צמיחת השיניים היא אחת מפעולות גופנו בהן איננו שולטים. אופן צמיחת השיניים הוא פועל יוצא, הן של גנטיקה והן של נסיבות חיצוניות. גורמים כמו פעולת הלעיסה, הדיבור או חריקת שיניים בזמן השינה, מביאים לתזוזת השיניים ולהתעקמותן, שהיא תופעה בעלת השלכות רפואיות (כאבים, דלקות) ואסתטיות מצערות. אופן צמיחתן של שיניים חדשות תלוי גם במיקומן של השיניים הקיימות, ופעמים רבות שן, שהייתה עשויה לצמוח ישר, מתעקמת משום ששן אחרת חוסמת את מסלול צמיחתה. בשל כל הסיבות הללו, גם אדם ששיניו היו ישרות בילדותו עשוי לסבול מהתעקמות השיניים בגיל מאוחר יותר ולהזדקק להליך יישור שיניים.

במה מדובר

רבים נוטים לחשוב שטיפולי יישור שיניים הם נחלתם של ילדים ונערים בלבד אך הדבר רחוק מלהיות נכון. טיפול יישור שיניים ניתן לעבור בכל גיל, וזאת בתנאי שקיימות שיניים בפה, שהחניכיים בריאות ושהעצמות שתומכות בבסיס השן הן בריאות. טיפולי ישור שיניים בגיל צעיר נחשבים למוכרים יותר, משום שבגילאים אלו הילדים עדיין גדלים ומתפתחים, וכך גם מבנה הלסת והשיניים. אצל האוכלוסייה המבוגרת יותר, מבנה הלסת ועצמות הפנים כבר התקבעו, כך שאופי הטיפול ישתנה לרוב בין מטופלים צעירים למטופלים מבוגרים (שלרוב יזדקקו ליותר מטיפול יישור אחד).

טיפול ישור שיניים ישדרג את החיוך שלכם ויהפוך אותו לחיוך של "מיליון דולר". מחקרים שונים מראים שאנשים עם פנים אסתטיות וחיוך נאה יהיו אנשים אהודים ומקובלים יותר בחברה. אין זה סוד שהחיוך ואסתטיקת הפנים שלנו משפיעים על הדרך בה תופסת אותנו החברה. אנשים בעלי שיניים ישרות נתפסים כאנשים יפים ומהימנים יותר (גם אם, הלכה למעשה, זה אינו נכון). מחקרים נוספים מראים ששיניים ישרות יהיו לרוב סגולה להצלחה גדולה יותר ביחסים עם המין האחר (ככל שהשיניים ישרות יותר, כך יחשב האדם לרוב לאטרקטיבי יותר).

אך זו אינה הסיבה היחידה בגללה פונים אנשים לטיפול ישור שיניים. הלעיסה בעזרת השיניים היא כידוע שלב חשוב בתהליך העיכול שלנו. לעיסה תקינה מסייעת לגופנו לרסק את האוכל ולהכינו לעיכול בריא. אנשים בעלי שיניים עקומות ילעסו לרוב בצורה לא אידיאלית, דבר שישבש את תהליך העיכול שלהם ועשוי להביא לסיבוכים בריאותיים בגיל מתקדם.

סגירה לא תקינה של הלסתות עלולה לשחוק את השיניים ובמקרים אחרים להפעיל לחץ מיותר על העצמות התומכות בשיניים ועל החניכיים. תופעות אלו עשויות לגרום כאבים קשים, ובמקרים רבים גם לדלקות חניכיים. וכמובן שאסור לשכוח את אחד התפקידים החשובים ביותר של השיניים וחלל הפה – הדיבור. שיניים תקינות וסגירה נכונה של הלסתות, מסייעים לנו בדיבור שוטף וברור. רבים מן הסובלים מרווחים גדולים בין השיניים או משיניים עקומות, יסבלו גם מקשיי הגייה קלים, שיגרמו למילים היוצאות מפיהם להישמע לא ברורות.

קיימות כיום מספר טכניקות מוכרות, שבעזרתן מטפלים ביישור שיניים. הראשונה היא באמצעות טבעות המוצמדות לאחורי השיניים ומחוברות באמצעות חוט מתכת דקיק ובלתי נראה לעין. השנייה היא באמצעות טבעות מתכת או פלסטיק (בצבע השיניים) שמודבקות אל קדמת השיניים ומחוברות באמצעות חוט מתכת דקיק. הטכניקה השלישית עושה שימוש ברצועות מתכת, שמכסות את רוב שטח הפנים של השינים בפינו.

הסיבה שבגללה נמנעים רבים מלעבור טיפול ישור שיניים בגיל מאוחר היא המבוכה מן המפגע האסתטי הכרוך בתהליך יישור השיניים. אלא שלפני מספר שנים נמצא לבעיה זו פתרון מצוין – ישור שיניים באמצעות קשתות שקופות ('אינביזאליין' - בעגה המקצועית) הניתנות להסרה. קשתיות אלו עשויות מחומר פלסטי שקוף וקשיח, וקשה מאוד להבחין בהן מקרוב, כך שבדיוק כמו שהעדשות טשטשו את המבוכה של כבדי הראייה (שהתביישו להרכיב משקפיים), כך גם משפרות הקשתיות החדשות ללא היכר את החוויה האסתטית שבטיפול יישור שיניים.

