הסברה הרווחת בקרב פלח רחב באוכלוסיה גורסת שטיפולי ישור שיניים מתאימים רק לילדים ולבני נוער – אלא שבמציאות, באמצעות המכשור הרפואי המודרני, ניתן ליישר שיניים ביעילות מרבית לאנשים בני כל הגילאים. בשנים האחרונות, יותר ויותר מבוגרים פונים לקליניקות המוסמכות כדי לבצע טיפולי ישור שיניים במטרה להיפטר משיניים עקומות ובולטות. הסיבה שרוב אלו שעוברים ישור שיניים הם נערים וילדים צעירים היא כי בגיל מבוגר, יותר ויותר אנשים נרתעים מהמחיר האסתטי הזמני שגובה הטיפול (התקנת קשתות וטבעות מתכת על השיניים), אלא שהרפואה המודרנית מצאה גם לבעיה זו פתרון – בשנים האחרונות פותחו במעבדות רפואיות בארצות הברית התקנים מיוחדים ליישור שיניים אשר מורכבים מחומרים שקופים וכמעט בלתי נראים, שחלקם אף מותקנים בצידה האחורי של השן, כך שלא ניתן להרגיש בנוכחותם.

במה מדובר

לפני הכול, חשוב להבין כי ברוב המקרים קיים הבדל מהותי בין טיפולי ישור שיניים לילדים לטיפולי ישור שיניים למבוגרים. הסיבה שבגללה קיים הבדל מהותי בין 2 הטיפולים נעוצה בכך שילדים עוברים את הטיפול בתקופה בה גופם עדיין גודל, וכך גם הלסתות והשיניים. בדיוק מהסיבה הזו ילדים יכולים ליהנות מטיפולים נרחבים יותר שחלקם אף מסוגלים להשפיע ולתקן את גדילת הלסתות ע"י הרכבה של מכשור רפואי מחוץ לחלל הפה (מה שלא ניתן לעשות בגיל מבוגר, שכן הלסתות כבר סיימו לגדול מזמן).

האוכלוסייה המבוגרת שניגשת לעבור טיפול ישור שיניים נחלקת לרוב ל-2 קבוצות עיקריות: צעירים (בגילאי 25-35) שלא יישרו שיניים בילדותם וכעת הם רוצים לתקן את המעוות בעיקר מסיבות אסתטיות. הקבוצה השנייה היא מבוגרים (בגילאי 50-65) שמבקשים לעבור את הטיפול בעקבות נזקים בחניכיים שהצטברו אצלם במהלך השנים. נזקים כאלו עשויים לגרום לאבדן שיניים אחוריות, או לבליטה מוגזמת של השיניים הקדמיות (שבורחות קדימה יותר).

טיפולי יישור שיניים אצל מבוגרים נחשבים לפשוטים יותר מהטיפולים אותם עוברים הצעירים בילדותם, אך הם לרוב יארכו זמן רב יותר (ויעלו יותר כסף). החזרת שן קדמית למקומה, תהליך שעבור ילדים אורך כ-3 חודשים, עשוי להתארך אצל מבוגרים ובמקרים רבים לקחת שנה ואף יותר.

הסיבות לשיניים עקומות הן רבות, ולרוב, הן יהיו שונות ממטופל למטופל. מציצת אצבע בילדות, לדוגמא, יכולה להיות סיבה להיווצרות שיניים עקומות, כמו גם תורשה, אכילה לא נכונה, הזנחת הפה ועוד. במקרים קיצוניים בהם קיימת צפיפות רבה של השיניים בחלל הפה, יתכן ויידרש האורתודנט לבצע עקירה של מספר שיניים על מנת לאוורר את המקום ולאפשר את יישורן של השיניים הנותרות. טיפול יישור שיניים ממוצע לאוכלוסיה המבוגרת אמור לקחת בין חצי שנה לשנה, תלוי במצבו של המטופל. ישנם טיפולים מאוד פשוטים שעשויים לארוך מספר חודשים ספורים, ולעומתם קיימים מקרים נדירים בהם מתארך הטיפול על פני כמה שנים ולעתים אף נדרשת התערבות כירורגית בעניין.

את טיפול יישור השיניים ניתן לשלב עם טיפולי שיניים נוספים, כגון הלבנת שיניים, או ציפוי חרסינה לשיניים, שישדרגו את צורתה וילבינו את צבעה של השן. קליניקות רבות, העוסקות פרט לטיפולי שיניים בטיפולי אסטתיקה נוספים מאפשרים לקבל טיפולים משולבים, שבמהלכם יתבצע ישור שיניים, העלמת קמטים, העלמת שקעים בפנים, מילויי שפתיים ועוד.

התהליך

הטיפול החדשני והפופולארי ביותר בתחום הינו יישור שיניים באמצעות קשתיות שקופות ('אינביזאליין') הניתנות להסרה, ומתאימות לילדים ובני נוער כמו גם לאוכלוסיה המבוגרת. הקשתיות השקופות בנויות מחומרים אלסטיים שקופים וכמעט בלתי-נראים, והתקנתם על השיניים ע"י האורתודנט היא השלב השני בטיפול יישור שיניים.

