"הישראלים לא אוהבים את השיער שצומח להם על הגוף". זו הכותרת בה התהדרו לפני מספר חודשים מרבית מגזיני הפנאי והלייף-סטייל, לאור ממצאי סקר חדש שפורסם, ובחן את פופולאריות הטיפולים האסתטיים בארץ. על פי ממצאי הסקר, הסרת שיער היא הטיפול האסתטי הנחשק ביותר בישראל (הרבה לפני ניתוח חזה ושאיבת שומן, שהגיעו, בהתאמה, למקומות השני והשלישי). אין זה סוד ששיער גוף מיותר הוא מטרד. אם בעבר הייתה הסלידה משיער גוף מנת חלקן של הנשים בלבד, הרי שבשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר גברים מטופחים שמבקשים לעבור טיפול של הסרת שיער לצמיתות.

מה זה אומר?

גברים ישראלים רבים מגלים עניין בשנים האחרונות בהליכי הסרת שיער לצמיתות באמצעות קרני לייזר. אם בעבר הגברים הספורים שהיו מגיעים לעבור טיפול אסתטי מהסוג הזה היו פונים להסרת שיער באזורי גוף ספציפיים ופופולאריים יותר, דוגמת הגב, האוזניים והכתפיים, הרי שבשנים האחרונות אנו עדים לגברים רבים המבקשים להסיר לצמיתות את השיער מרגליהם, מידיהם, מאזור החזה - וכמעט מכל פלג גוף שאפשר להעלות על הדעת. גוף נקי משערות כבר אינו נחלתם הבלעדית של הדוגמנים והשחיינים.

אם בילדותם מחכים הגברים בהתרגשות להופעתן של שערות הגוף הראשונות, כעדות להפיכתם לגברים של ממש, הרי שבגילאי הבגרות השער מפסיק להיות סמל של גבריות - והוא הופך למטרד לא מבוטל. שיעור הגברים הפונים להסרת שיער בלייזר כיום עומד על 50 אחוזים מכלל הפונים למרפאות האסתטיקה. האזורים הנחשקים ביותר לטיפול הסרת שיער לגבר הם - הגב, הכתפיים, החזה, הבטן, הצוואר, הישבן, עצמות הלחיים והאוזניים. באזורים אחרים בגוף, כגון הרגליים והידיים, נוהגים רבים מן הגברים לעבור דילול שיער, ולא להסירו לצמיתות.

הטיפולים החדשים והאפקטיביים ביותר להסרת שיער לגבר הם טיפולי הסרת שיער בלייזר, ה מתבצעים באמצעות מוליכים חשמליים, המוליכים בצורה יעילה וממוקדת את אנרגיית קרן הלייזר לנקודה הספציפית בגוף בה אנו מבקשים לעבור את הטיפול. הסיבה העיקרית שבגללה מרבית הגברים פונים לטיפול הסרת שיער באמצעות קרני לייזר (בעוד רוב ההנשים שבוחרות להסיר את שיערן עושות זאת דווקא באמצעות קרני אור), היא ששערות הגבר הן לרוב נוקשות וקשות יותר, דבר המקשה את הסרתן לצמיתות בדרכים אחרות. קרן הלייזר חזקה יותר, במידה משמעותית, מקרן האור, הטמפרטורה שלה גבוהה יותר, ופעולתה מהירה ואינטנסיבית יותר. מסיבה זאת רבים מהגברים מעדיפים להסתייע בשיטה זו, שהיא לרוב יעילה ואפקטיביות יותר עבורם.

מלבד טכניקת הסרת שיער בלייזר, קיימים מכשירים נוספים הפועלים באמצעות טכניקה של הבזקי אור (IPL בעגה המקצועית). הסרת שיער לגבר בטכניקה זו הייתה פופולארית מאוד בשנות ה-90 (לפני התפתחות הסרת השיער בלייזר), אלא שבשנים האחרונות הלכו והתפתחו טיפולים אלו, ורבות מן הקליניקות בישראל עושות בהם שימוש משום יתרונותיהם הייחודיים.

התמדה ודבקות בטיפולי הסרת השיער תביא אתכם לאחוזי הצלחה מרשימים שיתבטאו בהפחתה של עד 80 אחוז מכמות שיער הגוף. משום כך חשוב מאוד להתמיד בטיפולים, שמספרם משתנה לרוב ממטופל למטופל, על-פי כמות שיער הגוף שלו, צפיפותו, ופרמטרים נוספים התלויים במטופל ובאזור הספציפי בגוף בו רוצים להיפטר מן השיער לצמיתות.

