מחקרים עדכניים מראים כי כל סוגי הקמטים נגרמים בשל שתי סיבות עיקריות - "פנימיות" ו"חיצוניות". קמטים הנובעים מסיבות פנימיות הם הקמטים שהם תוצר הליך ההתבגרות הטבעי של גופנו. באמצע שנות העשרים שלנו גופנו מאט את היצור של ה"קולגן" ושל ה"אלסטין". הקולגן והאלסטין הם שני חלבונים בעלי תפקידים מנוגדים וביחד הם אחראיים על מראה עורנו. הקולגן אחראי על המתיחות של העור (חוזקו המכאני של העור), בעוד שהאלסטין אחראי על גמישותו של העור. כאמור, הגוף מאט את ייצורם של שני חלבונים אלו באמצע שנות העשרים שלנו, אך את התוצאות של תהליך זה אנו יכולים לראות רק לאחר שנים. התוצאות העיקריות של תהליך טבעי זה הן קמטים, עור מדולדל ולא מתוח, עור דקיק יותר ועוד. חשוב לציין כי אמצע שנות העשרים הוא רק ממוצע הגילאים באוכלוסיה בהם מואט ייצור האלסטין והקולגן. מערך הגנים שלנו הוא שיקבע, בסופו של דבר, את הזמן המדויק שבו יחל תהליך זה. הסיבה השנייה להיווצרותם של הקמטים היא הסיבה החיצונית. סיבות חיצונית הן אופי ההתנהלות שלנו בחיי היום-יום וכל הסיבות שאינן פנימיות/גנטיות. עישון סיגריות, חשיפה מרובה לשמש ללא קרם הגנה, כוח הכבידה ואפילו תנוחת השינה שלנו (כאשר אנו ישנים ברוב הלילות באותה תנוחת שינה, עלולים להיווצר "קמטי שינה" תמידיים. התנוחה המומלצת ביותר היא שינה על הגב, שמונעת את היווצרותם של קמטי השינה) - כל אלו הם רק חלק מהסיבות החיצוניות להיווצרות קמטים. כמובן שישנם קמטים שהם התוצאה המשותפת של הליך ההתבגרות ושל גורמים חיצוניים גם יחד. דוגמא משעשעת לכך היא שיטת אימון שרירי הפנים שהייתה פופולארית בשנים עברו. בעבר היה מומלץ לאמן את שרירי הפנים על ידי הבעות שונות מול המראה - אנשים היו עושים פרצופים שונים ומשונים מול המראה ובאופן זה האמינו שהם מאמנים את שרירי הפנים. אנשים האמינו כי כמו שהעור מסביב לשריר היד, למשל, נראה מתוח ויפה לאחר אימונים, כך יהיה גם העור מסביב לשרירי הפנים מתוח ויפה לאחר אימונים. הבעיה העיקרית בשיטה זו נובעת מההאטה הטבעית של ייצור האלסטין והקולגן. האטת הייצור של החלבונים הללו מורידה מיכולת הגמישות של עור הפנים; וכך, כאשר אנשים אימנו את שרירי הפנים שלהם העור היה חוזר לאט יותר למקומו הקודם, והתוצאה העגומה הייתה התגברות התקמטותו של עור הפנים.

אנשים החשים כי מתחילים לצוץ קמטים בפניהם, מחפשים דרכים להצערת עור הפנים על מנת להראות בעלי פנים חלקות כבעבר. אנשים ללא קמטים שואפים למנוע היווצרות קמטים בעור פניהם ומחפשים טיפולים מונעים. אין ספק כי התרבות המערבית מעודדת אותנו תמיד להראות במיטבנו - ככל שהאדם חש יותר בנוח עם עצמו וככל שהאדם אוהב יותר את מה שהוא רואה במראה, כך גם הוא ירגיש שלמות עצמית ושלווה פנימית. מתוך הדרישה המוגברת לטיפולים שנועדו לטיפול בקמטים, התפתחו בשנים האחרונות עשרות ואף מאות טיפולים קוסמטיים שונים, שנועדו בדיוק לשם כך – לעודד את הצערת העור ולמנוע קמטים עתידיים. פעמים רבות, עצם הטיפול גורם לאדם לחוש טוב יותר, ולא משנה אם הטיפול אכן שינה את המצב הקודם או לא. ובהרבה מאוד מובנים - זה כל הנדרש.

שיטות לטיפול בקמטים

לכל שיטה היתרונות והחסרונות שלה וכל שיטה מתאימה לאנשים שונים, בהתאם לסוג העור שלהם, הזמן שיש להם והמחיר הכספי שהם מוכנים לשלם.

הזרקת בוטוקס

בוטוקס הוא נגזרת של הרעלן המסוכן ביותר לאדם הידוע כיום, הנקרא "בוטולוניום טוקסין". ולמרות כל זאת, ועד כמה שזה אולי ישמע מדהים - השימוש בבוטוקס בטיפולים קוסמטיים ורפואיים הוא בטוח מאוד ונפוץ.

בתחילת התהליך מזריק הרופא המטפל למטופל מספר זריקות לשרירים שונים באזור הדורש טיפול. זריקות אלו מכילות את הבוטוקס. הבוטוקס משתק את העצבים השולחים אותות לשרירים אלו, ובאופן זה מטושטשים קווי המתאר של הקמטים. הזמן הדרוש לכל אחת מהזריקות הוא מספר שניות. שיטת טיפול זו מהירה מאוד, וכבר לאחר הטיפול ניתן להשתמש באיפור - אך לא מומלץ. תוצאות הטיפול אינן מיידיות – רק לאחר פרק זמן שעשוי לנוע בין שלושה לשבעה ימים לאחר הטיפול, תוכלו לראות את התוצאות הסופיות של הזרקת הבוטוקס.