אבל לפני שמגיעים להתקנת הקשתיות, ייפגש המטופל עם אורתודנט, וזה יבצע מספר בדיקות מקדימות שיאבחנו את מצב השיניים, ובעזרתם יוחלט על טיפול יישור השיניים המתאים. במידה והאורתודנט ימצא את המטופל מתאים לעבור את הטיפול, הוא יערוך סבב מדידות ואבחונים של שיניו. אבחונים אלו קרויים בעגה המקצועית "הטבעת שיניים", ובמהלכם יבקש האורתודנט מהמטופל לנשוך מעין סד העשוי מחומרים צמיגים-מתקשים, זאת כדי ליצור מעין תבנית של השיניים בפה. הסד אמור להימצא בפיו של המטופל מספר דקות מועט, עד שיתקשה לגמרי, ויניב תבנית של שיניו שבאמצעותה יוכלו המומחים במעבדות להטביע וליצור עזרים רפואיים שיותאמו אישית לחלל פיו.

לאחר "הטבעת השיניים" יפנה האורתודנט את המטופל לעבור סדרת צילומי רנטגן קצרים, שבמהלכם יצולם חלל פיו. באמצעות הצילומים יקבל האורתודנט מושג עמוק יותר על שורש הבעיה ממנה סובל המטופל, ועל דרכי הטיפול הכדאיים כדי לרפא אותה וליישר את שיניו בצורה המיטבית.

בתום הצילומים והבדיקות יבשר האורתודנט למטופל את מצב שיניו המדויק, ובהתאם לאבחון זה יוכלו השניים לגבש יחד טיפול אידיאלי. קשתיות השיניים עליהם דיווחנו קודם לכן מתאימות לרוב סוגי הליקויים והעקמומיות בשיניים, אך יתכן ובמקרים חריגים יאלץ האורתודנט להמליץ על דרכים אלטרנטיביות ליישור השיניים, שכן הטכניקה הזו לא תתאים לכל מקרה. במידה וקשתיות השיניים תמצאנה מתאימות עבור המטופל, ובמידה ויוחלט ליישר את שיניו באמצעות טכניקה זו, ישלח האורתודנט את תבניות השיניים ואת הצילומים למעבדות המחקר שמייצרות את הקשתיות המותאמות, ואלו ייצרו עזרי יישור שיניים עבור המטופל. הזמן שמרגע סיום הבדיקות, עד רגע סיום העבודה על ייצור קשתיות השיניים המותאמות, אמור לקחת בין שבועיים לחודש. כשיגיעו הקשתיות המותאמות, יפגשו האורתודנט והמטופל לפגישה המיוחלת בה יותקנו העזרים הרפואיים הראשונים בפיו של המטופל, ויוסבר לו באריכות על המשך הטיפול, בהתאם למצב פיו.

כאבים ותופעת לוואי אפשריות

כמו בכל טיפול רפואי רגיש, גם פנייה לאורתודנט לצורך יישור שיניים מצריכה בדיקה מדוקדקת של טיבו ומקצועיותו של המטפל המיועד. פנייה לאיש מקצוע חובב, או לכזה בעל ניסיון מועט בתחום, עשויה להמיט עליכם עוגמת נפש, שכן מדובר בטיפול רגיש ועדין מאוד שאם יעשה בצורה לא נכונה עשוי להסב למטופל נזקים בריאותיים וכאב רב.

בישראל קיימים בסביבות 200 מומחים בעלי תעודות רשמיות של משרד הבריאות והועדה המדעית, לביצוע טיפולי יישור שיניים. רישיון מומחיות זה כולל את פרטיו המלאים של האורתודנט, כמו גם את תחום מומחיותו הספציפי, ואת מספר הרישיון שלו. במידה ואתם חושדים שהאורתודנט שמולכם הוא שרלטן, תוכלו לבקש לקבל את פרטיו ולבדוק את מהימנותם באתר האינטרנט של משרד הבריאות.

טיפול יישור שיניים, עבור ילדים כמו גם עבור מבוגרים, הינו טיפול נעים ברובו, שלא אמור לגרום לכאבים. בתקופה הסמוכה שלאחר התקנת הקשתיות בפיכם יתכן ותחושו בתחושת חוסר-נוחות מסוימת, ובקשיים קלים בדיבור. זוהי תופעה מבורכת ונורמאלית, והיא מעידה על כך שהשיניים שלכם אכן מתיישרות ומקובעות למקומם החדש. תחושת חוסר נעימות זו, אמורה להימשך כשבוע ימים, ולאחריה תתרגלו ותוכלו להמשיך לתפקד בצורה רגילה. כמו לפני הטיפול, גם במהלכו מומלץ להקפיד על צחצוח שיניים תקני, וכן על ניקוי השיניים באמצעות חוט דנטלי בתדירות יומית. אלו יסייעו לכם לשמור על ניקיון השיניים שלכם, כמו גם עם תקינותם של ההתקנים הרפואיים שבפיכם (הצטברות של לכלוך עשויה לפגום בהתקנים אלו, ומכאן לחבל ולהקשות על טיפול יישור השיניים).