ניתוח הצמדת אוזניים נועד לתקן את מראה האוזניים ואת מיקומן ביחס לפנים, על מנת ליצור סימטריה אסתטית יותר בין האוזניים. חלק מהניתוחים להצמדת אוזניים מערבים הליך של הקטנת אוזניים על ידי הסרת עור מיותר. יש לציין כי הזווית בה ממוקמות האוזניים משפיעה רבות על מידת הבליטה של האוזניים מהפנים, ולכן ניתוח זה נועד לשנות את הזווית בה ממוקמת אפרכסת האוזן ביחס לפנים. בניגוד לניתוחים אסתטיים אחרים, ניתוח הצמדת אוזניים מיועד גם לילדים בגילאים שונים, משום שהאוזן מגיעה לסוף התפתחותה בסביבות גיל שש. במידה שהפגם במראה מטריד עד מאוד, מומלץ לעבור את הניתוח אפילו בגילאים צעירים אלו, למרות שהגיל הממוצע לניתוח הוא גיל העשרה. כמו כן אין כל מניעה לעבור את הניתוח בגיל מבוגר יותר. כאשר מדובר במטופל צעיר, יש לשים דגש רב מאוד על ההכנה המנטלית שלו לקראת הניתוח ולקראת השינוי שהוא עתיד לעבור. רופאים מסוימים מתמחים בניתוחים להצמדת אוזניים לילדים, שעקב גילם הצעיר אינם תופסים לעתים את מהות השינוי שהם עתידים לחוות. ראוי לציין כי מקורה של בעיית האוזניים הבולטות הוא גנטי, והיא נובעת מאופן התפתחות הסחוס באוזניים.

התהליך

ניתוח הצמדת אוזניים נעשה על ידי כירורג מומחה, במסגרת בית החולים. מומלץ לברר על המומחים המוכרים בתחום, ולאחר מכן לקבוע פגישת ייעוץ. הפגישה הראשונה נועדה לאבחן את המצב הקיים, להבהיר את ציפיות המטופל ולשמוע את המלצות הרופא. כאשר בעקבות פגישת הייעוץ מחליט הרופא כי ניתן לעבור את הניתוח וכי הוא עשוי לעלות יפה, ניתן לקבוע את תאריך הניתוח ולהתחיל בבדיקות הדרושות לכך. הרופא יבחן את מיקום האוזניים, את הזווית שלהן ואת גודלן ביחס לפנים, יראה למטופל מהו ההליך הכירורגי שהוא עומד לבצע, מהן התוצאות הצפויות וינחה אותו לגבי המשך ההליך. מכונים פלסטיים רבים כיום עושים שימוש בהדמיה תלת ממדית, המסייעת למטופלים לדעת למה לצפות מתוצאות הניתוח ומונעת אכזבה. באופן כללי, ניתן לומר כי הרופא המטפל יכין את המטופל לכל ההליך הניתוחי, וכן ינחה אותו בנוגע ליום הניתוח עצמו.

ניתוח להצמדת אוזניים יכול להיערך הן תחת הרדמה כללית והן בהרדמה מקומית בשילוב של חומרי טשטוש. כאשר מדובר במטופלים צעירים, ובמקרים של ניתוחים מורכבים, יבחר הרופא בדרך כלל בהרדמה כללית. כאשר מדובר במטופלים מבוגרים הזקוקים לתיקון פשוט או כאשר מדובר לעיתים בתיקון רק באוזן אחת, יעדיף הרופא לרוב הרדמה מקומית בתוספת טשטוש, מה שמסייע לשחרור המטופל בסיום הניתוח, וחוסך את הצורך בהשגחה רפואית.

משך הניתוח משתנה בהתאם לתיקונים הנדרשים ולמורכבותם. הזמן הממוצע הוא בין שעה וחצי לשלוש שעות, אולם קיימים ניתוחים מורכבים הנמשכים יותר משלוש שעות. במהלך הניתוח יעשו חתכים מאחורי האוזן במקום נסתר או בק?דמת האוזן בין קפלי האוזן, בהתאם לתיקון הנדרש ולשיטה בה נוקט הרופא. החתכים נועדו לתיקון אסתטי של הסחוס באוזן, ויש גם מקרים בהם יבצע הרופא הסרה חלקית של הסחוס במקום. עם זאת, המגמה ניתוחית הרווחת כיום היא לעשות שימוש בתפרי עוגן לקרקפת, ולהשתדל לצמצם את הפגיעה בסחוס. הרופא יעצב את הסחוס באמצעים שונים, כמו תפרים או חוטים למשל, יסיר עור מיותר אם יש צורך, ולאחר מכן יתפור את החתכים ויחבוש את הראש בחבישה מרופדת.

יש לציין כי החבישה המרופדת נועדה לסייע למיקום האוזניים, לזירוז ריפוי המקום ולמניעת זיהומים ודימומים.