פילינג כימי עמוק

הפילינג נועד לשם הצערת עור הפנים ותוצאותיו יכולות להיות מדהימות - האדם יכול להראות צעיר במספר שנים וחלק מקמטים. בתהליך הפילינג הכימי העמוק, החומר מגיע עד לשכבות העמוקות של שכבת העור האמצעית ונפטר מתאים מתים ופגומים.

לפני תחילת הטיפול הרופא יבקש מהמטופל היסטוריה רפואית מלאה. בעזרת ההיסטוריה הזו יכול הרופא להתאים את הטיפול הטוב והמתאים ביותר עבורכם. במהלך הטיפול המטופל מורדם בהרדמה כללית. הרופא מכין את העור של המטופל לפילינג הכימי. הטיפול בפילינג עצמו חייב להיות מהיר על מנת למנוע השפעה של הפילינג על בריאותו של המטופל. הרופא מטפל בפילינג במספר סבבים, שבין סבב אחד לשני חייב להיות פרק זמן של כעשרים דקות. לאחר הורדת הפילינג, הרופא מניח קומפרסים קרים על גבי העור של המטופל, על מנת להרגיע את העור ולקררו. מהלך ההחלמה הוא בין 14 ל- 21 ימים, שבמהלכם המטופל המחלים יצטרך להישמע להוראות המדויקות של הרופא (מריחה של קרמים שונים, טיפול תרופתי וטיפול בחבישה). למחרת הניתוח המטופל נדרש להיפגש עם הרופא לשם ביקורת.

חידוש העור באמצעות לייזר

שימושיו של הלייזר ברפואה ובקוסמטיקה הולכים ומתרבים. הלייזר, כמו הבוטולוניום, יכול לגרום לשינויים מדהימים, אם משתמשים בו בצורה הנכונה. ישנם סוגים רבים של עוצמות לייזר וטיפולי לייזר והבחירה תלויה בדרישת המטופל.

גם כאן הרופא המטפל ירצה לבדוק את עורכם לפני החלטה על סוג הטיפול. במהלך הטיפול תוכנסו לחדר יעודי לטיפול לייזר. הרופא ימרח חומר הגורם לעור להיות יותר רגיש לאור. הטיפול עצמו כולל מספר סדרות של "ירי" לייזר לעור הפנים, הגורמות לתחושה דמוית עקצוץ. לאחר הטיפול תקבלו מעין מסיכה לפנים המגנה מפני השמש (שכן העור רגיש זמנית לאור השמש). הרופא ישחרר אתכם לביתכם עם הנחיות מדויקות להמשך טיפול (מריחה של קרמים מסוימים ונטילה של אנטיביוטיקה בעיקר).

לאחר כשלושה שבועות תוכלו לראות את התוצאות.

ניתוחי מתיחת פנים.

הליך מתיחת פנים הוא הליך ,ניתוחי שבמהלכו המטופל מורדם הרדמה חלקית. הליך זה מתאים לטיפולים מוקדיים באזור הפנים ולמניעה של קמטים עתידיים.

ניתוח זה נעשה בדרך כלל בהרדמה מלאה. בתהליך הניתוח נעשים חתכים באזורים ייעודיים, שדרכם המנתח מותח את העור ומסיר שכבות שומן מיותרות. לאחר הניתוח נדרשת תקופת אשפוז של כעשרים וארבע שעות. את התוצאות ניתן לראות לאחר מספר שבועות מתום הניתוח.

סיכונים ותופעות לוואי

כל אחד מהתהליכים שאותם פירטנו כרוך בסיכונים אפשריים.

לאחר הליך הזרקת הבוטוקס יש המתלוננים על כאבי ראש, כאבים באזור הזריקות ושיתוק זמני של שרירים באזורים הקרובים לאתר ההזרקה.
לאחר הטיפול בפילינג עלול המטופל לסבול מכאבים חזקים באזור המטופל ואדמומיות. גם כאן מדובר רק בתופעות זמניות בלבד.
לאחר טיפול הלייזר, יכול המטופל לחוות כאבים ואדמומיות. אם המטופל לא יבצע את הוראות הרופא במדויק, עלול להיווצר גם זיהום באזור המטופל, אדמומיות קבועה בפנים ובליטת וורידים.
הניתוח למתיחת פנים הוא ניתוח בהרדמה מלאה (בד"כ). לכן עלולים להיווצר סיבוכים הקשורים להרדמה. מלבד זאת יש סיכון לזיהום ופגיעות עצביות (נדיר יותר).

נסכם אם כן. הרפואה האסתטית המודרנית מציעה שיטות רבות ושונות לטיפול בקמטים. יעילותן של השיטות השונות משתנה ביניהן וחלקן דרמטיות יותר מאחרות. עם זאת גם עלותן של השיטות היא מגוונת וכן קלות ביצוען. במידה והחלטתם כי ברצונכם לעבור טיפולים לצורך הפחתת התקמטות עור הפנים, כל שנותר לכם הוא לבחור את השיטה המתאימה לכם ולכיסכם ולתור אחר רופא או קוסמטיקאית מומלצים, שכן בידיהם האמונות תפקידו את אחד הנכסים היקרים לכם מכל – את חזותכם.