ניתוח הקטנת חזה לגברים נקרא גם גניקומסטיה, מהמקור היוני 'שדי אישה'. ניתוח גניקומסטיה, מהווה ניתוח אסתטי נדרש, משום שכמחצית מהגברים סובלים ממבנה של חזה תפוח ושומני, דמוי חזה נשי. מבנה של שד נשי בחזה גברי מקורו, בדרך כלל, בריבוי רקמות שומן ושד, כאשר אין עדיין הסבר גורף לתופעה זו, למתי היא מתרחשת, בילדות, בגיל הנעורים או בבגרות וכן אצל מי היא קיימת. בכל מקרה של חזה גברי עם ריבוי רקמות שומן ושד, מומלץ לפנות לרופא המטפל כדי לשלול אפשרויות של גידול או של בעיות גנטיות, או הורמונאליות שונות או ליקויים בתפקוד הכבד. ראוי לציין כי שימוש מוגזם באלכוהול ובסמים ידוע כגורם המהווה טריגר לריבוי רקמות שומן בחזה גברי וכן, גם שימוש מוגזם בסטרואידים או בתרופות שונות. כאשר יש אישור מהרופא המטפל שמקור התופעה אינו אחד מהמקרים שצוינו קודם לכן, אפשר לבחור באפשרות של ניתוח אסתטי של הקטנת חזה לגברים. יש לפנות לרופא מומחה בתחום הספציפי הזה. מומלץ לפנות לרופאים פלסטיים מומחים בתחום בעלי ניסיון וותק, שכן מיומנות הרופא היא קריטית להצלחת הניתוח ולצמצום הסיבוכים האפשריים.

התהליך

ניתוח הקטנת חזה לגברים מחייב פגישות ייעוץ רפואיות הכוללות בדיקת ההיסטוריה הרפואית של המטופל, מצבו הבריאותי הנוכחי, וציפיותיו מהניתוח. באופן כללי, הניתוח מומלץ לנערים מעל לגיל ארבע עשרה, תלוי במקור התופעה ובהתאם להמלצת הרופא המטפל. לאחר בדיקות התאמה כלליות, הכוללות צילומים שונים, בדיקות דם ובעת הצורך בדיקת תפקודי ריאות ובדיקות אחרות. במידה שיש התאמה בין המטופל לניתוח, אפשר להתחיל לנסח את מהלך הניתוח ושיטות הניתוח. הרופא ימליץ למטופל על שיטות הניתוח האופטימאליות עבורו, יבהיר למטופל את כל מהלך הניתוח, כולל הסבר על הסיבוכים האפשריים, תקופת ההחלמה והתוצאות הצפויות. רופאים רבים מסתייעים בהדמיות ממוחשבות בכדי להראות למטופל את התוצאות הצפויות. בנוגע לתוצאות הצפויות, יש צורך להדגיש כי גם בניתוח להקטנת חזה לגברים אין מאה אחוז, ויש להכין את המטופל לכך באופן מנטאלי.

הניתוח מבוצע בבית חולים וברוב המקרים תחת הרדמה כללית. את ההרדמה יבצע רופא מרדים ואת הניתוח יבצע הרופא המטפל, כירורג פלסטי מומחה. אולם, יש מקרים בהם הניתוח נעשה תחת הרדמה מקומית בלבד, מקרים אלו הם ניתוחים פשוטים, קטנים וקצרים מהרגיל. משך הניתוח משתנה בהתאם למורכבותו ולגודל האזור המנותח. באופן כללי, הניתוח אורך בין שעה לארבע שעות.

יש סוגים שונים של חזה נשי הנבדלים זה מזה ברקמות הגורמות למראה הנשי. כאשר הגורם המרכזי לחזה גברי בעל מראה נשי הוא רקמת שומן, אפשר לבצע שאיבת שומן באמצעות חתך המוסתר מתחת לעור. במקרים אחרים, שיטת הניתוח תכלול הסרה של רקמות שומן דרך הפטמה, על ידי חתך בגבול שבין העטרה לעור. בחלק מהמקרים נדרש גם הליך של הסרת עור מיותר. ברוב הניתוחים יש שילוב של השיטות על מנת לקבל את התוצאה המבוקשת, בהתאם לנתונים של המטופל.

התאוששות ותקופת החלמה

לאחר הניתוח יש צורך באשפוז של לפחות חצי יום לצורך התאוששות מההרדמה והשגחה. תופעות לוואי נפוצות הן תחושת כאב ונפיחות באזור המנותח. הרופא ירשום משככי כאבים ואנטיביוטיקה בהתאם לתחושת המטופל ולהתקדמות החלמתו.