התהליך

השלב הראשון והקריטי ביותר בתהליך יישור שיניים הוא האבחון. במהלכה של פגישת האבחון עם אורתודנט (מומחה ליישור שיניים) מומחה, יבדוק האורתודנט את חלל הפה שלכם ויאבחן האם אתם מתאימים לטיפול. במידה ותימצאו מתאימים, יבצע האורתודנט מדידות ויצור טביעה מדויקת של השיניים שלכם, ולאחר מכן יפנה אתכם לפרוצדורה קצרה של צילומי רנטגן של חלל הפה ושל מערכות השיניים.

הטבעת השיניים תעשה באמצעות סד שממולא בחומר צמיגי-מתקשה, שאותו יבקש מכם האורתודנט לנשוך בעדינות. הסד הרפואי יישאר על שיניכם מספר דקות עד להתייבשותו. בעזרת טביעת הסד ייצוק האורתודנט את תבנית השיניים שלכם לצורך הכנת עזרי היישור. גם צילומי הרנטגן לא ידרשו מכם מאמץ יוצא דופן – הרופא יכוון את מכשיר הרנטגן המיוחד לכיוון מפרק הלסת שלכם ויצלם אותו מספר פעמים. צילום הרנטגן יהיה קצר מאוד ואורכו לא יעלה על עשר דקות.

לאחר שלב הבדיקות והצילומים יוכל האורתודנט למסור לכם דיווח בדבר מצבן המדויק של השיניים שלכם, ולהמליץ על טיפול שיוכל לסייע לכם, לדעתו, ליישר אותן. חשוב לזכור שלא כל מטופל, בכל מצב, יוכל לעשות שימוש בקשתות השקופות שהוזכרו קודם לכן. עם זאת, הטכנולוגיה בתחום התקדמה מאוד בשנים האחרונות, ויש כיום פלטות ומשטחים רבים העושים שימוש בחלקים שקופים ובלתי נראים. במידה והקשתות השקופות תמצאנה מתאימות עבורכם, ישלח האורתודנט את תבניות השיניים שלכם למעבדת הפיתוח של הקשתיות בחו"ל, שם ירכיבו ויצקו קשתות המתאימות בדיוק למידות חלל הפה שלכם, ויגבשו את תוכנית הטיפול ביישור השיניים שלכם.

כאשר יקבל האורתודנט את הקשתיות שנוצרו עבורכם, הוא ירכיב אותן על השיניים שלכם. בכל חודש תקבלו מהאורתודנט שתי קשתיות חדשות, אותן תחליפו בצורה עצמאית אחת לשבועיים. אחת לחודש תגיעו לביקורת אצל האורתודנט, שימסור לכם שתי קשתיות נוספות, זאת עד לסיום הטיפול. את הקשתיות תידרשו להרכיב במשך כל שעות היממה, ולהסירן רק בזמן האכילה וצחצוח השיניים, כדי לשמור עליהן שקופות ונקיות.

כאבים ותופעת לוואי אפשריות

פרוצדורת יישור שיניים והרכבת הקשתות או הטבעות על גבי השיניים אינן אמורות לגרום לכאבים כלשהם. שאריות האוכל שנותרות בין השיניים שלכם לקשתיות עשויות להתפרק ולהפוך לחומצות מזיקות, שתגרומנה ליצירת פלאק, שיזיק לשיניים ולחניכיים שלכם. משום כך מומלץ, בטיפול מסוג זה, לנקות את השיניים מדי יום באמצעות חוט דנטאלי ולפנות, אחת לחצי שנה, לשיננית לצורך ניקוי יסודי של השיניים.

תופעות הלוואי של טיפולי יישור שיניים הן מעטות מאוד. ייתכן שבימים הראשונים, לאחר התקנת הקשתיות, תתקלו בתחושה לא נוחה שתשפיע על הדיבור והאכילה שלכם ואף תיגרום לכם כאבים מזעריים. מדובר בתופעה טבעית, שתעבור אחרי מספר ימים, כאשר תתרגלו להתקן החדש שהותקן בפיכם. אך במידה ואתם חשים בכאבים חזקים, שנמשכים יותר משבוע, פנו לאורתודנט שטיפל בכם. בסיום ההתקנה ינחה אתכם האורתודנט בצורה יסודית ויספק לכם את כל ההוראות כיצד לטפל בשיניכם במהלך טיפול היישור. אתם יכולים להיות רגועים, שכן מדובר בטיפול ידידותי מאוד, שאינו אמור לגרום לכם לכאבים.

בנוסף, כמו בכל טיפול, הקפידו לעבור ישור שיניים רק אצל רופאים מוסמכים, המכירים את התחום לעומקו והתנסו בו בעבר. קיימים שרלטנים רבים, המתיימרים לספק טיפולי יישור שיניים זולים. השתדלו להימנע מלפנות למטפלים לא מקצועיים מסוג זה, שכן טיפול חובבני יוכל לגרום לכם נזק רב והוצאות כבדות שידרוש טיפול אצל רופא שיאלץ לתקן את הנזקים.