הצערת עור הפנים עם ויטמין A ורטינול

בכמה תכשירים קוסמטיים השתמשת לאורך השנים, במטרה להביא להצערת עור הפנים? כמה פעמים החלפת תכשיר כדי לנסות להשיג עור אלסטי וגמיש יותר? שכחי מכל מה שניסית עד היום. ויטמין A הוא הדבר הבא בטיפול בקמטים – הגיע הזמן שתחפשי אותו על המדף, בין מוצרי הקוסמטיקה השונים.

מה בין בריאות העור לויטמין A?

ויטמין A נקרא גם רטינול – בשל החומצות הייחודיות שהוא מפריש, אשר נקראות חומצות רטינואיות. הויטמין הזה התברר כבר מזמן כמועיל לראיית לילה ולראייה בכלל, אך באחרונה התברר שהוא מועיל בדבר נוסף: בריאות עור הפנים.

מסתבר שלעור שלנו יש רגישות מיוחדת לחומצה הרטינואית. הוא מגיב בצורה מדהימה למגע החומצה איתו, הודות לקולטנים מיוחדים. ובאותו רגע בו נוצר המגע בין הויטמין לבין הקולטנים, מתרחש פלא בלתי רגיל.

הקסם שמעניק ויטמין A לעור

ראשית, חשוב לדעת שמדובר בעיקר בעור הפנים, אך באופן כללי, הויטמין הזה מסייע לעור בכל חלקי הגוף ומשפר פלאים את מראהו. ברגע שהקולטנים מגיבים לויטמין, מתרחש תהליך הדומה לפילינג העור, עליו בוודאי שמעת כבר בעבר: השכבה ה'זקנה' של העור מוסרת ומתחיל תהליך של התחדשות מהירה, כמעט מופלאה – והכל באופן טבעי.

ההתחדשות הזו מביאה להצערת המראה, להיפטרות משכבות עור עודפות, מעניקה טיפול בקמטים כמו שכמעט שום תכשיר קוסמטי לא יכול להעניק ובאופן כללי, משיגה את מה שכולנו מנסים להשיג כל הזמן: את תרופת הנגד להזדקנות עור הפנים. זוהי תרופת אנטי אייג'ינג טבעית ומוצלחת במיוחד. עם כאלו נתונים, לא תנסי?

ראשית ההיסטוריה: מכשיר בשם רטין a

הפעם הראשונה בה השתמשו באופן מסחרי בויטמין לצורך טיפול בעור הפנים, היה בעזרת תכשיר שנקרא רטין a. ההצלחה של התכשיר הזה הייתה יפה מאוד, מה שהביא רבים להתחיל להשתמש ולייצר תכשירים הכוללים גם ויטמין A בין רכיביהם, באופן מוצהר.

חשוב כאן להדגיש שלא כל מוצר אשר כולל את הויטמין (או לפחות מצהיר על כך), בהחלט ראוי להתייחסות רצינית. חשוב לבדוק את המינון של הויטמין בתכשיר ולוודא כי הוא טבעי לחלוטין – אחרת הכימיקלים עלולים להרוס או לנטרל חלק מההשפעה. את מרבית התכשירים שמכילים ויטמין a מקבלים רק עם מרשם רופא, וודאו עם רופא העור שלכם שמדובר בתכשיר ויטמין a באישור משרד הבריאות.

עוזר לעור גם דרך האוכל

נכון, כבר שנים אומרים לנו לצרוך את הויטמין הזה דרך מזונות מסוימים (בעיקר אלו הכתומים – ולכן האמרה המפורסמת: אם תאכל גזר לא יהיו לך משקפיים...). כאמור, הוא מסייע דרך האוכל לראייה ולמערכות חשובות נוספות בגוף, אך מסתבר כי אפילו בדרך זו הוא משפר את מצב העור.

הויטמין הנפלא הזה משפיע על בריאות העור שלנו גם מתוך הגוף, לאחר שהוא מתפרק ועובר למחזור הדם. לכן, לא רק למען ראייה טובה יותר – גם למען בריאות עור גופנו, חשוב לצרוך ויטמין A בכמות המומלצת. וזה ממש לא קשה.

...ובכל מקרה, לא לצרוך יותר מידי

הכמות המומלצת, מבחינת צריכה יומית, של הויטמין היא שלושה מיליגרם בלבד. כמות מוגזמת של הויטמין היא 30 מיליגרם ומעלה – מה שעלול לגרום לכאבי ראש, בחילה ועוד תופעות לא נעימות.

כמו כן, חשוב להדגיש כי כמות גבוהה במיוחד של ויטמין A מסוכנת לנשים בהריון, משום שהיא עלולה לפגוע בהתפתחות העובר. לכן, השתדלי מאוד לשמור על איכות עור הפנים שלך, אך אל תגזימי בצריכת הויטמין. אחרת, הנזק יעלה על התועלת.

למידע נוסף על ויטמינים: אינדקס ויטמינים ותוספי תזונה