התהליך

קיימים תהליכים רבים ומגוונים של הסרת שיער לגברים. בחלקם הגדול של הטיפולים, יתבקש המטופל לגלח למשעי את פלג הגוף בו יתבצע הטיפול, כדי ששערות הגוף הקיימות לא תפרענה לקרני האור או לקרני הלייזר לעשות את העבודה בצורה האפקטיבית ביותר. במידה והמטופל לא הספיק להתגלח או שהדבר פרח מזיכרונו – יעשו זאת עבורו בקליניקה בה הוא בחר לעבור את הטיפול. במידה והמטופל יהא מעוניין בכך, וזאת בהתאם למידת רגישות העור שלו, יוכלו המטפלים במכון למרוח את איזור הטיפול במשחת אלחוש (או לחילופין – לעטוף את האזור בניילון), כדי להקל על העקצוצים הקלים שמלווים בדרך כלל את הטיפול, ועשויים להמשך זמן קצר אחריו (תחושה המזכירה את הכאב והצריבה הקלה שחשים בשעת הסרת שיער באמצעות שעווה). גם לאחר הטיפול יוכל המטופל להיעזר במשחות שונות להקלת תחושת העקצוצים, אך בכל מקרה מדובר בתחושה נסבלת, ובכאבים צורבים וקלים מאוד, שלא יסבו למטופל נזקים או ישביתו אותו מפעילות שגרתית.

לאחר המתנה של כחצי שעה עד שעה מסיום הגילוח וממריחת משחת האלחוש, יוכל המטופל להיכנס לחדר הטיפולים, וכאן למעשה יחל טיפול הסרת השיער באופן רשמי. במרבית המכונים המורשים בארץ לביצוע טיפולי הסרת שיער לצמיתות (באמצעות קרני לייזר, קרני אור, ובדרכים נוספות), הטיפולים מבוצעים על-ידי רופא מוסמך, שהוכשר במשך שנים ארוכות לבצע טיפולים מסוג זה. הרופא המטפל יהיה היחיד שיוכל לקבוע את עוצמת הטיפול, בהתאם לסוג העור של המטופל, לעובי השערות שעל גופו ולצפיפותן, ועל פי פרמטרים רפואיים נוספים. במידה ואתם פונים לקבל טיפול במכון בו לא מועסק רופא מוסמך או במידה ואתם חשים שהטיפול אינו נעשה כראוי, חובתכם היא לעצור את התהליך ולבקש לקבל הסברים לגבי התהליך. תהליך הסרת שיער לצמיתות הוא הליך רפואי מורכב, שעשוי, במידה והוא נעשה בצורה מרושלת ולא מקצועית, לגרום למטופל צריבות חמורות בעור ותופעות לוואי מצערות.

בדומה להחלטה על אופי הטיפול – גם משך הטיפול יקבע לרוב על פי כמות השיער, צפיפותו, ואופיו הייחודי של עור גופו של המטופל. באזורים גדולים יותר, דוגמת הכתפיים והגב, ימשך טיפול הסרת שיער לגבר בממוצע בין שעה לשעתיים. באזורים קטנים יותר בגוף, דוגמת האוזניים, המפשעה או כפות הידיים, עשוי הטיפול להמשך דקות ספורות בלבד.

סיכונים ותופעות לוואי אפשריות

כמו שכבר צוין, הסרת שיער לגבר היא פרוצדורה פשוטה ומהירה יחסית, שאינה אמורה להסב לגוף נזקים, צלקות או כאבי לוואי שונים. טיפולים שונים עשויים לגרום לתופעות לוואי זניחות המתבטאות בעקצוצים ובצריבות קלות בעור, ובכך ניתן לטפל בקלות על-ידי מריחת משחת אלחוש לפני תחילתו של הטיפול.

לאחר טיפולי הסרת שיער לגבר (בין אם מדובר בהסרת שיער בטכניקת קרני לייזר, ובין אם מדובר בהסרת שיער בטכניקת קרני אור), יתבקש המטופל להימנע מחשיפה לא מבוקרת לקרני השמש. הרופאים המטפלים ימליצו למטופלים למרוח קרם הגנה (בעל מקדם הגנה גבוה) בתדירות גבוהה של פעם בשעתיים, כדי להימנע מתופעות לוואי של כווית וצריבות בעור שנגרמות על-ידי קרני השמש. לפיכך מומלץ בחום להתנזר, במהלך טיפולי הסרת השיער, מבילוי בחוף הים ולהימנע משיזוף.

הסרת שיער לגבר היא כאמור פרוצדורה שאינה אמורה לגרום למטופל לשינויים קבועים, מלבד הסרת השיער לצמיתות כמובן. אך שמשום שמדובר בטיפול רפואי אסתטי שהוא בעל השלכות על גופנו – מומלץ לברור בקפידה את מכוני הטיפול בהם נבחר לעבור את הטיפול. אל תתפתו למכונים המציעים דילים זולים בצורה מחשידה, ולמכונים המבטיחים לכם מספר טיפולים מינימאלי, שבסופם יעלם מגופכם השיער הסורר. הסרת שיער לגבר, כפי שכבר נכתב, תלויה במידה רבה בצפיפות השיער, באופיו, בשטח הטיפול ובפרמטרים נוספים המשתנים ממטופל למטופל. בחירה בקליניקה אמינה ואחראית, והקפדה על הימנעות מחשיפה לשמש במהלך הטיפול, יבטיחו לכם טיפול מעולה, שבסופו תיפטרו משאריות השיער העודף שעל גופכם לצמיתות.