העידן החברתי בו אנו חיים כיום, דורש מכולנו, גברים ונשים כאחד, לשמור על אמות מידה מחמירות של טיפוח ושמירת הגוף. אם בעבר שיער גוף נחשב לתופעה מקובלת ונורמטיבית לגמרי, הרי שכיום רואה החברה בעודף שיער מטרד אסתטי של ממש, שפוגם לעתים קרובות בתחושת הביטחון העצמי שלנו ובדימוי גופנו. תחום הסרת השיער הלך והתפתח בשנים האחרונות, והוא כולל שתי קבוצות עיקריות של טיפולים - הסרת שיער לצמיתות (בטכניקות של אפילציה, לייזר וקרני אור) והסרת שיער זמנית. כל אחת מן הקבוצות מתאפיינת ביתרונות ובחסרונות, ובסופו של דבר מחליט המטופל מהי פרוצדורת הסרת השיער המועדפת עליו.

מה זה אומר?

בניגוד לטיפולי הסרת שיער באמצעות קרני לייזר, קרני אור או מחטים (אפילציה), הסרת שיער זמנית היא טיפול נקודתי, מהיר ואישי, עליו יחזור האדם לרוב במשך כל חייו. טיפולי הסרת שיער לצמיתות נמשכים לרוב בין מספר חודשים לשנה, ובסופם יהיה פלג הגוף בו בוצע הטיפול נקי משערות למשך כל חייו של המטופל.

הסרת שיער לצמיתות מתאפיינת ביתרונות רבים, אך קיימות מספר סיבות בגללן רבים נמנעים ממנה. סיבה מרכזית אחת היא העובדה שטיפולי הסרת שיער לצמיתות הם טיפולים יקרים מאוד, שעלותם עשויה לנוע בין כמה אלפי שקלים לכמה עשרות אלפי שקלים (בהתאם להיקף הטיפול). הסרת שיער באמצעות גילוח או שעווה, לעומת זאת, יעלו למטופל כמה עשרות שקלים בשנה, שהם סכום זניח לחלוטין בהשוואה לעלות של טיפולי הלייזר לדוגמה.

בנוסף רבים חוששים מתופעות הלוואי ומהסיכונים שכרוכים לדעתם בהסרת שיער לצמיתות. בדומה לחשש המקנן אצל רובנו מפני טיפולי שיניים, על אף שרפואת השיניים היא מתקדמת מאוד ולמטופלים בה לא נשקפת כל סכנה קונקרטית, כך קיימת פוביה בקרב חלק מהאוכלוסייה בנוגע לטיפולי הסרת שיער לצמיתות. השיטות והמכשור בהם נעשה שימוש לצורך הסרת השיער לצמיתות התפתחו מאוד בשנים האחרונות, ותופעות הלוואי והנזקים האפשריים של הטיפול הם זניחים, קלים מאוד (עקצוצים קלים) וניתנים לטיפול ולמניעה (על-ידי שימוש במשחות אלחוש בטרם הטיפולים). עם זאת, קיימים עדיין מטופלים פוטנציאליים רבים שחוששים מפני טיפולים מסוג זה, והם יפנו לרוב להסרת שיער זמנית.

קבוצה נוספת של מטופלים שיסתפקו בהסרת שיער זמנית הם אלו שאינם יכולים לעבור טיפול הסרת שיער לצמיתות (בטכניקות השונות שפורטו לעיל) מסיבות רפואיות כאלו ואחרות. נסיבות בריאותיות שעשויות להקשות על טיפול הסרת שיער לצמיתות הן – סרטן, הריון, מחלות עור שונות (כגון הרפס), אנשים הסובלים מחוסר איזון הורמונאלי ועוד. גם בעלי קעקועים לא יוכלו להסיר את השיער שצומח מעל הקעקוע לצמיתות, שכן קרני האור והלייזר עשויות לשנות את צבעו של הקעקוע. במקרים אלו מומלץ להסיר את השיער לצמיתות בטרם הקעקוע או להסירו באמצעיים זמניים (פירוט יבוא בהמשך).

התהליך

קיימות טכניקות שונות להסרת שיער זמנית, וכל אחת מן הטכניקות דורשת היערכות שונה ותהליך ייחודי. השיטות המשמשות להסרת שיער זמנית נחלקות לשתי קבוצות עיקריות: הסרת שיער תת-עורית והסרת שיער על-עורית. בעוד השיטה התת-עורית תהא אפקטיבית לרוב לתקופה שעשויה להגיע למספר שבועות (תלוי בגוף האינדיבידואלי ובמצב השיעור בו), השיטה העל-עורית תהיה אפקטיבית למספר שעות או ימים ספורים.

קיימות שתי טכניקות מוכרות ופופולאריות מאוד להסרת שיער על-עורית: גילוח ומשחות כימיות. הסרת שיער באמצעות גילוח יכולה להיעשות בשתי דרכים עיקריות – באמצעות סכיני גילוח (שנמכרים בכל חנות כלבו בארץ) ובאמצעות מכונת גילוח חשמלית (הנמכרת לרוב בחנויות אלקטרוניקה), הפועלת בטכניקה שונה ממכונות חשמליות שמסירות שערות בצורה תת-עורית, אליהן נתייחס בהמשך. סכין הגילוח, והלהבים שבמכונת הגילוח, חותכים את השערה בצמוד לפני העור, ומשוות למשטח מראה חלק לפרק זמן של שעות או ימים ספורים. הסרת שיער בצורה זו מתבצעת לרוב באזור שיער הפנים של הגברים (זקן, שפם, פאות), ובאזור הרגליים ובית השחי אצל נשים.

