השתלת שיער בלייזר

המדע והרפואה מתקדמים בצעדי ענק, ואחת הבעיות האסתטיות המטרידות ביותר גברים ונשים - בעיית ההתקרחות - עשויה לבוא על פתרונה בתוך מספר עשורים, בעזרת תרופה אפקטיבית ונטולת תופעות לוואי. אך עד שתימצא התרופה המיוחלת, מציעה הרפואה המודרנית מספר דרכי טיפול אפשריות בתופעות נשירת השיער וההתקרחות, שהבולטת והאפקטיבית שבהן היא השתלת שיער בלייזר. שיטת השתלת שיער בלייזר נחשבת לשיטה מתקדמת מאוד, שיובאה לראשונה ארצה לפני שמונה שנים, על-ידי בית החולים אלישע בחיפה. בזכות התוצאות המרשימות שהיא משיגה, היא הפכה לנפוצה ולפופולארית מאוד בקרב המטופלים בארץ, שרוצים לשים סוף לתופעת ההתקרחות המרגיזה.

מה זה אומר?

ראשית כל חשוב להדגיש שהגיל המינימאלי להשתלת שיער עומד על 25 שנה, שכן רק כאשר המטופל מגיע לגיל זה ניתן לאבחן בצורה ברורה את אופייה ואת עוצמתה של התקרחותו. חשוב לדעת בנוסף שסביר להניח שגברים שעברו השתלת שיער מתחת לגיל 40 ימשיכו להקריח. לפיכך מומלץ לגברים מתחת לגיל 40, שעוברים טיפול השתלת שיער בלייזר, לקבל גם טיפול עם פרופסיה, שישמור על השיער הקיים בראשו של המטופל ויגן עליו מפני נשירה טבעית.

בהליך השתלת שיער בלייזר נלקחים זקיקי השיער הקיים באמצעות מכשור רפואי עדין וסטרילי. המכשור הרפואי חותך פיסות עור זעירות, שבתוכן נמצאים הזקיקים, ואלו מופרדים באמצעות מלקחיים ומוחדרים לאזור ההתקרחות באמצעות מחט דקיקה. לפני ביצוע הטיפול יידרש המטופל לגלח את ראשו. הטיפול מבוצע בהרדמה מקומית, ובעקבותיו תגרמנה למטופל צלקות מינימאליות וזמניות ברובן. במידה ומספר השערות באזור התורם אינו מספיק, ניתן להוציא שערות ממקומות אחרים בגוף, ולמקם אותן באזור הקרחת בצורה פשוטה ומקובלת.

השתלת שיער בלייזר אינה גורמת לכאבים אצל המטופל, והוא יוכל לחזור לשגרת יומו הרגילה כיום לאחר הטיפול. כל הסימנים לטיפול ייעלמו בטווח של עד עשרה ימים מיום ביצוע הטיפול. השתלת שיער בלייזר היא טיפול המומלץ במיוחד לאנשים הנוהגים ללכת עם תספורת קצוצה וחוששים מהצלקות הנגרמות בתהליך הוצאת רצועת העור מחלק הראש האחורי. הטיפול מומלץ גם לאלו ששטח הקרחת שלהם קטן יחסית, והם מעוניינים בהשתלת שיער שתפצה על אבדן השיער המינימאלי.

התהליך

השתלת שיער בלייזר היא השיטה הנפוצה והיעילה ביותר לביצוע השתלת שיער כמענה וטיפול להתקרחות. בהליך פשוט זה, נלקחות רצועות עור דקיקות (ברוחב של 1 ס"מ ובאורך של 20 ס"מ בממוצע) מעורפו של המטופל. רצועות העור מופרדות לזקיקים, ואלו מושתלים בתוך חתכים מזעריים באזורי הקרחת בראשו של המטופל.

כדי להקל על הליך הוצאת רצועת העור, עושה הרופא שימוש בטכניקת טשטוש רפואי, שבמהלכה מזריקים נוזל הרדמה בריכוז נמוך למקום ממנו הוצאה התרומה. נוזל ההרדמה מרחיב את הרקמות, ומקל בדרכים נוספות על ביצוע פרוצדורת השתלת זקיקי השיער. הרחבת הרקמות לוחצת על כלי הדם הזעירים, ומונעת בכך דימום מיותר. נוזל ההרדמה גם מותח את העור ומסייע לביצוע מדויק של מלאכת החיתוך הרגישה. בנוסף יוצר הנוזל הפרדה בין הרקמות שבעומק הקרקפת לבין זקיקי השיער, ובכך מסייע לכירורג לבצע חיתוך שטחי שמונע חתכים ופציעות בכלי הדם ובעצבים הרגישים. תהליך ההרדמה אינו מלווה בכאב, והוא מהיר ויעיל מאוד.

לאחר ההרדמה, שוכב המטופל במשך 10–20 דקות, שבמהלכן מוציא הכירורג רצועות שיער מעורפו (יש לגלח את השיער באזור העורף לפני ביצוע הטיפול). גודל החתך בראש נקבע על-ידי הפלסטיקאי, על-פי חישוב מספר השתלים שיחדיר מהלך הטיפול.

