ישראל נחשבת למעצמת רפואה עולמית, ועל כן היא מקדמת ומייבאת שיטות רפואה פלסטיות חדשניות מכל רחבי העולם. אחת משיטות הסרת השיער לצמיתות הפופולאריות והנגישות ביותר בעולם היא שיטת הסרת שיער בקרן אור. בניגוד לשיטות הסרת שיער אחרות, הסרת שיער בקרן אור נחשבת לשיטה זולה יחסית, תופעות הלוואי שלה הן שוליות, והחשוב ביותר - היא מביאה לתוצאות יוצאות מן הכלל, העולות על כל שיטה אחרת.

מה זה אומר?

קרן האור המשמשת בטיפולי הסרת שיער נוצרת על-ידי מכשיר רפואי קטנטן שמקרין קרני אור מסוגים שונים (כמו הסרת שיער באינפרא אדום לדוגמא), בחום הנמוך משמעותית מן החום הנוצר על-ידי קרן הלייזר. משום שקרן האור היא חלשה יותר מקרן הלייזר, פעולתה היא איטית יותר, והטיפול בה נחשב לנעים וזול יותר. חלק גדול מן הפונים לטיפול הסרת שיער בקרן אור הם פונים בעלי שיער בהיר ובעל אופי פלומתי, שקרן הלייזר אינה מצליחה לזהותו ולהסירו. משום עוצמת הטיפול החלשה יחסית, טיפול לייזר אחד משתווה בעוצמתו לחמישה עד עשרה טיפולי הסרת שיער בקרן אור. למעט מקרים של שיער בהיר ופלומתי, כל המטופלים שעוברים הסרת שיער בקרן אור יוכלו לקבל טיפול זהה באמצעות קרן לייזר (ובכך לקצר את ההליך הטיפולי בצורה ניכרת). הסיבה לכך שרבים בוחרים בטיפול בקרן אור, מלבד יוצאי הדופן בעלי השיער הבהיר והפלומתי, היא כלכלית - טיפול הסרת שיער בקרן אור זול בצורה משמעותית מטיפול הסרת שיער בלייזר. יתרון נוסף של הטיפול בקרן אור הוא שתופעות הלוואי של הסרת שיער בקרן אור הן מינוריות בהרבה, אך לכך נגיע בהמשך.

בטיפול הסרת שיער בקרן לייזר ניתן להסיר שיער מכל חלקי הגוף השעירים, לרבות רגליים, ידיים, מפשעות, צוואר, גב וחזה. ניתן להסיר את שיער הפנים בקרן לייזר רק בתנאי שמדובר בשיער כהה יחסית לגוון העור. לפיכך הסובלים משיער רב פלומתי ובהיר באזור הפנים (לא שיער לבן או בלונדיני) יוכלו להסירו באמצעות טיפול משולב של קרן לייזר ואפילציה. שילוב זה מתאים לכל סוגי העור וגווניו – עור בהיר, עור כהה, עור בעל פיגמנטציה (כתמים על גבי העור) ועוד.

התהליך

לפני תחילת טיפול הסרת שיער בקרן אור, נדרשים המטופלים לגזור או להסיר את השיער לגמרי, ואם לא עשו זאת יסייעו להם המטפלים לגלח אותו בטרם יחל הטיפול. רבים נוטים להתבלבל ולחשוב שלפני הטיפול הם נדרשים לגדל שיער, כדי להוכיח למטפל שיש צורך קיומי בטיפול. אין בכך כל צורך, שכן טיפולי הסרת שיער בקרן אור מתבצעים על מצע מגולח למשעי.

לאחר הגילוח, ימרח שטח העור השעיר בג'ל שקוף, והמטפל יניח בעדינות את המכשיר הרפואי על משטח הגוף. מדובר במכשיר רפואי מיוחד שרוחב שטח הפנים שלו הוא מספר סנטימטרים רבועים, והוא מטפל בכל השערות המצויות בתחום שטח הפנים שלו יחד. הנחת המכשיר הרפואי על הגוף תתבצע על כל שטח של העור למשך מספר שניות, וזו אחת הסיבות לכך שאורכו של הטיפול כפול מאורכו של טיפול הסרת שיער בלייזר.

לאחר סיום הטיפול הראשון, ימתין המטופל תקופה של כחודשיים, במהלכה יצמח מחדש השיער שהוסר. אך אל חשש - במהלכה של תקופה זו יצמח רק חלק קטן מהשיער, ולאחר הצמיחה הוא ינשור ולא יגדל שוב. זו גם הסיבה לכך שלאחר הטיפול האזור המטופל יאופיין בשיער דליל וחלוש יותר מהאזורים האחרים בגוף (ומאותו איזור לפני ביצוע הטיפול).

