הדבר גורם לאישה הסובלת מהתופעה לכאבים ובוודאי ובוודאי שפוגם בהנאה של שני בני הזוג בעת קיום יחסי מין.

עיצוב הנרתיק הינו הליך לגיטימי וחשוב במיוחד עבור אותן נשים שהבעיה גורמת להן לדימוי עצמי ירוד וחוסר בטחון. בתהליך כירורגי פשוט וקצר יכולות נשים רבות לרכוש לעצמן בחזרה את ביטחונן העצמי, לחוש משוחררות יותר עם גופן ומיניותן וליהנות מחיי מין מהנים ומספקים גם בגילאים מאוחרים.

כיצד מבוצע הליך של עיצוב הנרתיק?

ההליך המקובל לעיצוב הנרתיק הוא ניתוח כירורגי פשוט למדי, שאינו דורש כל הכנה מקדימה. הדבר היחיד עליו חשוב להקפיד הוא הגעה לניתוח לאחר צום של 6 שעות. אורכו של הניתוח לא עולה על 15 עד 20 דקות, כשלאחריו אין כל צורך באשפוז המטופלת ליותר משעות ספורות (פרק זמן במהלכו חוזרת המטופלת להכרה מלאה ומתחילה להתאושש). ניתוח עיצוב הנרתיק מבוצע בהרדמה מלאה. הסיבה לכך היא אחת ויחידה: זריקות הרדמה מקומית עשויות לגרום לנפיחות של האזור המנותח, דבר שאינו מאפשר את ביצוע ההליך בדיוק המרבי.

ההליך הכירורגי של עיצוב הנרתיק מתבצע בצורה הבאה: במקרה של הקטנת שפתיים הרופא המנתח מבצע חיתוך בשפתיים ומוציא מעין משולש מתוך הבסיס שלהן מבלי לגעת בחלק הפנימי.

לאחר מכן נתפר החתך שנוצר וההליך מגיע אל סיומו. במקרה של תיקון דיספרופורציות וא- סימטריה בין השפתיים מוציא המנתח את כמות הרקמות העודפת תוך שמירה על איזון ושוויון צורני בין השפתיים.

מכיוון שזהו ניתוח אסטטי ישנה חשיבות עליונה לביצוע מדויק המביא לצורה מושלמת של השפתיים לאחר הניתוח. זוהי כמובן הסיבה שיש לבחור ברופא מנתח מקצועי המוסמך בתחום לביצוע חתך מושלם (מכיוון שמדובר ברקמות חיות ובאזור עדין במיוחד).

ההחלמה מהליך של עיצוב הנרתיק

תקופת ההתאוששות הראשונית מהליך של עיצוב הנרתיק אורכת כשבוע. במהלך הימים הראשונים קיימת תחושת נפיחות חוסר נוחות וכאב באזור המנותח. תופעות אלו הן כמובן נורמליות ושכיחות. ניתן להתמודד עם הכאבים של הימים הראשונים באמצעות משככי כאבים מסוג אופטלגין או אקמול. המלצה רפואית נוספת המסייעת להחלמה היא לטבול באמבטיות פושרות. האמבטיות הפושרות מסייעות לרכך את המקום המנותח ולשמור עליו נקי. את תוצאות הניתוח ניתן לראות כבר בימים הראשונים של ההתאוששות, לאחר שיורדת הנפיחות הראשונית. התוצאה היא שפתיים קטנות יותר ומעוצבות, תוך שמירה כמובן על מראה טבעי לחלוטין.

לאחר שבוע של מנוחה והתאוששות בבית יכולה המטופלת לשוב למקום עבודתה ולשגרת יומה. כעבור עשרה ימים יהיה עליה לגשת לביקורת רופא על מנת לוודא שהטיפול עבר בהצלחה והאזור מחלים. את התפרים שמבוצעים לצורך איחוי החתך בסוף הניתוח אין צורך להוציא, והם נמסים לבד בתוך תקופה של שבוע עד שבועיים מיום הניתוח. מצב של החלמה מלאה מגיע כחודש לאחר הניתוח, ואז גם יכולה המטופלת לחזור לקיים חיי מין פעילים ומהנים יותר, מתוך תחושת נוחות וביטחון בגופה.

מהם הסיכונים הכרוכים בהליך של עיצוב הנרתיק?

מכיוון שמדובר באזור ארוגני רגיש במיוחד, ישנה רתיעה טבעית מהתערבות כירורגית במקום, במיוחד לאור העובדה שמדובר בהרדמה מלאה ולא מקומית. עם זאת חשוב לזכור כי אזור הנרתיק מכיל רקמות חיות ממש ככל אזור אחר בגופנו, ובסופו של דבר מדובר בחתך אחד בכל שפה תוך התערבות כירורגית מינימאלית.

מובן שכבכל ניתוח כירורגי, גם במקרה של עיצוב הנרתיק ישנו חשש מפני סיבוכים כמו הופעת דימומים, הישארות צלקות בולטות או זיהומים. כל עוד הניתוח מבוצע בתנאים סניטריים מתאימים ועל ידי איש מקצוע הסיכויים להופעתם של סיכונים אלו הינם קלושים למדי.

תופעת לוואי נוספת שעשויה להופיע היא האפשרות של איבוד תחושה במקום המנותח או שינוי צבע. גם במקרים אלו מדובר בתופעות נדירות למדי, ובסך הכל מדובר בהליך כירורגי פשוט ובטוח. כמובן שאת התהליך חייב לבצע כירורג המוסמך לכך ומנוסה בתחום של עיצוב הנרתיק, שכן מכיוון שמדובר בניתוח אסטטי ישנה חשיבות עליונה למראה הסופי. כך או כך חובתו של המנתח להתוודע אל ההיסטוריה הרפואית של המטופלת, ומחובתה של המטופלת להיות גלויה לחלוטין עם רופאה לגבי מצבה הבריאותי (מכיוון ששימוש בהדרמה מליאה תמיד מעלה את רמת הסיכון של הניתוח).

חשוב לציין כי חשיבותו של הנרתיק בתהליך ההגעה לפורקן מיני אינה מכרעת, ואין ספק כי גם במקרים בהם הנרתיק אינו סימטרי או מתאפיין בשפתיים מוגדלות במיוחד יכולות נשים רבות להגיע לסיפוק מיני. אולם לא אחת קורה שנרתיק מדולדל או לא סימטרי גורם לרתיעה מן הצד הגברי, דבר העלול להזיק עמוקות לקשר המיני ולדימוי העצמי של הנשים המכירות את הבעיה מקרוב. כיום בוחרות יותר ויותר נשים להתמודד עם הבעיה ולא להשלים אתה (גם אם הדבר כרוך בהתגברות על שנים של מבוכה והשתקת התופעה), על מנת לזכות גם הן בחיי מין תקינים ודימוי עצמי ומיני מחוזק. ההליך של עיצוב הנרתיק הינו הליך קבוע ואין צורך לחזור עליו אחת לכמה שנים. טיפול קצר ועוד מספר שבועות של התאוששות מביאים לתוצאות המשפרות באופן דרסטי את איכות החיים של נשים רבות למשך שארית חייהן.