מתיחת פנים היא ניתוח אסתטי נפוץ מאוד, שהולך ומשתכלל עם השנים. כתוצאה מכך הניתוחים מביאים לתוצאות טובות יותר, הצלקות קטנות יותר, זמן ההחלמה קצר יותר ומספרם של הסיבוכים אפשריים הולך ויורד. באופן כללי, מתיחת פנים נועדה להצעיר את מראה הפנים, להסיר סימני הזדקנות, כמו קמטים או דלדולי עור, ולהעניק לפנים מראה רענן, גמיש וצעיר. מתיחת פנים היא בדרך כלל הליך כירורגי הכולל הסרת עור מיותר מהפנים והצוואר ומתיחת העור באזורים אלו, ויש לציין כי בחלק מהניתוחים משלבים גם הרמת עפעפיים. מובן כי עם השנים נוספו טכניקות שונות להליך הכירורגי של מתיחת פנים, אך כמה מן השיטות זוכות למעמד של שיטות מובילות ומועדפות, והמגמה הרווחת כיום היא הוספת טיפולים נלווים לאחר הניתוח.

כאמור, מתיחת פנים נועדה להסיר את סימני הגיל, שהם בדרך כלל קמטים עמוקים, טשטוש קווי הלסת וצניחת עפעפיים, ולהצעיר את מראה הפנים והצוואר. התהליך של הזדקנות מראה הפנים נובע מכמה גורמים, וביניהם ניתן למנות את הגורמים הגנטיים, המשפיעים על מראה העור וגמישותו, ואת הגורמים הקשורים לאורח החיים והתזונה שלנו. עישון למשל מביא לכך שעור הפנים של אדם שעישן גמיש פחות משל חברו שאינו מעשן. יש לציין כי הסממנים הנפוצים להזדקנות מראה הפנים כוללים קמטים עמוקים, קפלים באזור הצוואר והסנטר, חוסר גמישות של עור הפנים, צניחת עפעפיים, 'שקיות' מתחת לעיניים, נפילת לחיים ועוד.

תהליך מתיחת פנים

ניתוח מתיחת פנים מחייב בדיקת אבחון ראשונה הבודקת את התאמת המטופל. באופן כללי, אפשר לומר כי מתיחת פנים אינה מיועדת לאנשים הסובלים מבעיות בלחץ הדם, לחולים במחלות כרוניות הנוטלים תרופות באופן קבוע ואינה מומלצת למעשנים כבדים. לאחר בדיקת ההתאמה תקבע פגישת אבחון, וכן תקבענה מספר פגישות התייעצות עם הרופא המנתח, במהלכן ייקבע מהלך הניתוח, על פי שילוב של בדיקות מקדימות של מצב העור ומצב העצמות, ציפיות המטופל, המלצות הרופא והדמיות המחשב.

אין גיל מומלץ לניתוח מתיחת פנים, שכן אצל כל אדם מתרחש תהליך הזדקנות עור הפנים בגיל אחר, בהתאם לגנטיקה ולאורח חייו. עם זאת מומלץ להגיע לרופא כאשר שרירי הפנים מתחילים להיות רפויים, שכן טיפול מוקדם מעלה את סיכויי ההצלחה של הניתוח. מומלץ להישמע להנחיות הרופא המטפל, הן לפני הניתוח בנוגע לתזונה ולתרופות או ויטמינים מסוימים, והן בתקופת ההחלמה, בנוגע לטיפול השוטף בעור הפנים וכן בנוגע לתזונה ולאורח החיים.

ניתוח מתיחת פנים נערך בבית חולים, ודורש אשפוז לפני הניתוח ולאחריו. ניתוח מתיחת פנים נעשה בהרדמה כללית תוך ורידית ומשכו משתנה ממטופל למטופל, אך הזמן הממוצע הוא בין שעתיים לארבע שעות. יש לציין כי קיימים מכונים המבצעים ניתוח מתיחת פנים בעזרת הרדמה מקומית בשילוב עם טשטוש, בעיקר במקרים של מיני מתיחת פנים. מיני מתיחת פנים היא שילוב של מספר טיפולים אסתטיים באזור הפנים, הכוללים לרוב הזרקה של חומרי מילוי שונים למילוי קמטים וסימני הבעה, הרמת הגבות ומילוי שפתיים.

מיני מתיחת פנים היא טיפול אסתטי שהופך נפוץ מאוד לאחרונה, והוא מומלץ בעיקר למנותחים צעירים יותר, בשנות הארבעים לחייהם. מדובר במתיחת פנים שנעשית לרוב בהרדמה מקומית עם טשטוש, והאזור המטופל הוא הפנים בלבד, ללא הצוואר. משך הטיפול הוא קצר יותר וזמן ההחלמה הוא קצר יותר בהתאמה ואינו דורש אשפוז. מיני מתיחת פנים מהווה טיפול מקומי וממוקד, הנותן מענה טוב לשלבים בהם מתחיל התהליך של רפיון שרירים באזור הפנים ומונע הופעת קמטים עתידיים.

