ניתוח הגדלת חזה

נשים רבות בוחרות לבצע ניתוח הגדלת חזה על מנת לשפר את המראה שלהן ואת הביטחון העצמי, במיוחד אצל נשים אצלן החזה קטן במיוחד, אצל נשים אצלן קיימת אי-סימטריה בחזה או אצל נשים שתהליך ההזדקנות הטבעית גרם לחזה שלהן לאבד את צורתו המקורית (במיוחד לאחר תקופה ארוכה של הנקה). ניתוח הגדלת חזה הינו אחד מן הניתוחים הפלסטיים הנפוצים ביותר בעולם כולו ובישראל בפרט. את הניתוח ניתן לבצע ברגע שהחזה סיים את התפתחותו, בדרך כלל בין גיל 17 ל-18 והלאה.

המטרה הסופית של רוב ניתוחי הגדלת החזה הינה להשאיר את השד כשהוא נראה טבעי ככל האפשר תוך הגדלתו לגודל בו הינך חפצה, אך מטרה זו הופכת כל ניתוח הגדלת חזה להליך רפואי הדורש מיומנויות כירוגיות מתקדמות, ולכן נדרש מנתח פלסטי מומחה בכדי להשיג תוצאות מיטביות.

ייעוץ ראשוני

במהלך הייעוץ הראשוני אצל הרופא המטפל תישאלי לגבי המטרות והציפיות שלך, ולגבי הגודל והצורה אותן היית מעוניינת להשיג בחזה שלך. בהרופא יבדוק את החזה שלך, וישוחח איתך הרופא אל תחושותייך ורגשותייך בנוגע לניתוח. הרופא יסביר לך את מהלך הניתוח ויפרט את הסיכונים האפשריים. בסיום הייעוץ תוכלי להגיע להחלטה ביחד עם הרופא לגבי סוג השתל, מיקום החתך ומיקום השתל בתוך השד. לאנטומיה שלך יש תפקיד משמעותי בהחלטות אלה, ולכן לא תמיד כדאי יהיה להגדיל את השד למימדים אותן היית רוצה לקבל, וזאת בשל מבנה הגוף שלך ומידות השד הנוכחיות.

יתכן כי הרופא יבקש ממך לעבור מספר בדיקות נוספות לפני הניתוח, כגון בדיקת דם, ממוגרפיה, א.ק.ג. או בדיקות אחרות.

ביצוע ניתוח הגדלת חזה

הבסיס לכל ניתוח הגדלת חזה הינו החדרת שתל מיוחד אל תוך השד בכדי להבליט אותו ולהגדיל את נפחו. קיימים שתלים במגוון צורות, גדלים, עיצובים וחומרים. ניתן למקם את השתל במגוון מקומות בתוך השד, דרך מגוון מיקומי חתכים אפשריים. יתכן כי הרופא ימליץ לך לבצע ניתוח הרמת חזה במקביל להכנסת השתל, במיוחד אם הצורך בניתוח נבע מצניחה של השדיים בשל הזדקנות או הריון. במהלך ניתוח משולב כזה תוסר חלק מריקמת השד, והעור של השד ימתח לאחר החדרת השתל.

ניתוח הגדלת חזה מבוצע בדרך כלל במרכז רפואי פרטי תוך שימוש בהרדמה מקומית (את נשארת ערה במהלך הניתוח). ניתן לבצע את הניתוח גם בבית חולים תחת הרדמה מלאה (במהלך הניתוח את ישנה). זמן הניתוח הוא בדרך כלל בין שעה לשלוש שעות.

בכדי להתחיל ניתוח הגדלת חזה, מבצע הרופא חתך באחד מארבעה מקומות עיקריים:

לאחר ביצוע החתך יעשה המנתח שימוש בכלי מיוחד בכדי ליצור כיס אליו יוחדר השתל. ניתן למקם את השתל בשלושה מיקומים עיקריים:

בחירת מיקום השתל שיוחדר אל השד במהלך ניתוח הגדלת חזה תלוי בצורה ובגודל של השתל, במבנה הגוף של המטופלת ובמיקום החתך המתוכנן.

לאחר הניתוח

מאחר ובמהלך ניתוח הגדלת חזה נמתחת ריקמת השד ומופרדת מן השריר, ומאחר והשתלים מוכנסים דרך חתכים, החזה יכאב, יופיעו עליו סימנים כחולים והוא יהיה נפוח לאחר הניתוח.

במהלך הימים הראשונים לאחר הניתוח תצטרכי ללבוש חזייה מיוחדת, וגם לאחר הימים הראשונים יתכן כי הרופא שלך ימליץ על חזייה תומכת עד שהנפיחות תעבור.

בכדי למנוע עליית לחץ בתוך השד, מומלץ להימנע מהרמת משקלים כבדים וממאמץ יתר. עם זאת, בתוך כשבוע תוכלי בדרך כלל לחזור לעבודה מלאה, ולפעילות מלאה בתוך מספר שבועות.

גם לאחר השלמת תהליך הריפוי עדיין ישארו לך צלקות, אך אלו יהיו בדרך כלל קטנות ובלתי מורגשות, והמנתח שלך ינסה לגרום להן להיות קטנות כלל האפשר.

סיבוכים אפשריים

כמו בכל ניתוח, גם ניתוח הגדלת חזה יכול להסתבך, ועלולות להיגרם באזור דלקות. קיים גם סיכון לסיבוכים בשל ההרדמה בה תהיי במהלך הניתוח. עם זאת, צוות מקצועי ידע בדרך כלל להימנע מסיבוכים אלו. מכל מקום, חשוב לעדכן את הרופא שלך במצבך הבריאותי במדוייק, ולמלא את כל הוראות הרופא בכדי להקטין את הסיכון לסיבוכים.