ניתוח הצמדת אוזניים במבוגרים אינו דורש אשפוז, ורוב המטופלים משתחררים לביתם לאחר ההתאוששות מהניתוח ולאחר שפגה ההשפעה של חומרי ההרדמה. כאשר מדובר במטופלים צעירים, נדרש אשפוז למשך הלילה לצורך השגחה, כדי לאפשר התאוששות מבוקרת ומענה רפואי במידה שיש כאבים במשך הלילה. לאחר הניתוח יהיה האזור המנותח נפוח, כואב, ואולי אף יהיו שטפי דם ובצקות קלות. עם זאת הכאב עתיד לחלוף כעבור מספר ימים והנפיחות תרד במשך השבועות הבאים. מובן שאפשר לבקש מהרופא המטפל לרשום משככי כאבים בעת הצורך, ויש לדווח לרופא על כל כאב או תופעה חריגה לאחר הניתוח.

התפרים יוסרו כשבועיים לאחר הניתוח, ובמידה שהתפרים נמסים, הם יתמוססו תוך שבועיים ממועד הניתוח. יש לציין כי הצלקות הן קטנות, ממוקמות במקומות נסתרים ועם הזמן הן מטשטשות במידה משמעותית. לאחר הניתוח נדרש זמן החלמה בבית, במהלכו מומלץ שלא לעסוק בפעילות גופנית המאמצת ומסכנת את אזור הראש, להקפיד על חבישת המקום במשך שלושה שבועות, הליך המסייע ומזרז את החלמת הרקמות, וכן מומלץ להימנע מלישון על האוזן המנותחת במשך שבוע לפחות. לאחר הניתוח תקבענה בדיקות ביקורת למטרת מעקב רפואי שגרתי.

סיבוכים אפשריים

ראשית, יש לציין כי ניתוח להצמדת אוזניים אינו יכול לפגוע בשמיעה, משום שמערכת אברי השמיעה נמצאת באזור שונה לחלוטין מהאזור המנותח. יחד עם זאת, תמיד קיים סיכון לסיבוכים בעקבות הניתוח. אחד הדברים שיש לזכור הוא שאי אפשר לשנות את השינויים שנעשו בניתוח הצמדת אוזניים, כלומר להחזיר את האוזניים למצבן הקודם. יצוין כי ניתוח זה נחשב לניתוח פשוט, זמן החלמה הכולל מן הניתוח הוא שמונה שבועות לערך, והסיבוכים בעקבות הניתוח הם נדירים. תופעות לוואי נפוצות בתקופת ההחלמה הראשונית עשויות להיות דימום קל, כאבים, ונפיחות, שחולפים בימים הראשונים שלאחר הניתוח. סיבוכים אפשריים של ניתוח הצמדת אוזניים הם דימומים חריגים, שנובעים בדרך כלל מבעיות בקרישת הדם, בעיות בריפוי, בצקות ושטפי דם, חזרת האוזניים למצבן הקודם וזיהומים. במקרה של זיהומים, תינתן אנטיביוטיקה ובמקרים של זיהומים חריפים או בצקות יהיה צורך בניקוז כירורגי הנעשה על ידי רופא. סיבוך שונה הוא פקיעת תפר, ובמקרה זה יש צורך בהליך כירורגי נוסף לעיגון מחדש של התפר. סיבוך נדיר נוסף של ניתוח הצמדת אוזניים הוא התעבות הצלקת, ובמקרה זה יש צורך בטיפולים אסתטיים להמסת הצלקת.

סיכום

ניתוח להצמדת אוזניים הוא אחד הניתוחים הפלסטיים הבודדים הנעשים בהדרמה מלאה גם בגילאים צעירים, החל מגיל שש. כתוצאה מכך, ישנם רופאים המתמחים בניתוח הצמדת אוזניים לילדים, המדגישים את ההכנה הפסיכולוגית לקראת הניתוח ומקצרים ככל האפשר את זמן הניתוח עצמו. עלות של ניתוח הצמדת אוזניים נעה בין עשרת אלפים שקלים לחמישה עשר אלף שקלים, בהתאם למורכבות הניתוח ולסוג ההרדמה. תקופת ההחלמה היא ארוכה יחסית לפשטות הניתוח עצמו, ועומדת על כשמונה עד שנים עשר שבועות. בתקופה זו יש צורך להקפיד על הנחיות הרופא, הכוללות חבישה והימנעות מפעילות גופנית מאומצת, על מנת לזרז את תקופת הריפוי ולשפר את תוצאות הניתוח. ראוי לציין כי הצלקות מחתכי הניתוח ממוקמות באזורים נסתרים באוזן, ועם הזמן מטשטשות באופן משמעותי.

ככל הליך כירורגי אסתטי, אין מאה אחוזי הצלחה או סימטריה מושלמת, אך שיפור משמעותי נחשב גם הוא להצלחה והסיכויים לסיבוכים הם קטנים מאוד. במידה שאוזניים בולטות או חוסר סימטריה קיצוני בין האוזניים מפריעים לניהול חיי חברה תקינים, מומלץ מאוד לעבור ניתוח להצמדת אוזניים, משום שהניתוח עצמו פשוט יחסית והשינוי והשיפור הם משמעותיים מאוד.