מומלץ להסתייע באדם קרוב במשך היומיים שלושה הראשונים שלאחר הניתוח, החל מעת השחרור הביתה, זאת משום שיש צורך בסיוע ראשוני עקב הקושי הרב בהתנהלות היומיומית בימים הראשונים שלאחר הניתוח. רק לאחר עשרים וארבע שעות אפשר להתקלח בפעם הראשונה אחרי הניתוח. נוסף על כך, יש ללבוש תחבושת אלסטית מיוחדת, בצורת מחוך, במשך שבועיים לפחות, ולהישמע להוראות הרופא בנוגע לשעות נוספות בהן יש צורך להיות עם התחבושת. התחבושת מפחיתה את הנפיחות בכך שהיא לוחצת על האזור המנותח ומסייעת להחלמתו. יש להימנע ממאמץ יתר, מהרמת חפצים כבדים ומפעילות פיזית מאומצת כזו או אחרת, על מנת למנוע לחץ על האזור המנותח, שעלול לגרום לכאב, להחרפת הנפיחות ואף לדימום. יש להימנע מחשיפה לשמש לפחות כחצי שנה לאחר הניתוח, כדי למנוע שינויים בצבע העור באזור המנותח. הרופא ייתן הנחיות בנוגע להתנהלות בתקופת ההחלמה והמטופל יוזמן לבדיקת ביקורת לאחר עשרה ימים בדרך כלל.

חשוב מאוד להתייעץ עם הרופא המטפל ולקבל את הנחיותיו בטרם חוזרים לפעילות גופנית כלשהיא, וכן, הכוונה כאן היא גם ליחסים אינטימיים...

ניתוח הקטנת חזה אצל גברים דורש זמן החלמה מינימאלי של שבעה ימים עד לחזרה לתפקוד שגרתי. אולם, ברוב המקרים מומלץ להמתין כחודשיים לאחר הניתוח לפני שחוזרים לפעילות גופנית מלאה, תוך התייעצות עם הרופא המטפל. לאחר בדיקת הביקורת הראשונה תזומנו לכמה בדיקות מעקב, בהתאם לקצב ההחלמה, לתופעות הלוואי ולסיבוכים האפשריים.

במרבית המקרים, צלקות מניתוח הקטנת חזה לגבר מוסתרות בקו שבין עטרת הפטמה לשאר עור החזה, זו הסיבה לכך שאינן בולטות. תוצאות סופיות ניתן לראות כשלושה חודשים, בממוצע, לאחר הניתוח. יש לציין כי ככל שהעור צעיר וגמיש יותר, כך תקופת ההחלמה תהיה קצרה יותר וכן התוצאות טובות יותר. בכל מקרה, במרבית המקרים התוצאות נשמרות לטווח ארוך, בהתאם לאורח חיי המטופל. במקרים של השמנה דרסטית, מובן כי תוצאות הניתוח לא יישמרו. מומלץ לשמור על אורח חיים בריא ומאוזן כדי למנוע צורך בניתוח נוסף בעתיד.

סיבוכים אפשריים

באפן כללי, ניתוח הקטנת חזה לגברים נחשב לניתוח פשוט עם סיכויים נמוכים של סיבוכים אפשריים. יחד עם זאת, הסיבוכים קיימים ואחד מהם הוא חוסר תחושה או תחושה 'רדומה' באזור המנותח. ברוב המקרים הללו התופעה חולפת לאחר הניתוח, לעיתים לאחר כשנה. סיבוכים נוספים כוללים הצטברות נוזלים, שטפי דם, דימום חריג וזיהום או דלקת באזור המנותח, סיבוכים אלו מחייבים פנייה לרופא המנתח והמשך טיפול רפואי בהמלצתו. ברוב המקרים הבעיה תטופל מבלי צורך בהליך כירורגי נוסף, אך במקרים חריגים יידרש ניתוח נוסף לתיקון ולשיפור.

סיבוכים נוספים עלולים להיות חוסר סימטריה בין השדיים, עיוות של מראה הפטמה, פגיעה בפטמה וצלקות בולטות, כאשר במקרים קיצוניים ניתן לתקן ולשפר סיבוכים אלו על ידי ניתוח או הליכים אסתטיים אחרים. סיבוך נדיר מאוד עלול לגרום לנמק בעור או בפטמה באזור המנותח.

תוצאות

בעת ביצוע ניתוח הקטנת חזה לגברים, המטרה המבוקשת היא יצירת חזה גברי, מוצק ושטוח. כאמור, מהמראה הסופי יהיה ניתן להתרשם רק כשלושה חודשים לאחר הניתוח. הניתוח פשוט יחסית, ועל אף הצורך בהרדמה כללית, תקופת ההתאוששות קצרה. יש לקחת בחשבון את ההשלכות הפסיכולוגיות העמוקות שיש לחזה גברי בעל מראה נשי על הגבר הממוצע על מנת להבין את השינוי הגדול אותו עוברים הגברים שסבלו מבעיה אסתטית זו והחליטו לתקן ולשפר אותה.

ברוב המקרים המטופלים מדווחים על שינוי משמעותי וחיובי במראה החזה ועל זמן החלמה ממוצע של כחודשיים.

יש לציין כי התוצאות האסתטיות החיוביות משפרות משמעותית את תחושת הדימוי העצמי, האגו הגברי והביטחון העצמי. מטופלים רבים העזו לצאת מביישנותם, שנבעה בעיקר ממראה החזה שלהם, וגרמו לשינוי חיובי בחייהם.