לאחר הוצאת רצועת העור, היא תחולק על-ידי הכירורג ליחידות מיקרוסקופיות שתמוינה לפי כמות הזקיקים שמצויים בכל אחת מהן. לאחר הפעולה יסגור הכירורג את החתך שנוצר בעורו של המטופל. כדי ליצור סגירה הרמטית, שלא תשאיר צלקות בולטות, עושים רוב הפלסטיקאים שימוש בשיטת איחוי מיוחדת, שמותאמת לאופיו הייחודי של טיפול השתלת שיער בלייזר. בשיטה זו תופרים את קצהו העליון של השקע החשוף, כך ששורשי השיער שבו יצמיחו שערות בשטח הצלקת, ויסוו אותה בצורה יסודית.

לאחר סגירת החתך, וביצוע הפרדה ומיון של זקיקי השיער, עובר המטופל למצב ישיבה - ובכך בעצם מתחיל תהליך ההשתלה. הפלסטיקאי חורץ באזור ההשתלה נקבים מיקרוסקופיים, ואליהם הוא מחדיר את זקיקי השיער שהופרדו. כדי ליצור מראה שיער טבעי, ימקם הפלסטיקאי את הנקבים הזעירים ביותר (אלו שמכילים שערה אחת בקירוב) בקדמת הקרקפת, ואת הנקבים הגדולים יותר בחלקים הפנימיים של הקרקפת, שאינם כה בולטים. פרישה זו מאפשרת גם לחסוך בעלויות שכרוכות בהשתלה זעירה בכל איזור הקרחת.

לאחר יצירת הנקבים, יחל הפלסטיקאי בתהליך השתלת יחידות הזקיק הקטנות בראש המטופל באמצעות קרני לייזר מיוחדות. בטיפול השתלת שיער בלייזר מסוג זה, משתילים בין 3000 ל-5000 שתלי שיער (תלוי בתנאי הקרקפת האישיים של כל מטופל ומטופל), והתהליך כולו אורך בממוצע בין 3 ל-4 שעות.

פרוצדורת השתלת שיער בלייזר כרוכה ברוב המקרים בסדרה של 2-3 מפגשים בקליניקה של הפלסטיקאי.עם זאת, במקרים מסוימים, התלויים באופי הקרקפת של המטופל ובהיקף הטיפול, יכולה סדרת המפגשים לדרוש 4-5 פגישות. מאחר ואיזור הטיפול צריך להיות סטרילי (כלומר – איזור שלא עבר טיפול כירורגי בטווח של עד 5 חודשים), מומלץ לבצע הפסקה של בין 10 ל-12 חודשים בין טיפול השתלת שיער בלייזר אחד למשנהו. טיפולים מסוג זה עשויים, במקרים חריגים, להמשך עד כשנתיים, זאת בהתאם למידת שביעות רצונו של המטופל מהתהליך, אך ברוב המקרים אין המטופלים נזקקים ליותר מטיפול בודד.

סיכונים ותופעות לוואי אפשריות

רבים חוששים לעבור תהליכי השתלת שיער בלייזר, שכן הם אינם מודעים לפשטותו של ההליך, ולתוצאות הנקיות והמוצלחות של רובם המכריע של הטיפולים שנעשו בישראל בתחום.

לאחר סיום ההליך עלולה להישאר צלקת קטנטנה בעורפו של המטופל, אלא ששיטות ההסוואה החדשות שקיימות בתחום מצליחות לצמצם את גודל הצלקת ולהפוך אותה לזניחה ובלתי נראית לעין אנושית. אצל מטופלים מסוימים תהיה צפיפות השיער המושתל שונה מצפיפות השיער הטבעי, משום שצריך לשמור על מרווח מסוים בין שתל לשתל, בכדי שלא תיפגע זרימת הדם הנורמטיבית באזור הקרקפת, שתאפשר את קליטת המיטבית של השתלים ואת צמיחתם המחודשת.

במקרים נדירים, עלולה להיווצר תחושה של עקצוצים קלים ושל הרדמה באזור התרומה, אך מדובר בתחושה לא-מזיקה, שתעבור תוך מספר ימים מביצוע ההשתלה. במקרים אחרים, עשויה להופיע אינפקציה בעור לאחר הליך השתלת שיער בלייזר. גם תופעת לוואי זו היא זמנית, לא מזיקה, והיא תחלוף במהרה בסיוע טיפול קל באזור. בעשור האחרון אובחנו מקרים ספורים של מטופלים שעברו טיפול השתלת שיער בלייזר, ובעקבותיו איבדו תחושה בקרקפת, חוו זרמים חשמליים בראש, ומספר תופעות לוואי לא-נעימות נוספות. לאחר בדיקת המקרים הספציפיים הללו התגלה שהמנתח שביצע את פרוצדורת ההשתלה ביצע בקרקפת חיתוכים בצורה לא מיומנת. מפאת הרגישות של האזור, וכדי לשמור על גופכם ובריאותכם, כדאי לבחור בקפידה פלסטיקאים המתמחים בביצוע השתלת שיער בלייזר. מומחים להשתלת שיער בלייזר יחסכו לכם סיבוכים בריאותיים מיותרים, שעלולים לגרום לכם נזקים, במקום שתפיקו מן התהליך תועלת אסטטית ובריאותית.