טכניקה על-עורית נוספת בה רבים עושים שימוש היא הסרת שיער זמנית באמצעות משחות כימיות (ניתן למצוא אותן בחנויות הפארם השונות). בשיטה זו מורחים על האזור השעיר משחה כימית, שמכילה לרוב את החומר קלציום תיאוגליקולט, ובאמצעותו היא מפרקת את הקשרים הדי-סולפידים שמחזיקים את חלבוני השיער יחד. שיטה זו נחשבת למהירה לביצוע, ועלותה אינה עולה על כמה עשרות שקלים בשנה. חסרונותיה הם שהיא עשויה לגרום לרבים מהמשתמשים בה אלרגיה, צמיחה מהירה של השיער, וריח לא נעים מהאזור המטופל.

הסרת שיער תת-עורית נחשבת לאפקטיבית יותר, ובמרבית המקרים היא תשמור על עורכם חלק משיער לתקופה ארוכה יותר מאשר השימוש בטכניקה על-עורית. השיטות המוכרות להסרת שיער תת-עורית הן – שעווה, תרכובות סוכר, מריטה, ומסירי שיער חשמליים.

את משחת השעווה ניתן לרכוש בחנויות הפארם השונות (שעווה חמה ושעווה קרה), ויתרונה הוא שניתן להסיר באמצעותה שיער במהירות משטחי גוף רחבים יחסית. הסרת שיער בשעווה היא שיטה מהירה וזולה, שקל מאוד לתפעל ולעשות בצורה עצמאית. נשים רבות נעזרים בטכניקה זו כדי להסיר שיער מאזור הרגליים והידיים, וגברים מעטים נעזרים בה כדי להסיר שיער באזור החזה והרגליים. חסרונות השיטה הן ששימוש בשעווה נחשב למכאיב יחסית, והפרוצדורה עצמה כרוכה בלכלוך של מרחב הפעולה.

תרכובת סוכר היא משחה הזהה באופייה ובאופן השימוש בה לשעווה, וניתן לרכוש גם אותה במחיר נמוך יחסית בחנויות הפארם השונות. בדומה להסרת שיער באמצעות שעווה, גם השימוש בתרכובת סוכר הוא קל, מהיר ואפקטיבי מאוד. ובדיוק כמו השעווה, הטיפול עצמו מכאיב מעט וצורב בגוף, מלכלך מאוד, ואינו מאפשר להסיר שערות שאורכן קצר מחצי סנטימטר.

מריטת שיער היא שיטה נוספת, שמתבצעת בדרך כלל באמצעות פינצטה או חוט מגולגל, המאפשרים לשלוף את השערה ביחד עם השורש. נשים נוהגות למרוט שיער בחלקי הפנים השונים (גבות, שפם ועוד), שהם אזורים בעלי ריכוזי שיער קטנים, בהם קל למרוט את השערות בזו אחר זו. מריטת שיער היא שיטה מדויקת ויסודית מאוד, אך היא אפקטיבית רק עבור שטחים קטנים, שכן הפעולה צריכה להתבצע בנפרד על כל שערה ושערה.

שימוש במסיר שיער חשמלי הוא השיטה האחרונה להסרת שיער תת-עורית. זהו מכשיר חשמלי הזהה במראהו למכונת הגילוח, שאינו חותך את שערות הגוף, אלא תולש אותן החוצה. חסרונותיו של המכשיר הם ברורים – המריטה כואבת, אך יתרונותיו נעוצים ביעילות ובמהירות הרבה שלו (וחוץ מזה – מדובר בהמצאה ישראלית!).

סיכונים ותופעות לוואי אפשריות

הסרת שיער זמנית נחשבת לבטוחה מאוד, שכן השיטות השונות בהן נוקטים הן שיטות פשוטות וביתיות, שאינן מסוגלות להסב נזק משמעותי. כאשר משתמשים בשיטות הסרת שיער על-עורית (תערים ומכונת גילוח), מומלץ לוודא שהתער אינו חלוד, ושמלאכת הגילוח נעשית בעדינות ובתשומת לב הנדרשת. כמו כן מומלץ להשתמש בחומר סיכה כגון ג'ל גילוח, לצורך ריכוך האזור המגולח ויעילות הפעולה. במידה ואתם עושים שימוש במכשירי חשמל (מסיר שיער חשמלי, מכונת גילוח), מומלץ לוודא שסביבת המכשיר לא תיחשף למים, שכן הדבר עשוי לגרום לקצרים ולחשמל את המשתמש.

בנוסף, במידה ואתם עושים שימוש בתרכובת סוכר, שעווה או משחות כימיות, מומלץ לוודא בטרם השימוש שעורכם אינו רגיש לחומרים אלו, שכן במידה ואתם סובלים מרגישות, עלולות להופיע אצלכם אלרגיות וצריבות לא נעימות בעור.