בשלב זה של התהליך יחל השלב השני של הטיפול, בו יחזור המטפל על הפרוצדורה שביצע בשלב הראשון באזור המטופל: הסרת השיער, צמיחתו מחדש, ונשירתו הטבעית לצמיתות. טיפולים אלו יחזרו על עצמם, בהפסקות של כחודש-חודשיים בין טיפול אחד למשנהו, עד לשלב המיוחל בו לא תצמחנה עוד שערות באזור המטופל. ברוב המקרים ימשך התהליך בין מספר חודשים לשנה, ובמקרים חריגים - מעט יותר.

אין דרך ודאית לקבוע ולהתחייב מהו משך הזמן שיידרש לצורך הסרה מוחלטת לצמיתות של שיער הגוף הסורר. במידה ותיתקלו במטפלים שיסכימו להתחייב על פרק זמן ספציפי, או שיבטיחו לכם בצורה משכנעת ומפולפלת שהשיער יעלם בפרק זמן קבוע, הרי שמשמעות הדבר עשויה להיות אחת מן השתיים - או שמדובר במטפלים חסרי ניסיון או שהם מנסים לפתות אתכם להסתייע בשירותיהם באמצעות הבטחות שווא. הפרמטר היחיד שקובע מהו משך הזמן שידרוש טיפול הסרת שיער בקרן אור אינו המכשור החדיש או מקצועיותו וניסיונו של המטפל – אלא כמות השיער של המטופל ומצבו. ברוב רובם של המקרים, ימשך טיפול הסרת שיער בקרן אור זמן ממושך בהרבה מהסרת שיער באמצעות קרן לייזר, והטיפול לא יצליח להסיר יותר מאשר 80 אחוזים מהשיער שיוסר באמצעות הטיפול בלייזר. רק טיפול הסרת שיער בקרן אור שיסתיים בטיפול אפילציה, יצליח להגיע להסרה יסודית של עד 100 אחוזים מהשיער.

סיכונים ותופעות לוואי אפשריות

כדאי לחזור ולהזכיר, שבעלי שיער בלונדיני, לבן או ג'ינג'י לא יוכלו לעבור טיפול הסרת שיער בקרן אור, משום ששערות אלו אינן כהות מספיק, וקרן האור לא תצליח לזהותן. נוסף על כך – נשים בהריון, חולי סרטן בעבר ובהווה, ובעלי קוצב לב לא יורשו לעבור טיפול הסרת שיער בקרן אור, משום שכרוך בו סיכון לבריאותם. ניתן להסיר שיער מכל חלקי הגוף (כפי שהסברנו קודם), חוץ מאשר שיער הצומח על נקודות חן (גדולות כקטנות) ועל קעקועים, שכן הטיפול המורכב עשוי לשנות את צבעם.

לאחר שמסתיים טיפול הסרת שיער באמצעות קרן אור, חשוב מאוד להישמר מפני קרינת השמש, ויש להקפיד על מריחת קרם הגנה (בעל מקדם הגנה ממספר 15 ומעלה) על האזור שטופל. את קרם ההגנה מומלץ למרוח בכמות נדיבה ובתדירות גבוהה של אחת לשעתיים לפחות. אין כל מניעה לעבור טיפול הסרת שיער בקרן לייזר בעונות הקיץ, אך זאת בתנאי שהמטופל יקפיד על הוראות הבטיחות שניתנו לו ויקפיד למרוח על עורו מסנן קרינה מדי שעתיים. חשוב לציין שלחום הקיץ אין כל השפעה על העור, אלא לקרני השמש בלבד. במידה ותיחשפו לקרני השמש בצורה לא מבוקרת, וללא שימוש בקרם הגנה, אתם עלולים לסבול מכווית או מכתמי פיגמנטציה (כתמי עור שאמנם עוברים עם הזמן, אך משאירים עליו סימנים לא אסתטיים, ועל כן מומלץ מאוד להימנע מהם)

תחושת הכאב הכרוכה בתהליך הסרת שיער בקרן אור ועוצמתו, מזכירים במובנים רבים את התחושה של הסרת שיער באמצעות שעווה. הסרת שיער בקרן אור מותירה אחריה תחושת כללית של עקצוץ קל בעור, שבמקרים מסוימים עשויה לכאוב מעט יותר מטיפול באמצעות קרני לייזר. אלא שעקצוצים אלו הם פתירים, וניתן לטפל בהם בצורה פשוטה באמצעות מריחת משחה בשם "המלה" (hemla) על פני משטח העור בטרם הטיפול. המשחה משככת את העקצוצים ואת התחושות הלא נעימות באזור הטיפול למשך כשעה, כך שלאחריו לא יורגשו כאבים ותופעות לוואי לא נעימות.