במהלך הניתוח למתיחת פנים נעשים חתכים על מנת לטפל באזור הפנים והצוואר. החתכים נעשים באזור הקרקפת, מאחורי האוזן ולאורך קו השיער. לאחר מכן מפריד המנתח את שכבות העור. הניתוח עשוי לכלול, בהתאם למטופל כמובן, הסרת עודפי שומן הנמצאים מתחת לעור, הסרת עור מיותר מאזור הפנים והצוואר, שימוש בחומרי מילוי שונים באזורים הנדרשים, מתיחת העור והסרת העור המיותר. רבים מהמטופלים מוסיפים לניתוח מתיחת פנים גם טיפולים אסתטיים כמו הרמת גבות, הרמת עפעפיים, שאיבת שומן מהצוואר, עיצוב סנטר ועוד. בסיום הניתוח תופרים את החתכים עם חוטים נמסים, וכן מחדירים נקזים באזורים המנותחים, לניקוז נוזלים ולמניעת בצקות. יש לציין כי הצלקות נמצאות באזורים שקל להסתירן, ובזכות השיפורים הרפואיים הצלקות הן קטנות יותר מבעבר ועדינות יותר. האזור המנותח יהיה חבוש לאחר הניתוח, ולפני שמשתחררים הביתה הצוות הרפואי מחליף את התחבושות.

לאחר הניתוח יש צורך בא?שפוז למשך 24 שעות. זמן ההחלמה בבית משתנה בין מטופל למטופל. הזמן הממוצע עומד על מספר שבועות, ואת הנקזים מסירים בדרך כלל לאחר 72 שעות. יש לציין כי לאחר הניתוח מופיעה נפיחות באזור הפנים והצוואר ולעיתים גם שטפי דם קלים, הכרוכים בתחושת אי נעימות, לחץ ונפיחות. מכונים רבים כיום מציעים טיפולים משלימים, הנערכים כשלושה חודשים לאחר הניתוח למתיחת פנים. הנפוצים מביניהם הם טיפולי לייזר שונים לחידוש עור הפנים, המשפרים את תוצאות הניתוח. ברוב המקרים, חוזר המנותח לשגרה לאחר כשלושה עד ארבעה שבועות. יחד עם זאת, ראוי לציין כי את התוצאות המלאות של ניתוח למתיחת פנים ניתן לראות רק מספר חודשים לאחר הניתוח.

תוצאות הניתוח למתיחת פנים אינן נשמרות לצמיתות. תהליך ההזדקנות הטבעי נמשך, והזמן הממוצע במהלכו ניכרות תוצאות הניתוח נע בין שש שנים לעשר שנים, תלוי באורח החיים ובגנטיקה של המנותח. על מנת לשמר את תוצאות הניתוח מומלץ שלא לעשן, להימנע מחשיפה לשמש, להקפיד על תזונה ועל אורח חיים בריא, ולהמשיך את הטיפול השוטף בעור הפנים, הכולל את ניקוי עור הפנים ושימוש בקרם לחות מזין.

סיבוכים אפשריים

בדומה לכל הליך כירורגי, גם ניתוח מתיחת פנים עלול להוביל לסיבוכים אפשריים. חלק מן הסיבוכים הם נפוצים יותר וחלקם אינם כה נפוצים, אך עם השנים חל צמצום משמעותי במספר הסיבוכים. אחד הסיבוכים האפשריים הוא דימומים באזורים המנותחים, הדורשים ניקוז חוזר, וכן זיהומים שונים ובעיות הקשורות לריפוי. סיבוכים אלו עשויים להופיע בעיקר אצל מעשנים, והם דורשים טיפול רפואי ואנטיביוטי.

סיבוכים קשים ונדירים יותר קשורים לפגיעה בעצב באזורים שונים שהיו מעורבים בניתוח. פגיעה זו עשויה לגרום לחוסר תחושה ולפגיעה ארוכת טווח בתנועתיות של השריר. במקרים של ניתוחים ארוכים, היו מקרים נדירים של סיבוכים כמו קרישי דם ואף תסחיף ריאתי.

סיכום

מתיחת פנים היא הליך אסתטי נפוץ, שזמינותו העלתה את התחרות בתחום הניתוחים האסתטיים. רופאים ומכונים רבים כיום מציעים את האפשרות של ניתוח למתיחת פנים, לכן רצוי לעשות סקר שוק מקיף לפני ההחלטה אצל מי לעבור את הניתוח. מנתחים שונים דוגלים בשיטות שונות, ויש לשים לב להבדלים בין תוכניות הניתוח שמנסחים מנתחים שונים. יש לקחת בחשבון את אי הנעימות הכרוכה בניתוח כירורגי הכולל הרדמה כללית, אשפוז וזמן החלמה, וכן את התוצאות המבוקשות. נשים רבות עברו ויעברו ניתוח למתיחת פנים והתוצאות מוצלחות ומעניקות מראה פנים טבעי וצעיר, שבעזרת הקפדה על אורח חיים בריא, יישמר לטווח ארוך. מחירי הניתוח למתיחת פנים משתנים בהתאם למה שיבוצע בניתוח עצמו ולטיפולים הנלווים. המחיר הממוצע של ניתוח למתיחת פנים עומד על ארבעים אלף ₪, וייתכנו שינויים בהתאם למספר הטיפולים הנלווים. מומלץ להיות מוכנים ככל האפשר לניתוח, הן מבחינת הידע והן מבחינת השינוי הפסיכולוגי, במטרה לתאם ציפיות וליהנות מתוצאות הניתוח.