תפיסת האסתטיקה בתרבות המערב של המאה ה-21 התפתחה מאוד בעקבות גורמים רבים, חלקם קשורים להתפתחות האינטרנט והחשיפה התקשורתית, וחלקם קשורים להתפתחויות מרחיקות לכת בתחום הרפואה והמדע. תחום הרפואה האסתטית צבר תאוצה רבה בזכות הגורמים הללו, וגם בזכות המודעות האסתטית החברתית שגברה עם השנים. רפואה אסתטית מהווה כיום תחום פעיל ביותר הזוכה לפופולאריות רבה ומתבצעים בו הליכים כירורגיים אסתטיים (ניתוחים פלסטיים), כמו ניתוח להגדלת חזה או ניתוח פלסטי באף, וטיפולים אסתטיים כגון הסרת שיער בלייזר או הסרת משקפיים בלייזר. יש לציין כי במהלך השנים הפכו הטיפולים האסתטיים לפשוטים יותר וליסודיים יותר, והם מביאים לתוצאות טובות יותר הכרוכות בפחות סיכונים וסיבוכים מבעבר. כמו כן, הטיפולים והניתוחים האסתטיים נעשו נגישים יותר מבעבר וההתייחסות החברתית כלפי טיפולים אלה היא חיובית יותר מבעבר.

הגדרה

הסרת שיער היא תהליך שכרוך, עבור רבים ורבות מאיתנו, במאבק בלתי פוסק ובעת הקיץ אף יום-יומי, במטרה להרגיש בנוח. קיימות שיטות שונות להסרת שיער באופן זמני, החל מגילוח ועד למריטה בשעווה. אולם על מנת להסיר שיער לצמיתות או לפחות לגרום לדילול השיער באופן משמעותי, יש צורך בטיפול שונה. טיפול זה מנטרל את שורש השערה ומונע את צמיחתה מחדש או לפחות מצמצם אותה מאוד.

הסרת שיער בלייזר היא אחת השיטות הנפוצות והמבוקשות כיום, הן על ידי נשים והן על ידי גברים, בתחום של הסרת שיער לצמיתות. על פי הסטטיסטיקה, אחוזי ההצלחה של הסרת שיער בטיפול הסרת שיער בלייזר עומדים על 80 אחוזי דילול וכן על צמיחת שיער דק יותר. יש לציין כי אין אפשרות להגיע למאה אחוזי הצלחה בהסרת שיער, וכן כי משך הטיפול ואחוזי הצלחתו תלויים בצבע העור של המטופל ובסוג השערה. טיפולים להסרת שיער בלייזר משיגים תוצאות טובות יותר אצל בעלי עור בהיר ושיער גוף עבה ושחור. טיפולים להסרת שיער בלייזר אינם כה מומלצים לבעלי עור כהה מאוד או בהיר מאוד, בשל הסיכון לצלקות ולטיפול לא-יעיל. יש צורך בבניית תוכנית טיפול המורכבת לרוב משמונה עד ארבעה-עשר טיפולים של הסרת שיער בלייזר, בהתאם למטופל ולאזור המבוקש.

התהליך

ראוי לציין כי גם הסרת שיער בלייזר, כמו כל טיפול אסתטי אחר, דורשת הכשרה, מיומנות, ניסיון ומ?כשור חדיש.

טיפול הסרת שיער בלייזר מושתת על חימום, באמצעות קרן לייזר, של שורש השערה הממית את השורש וגורם לנשירת השיער. הטיפול נעשה על ידי מטפל מוסמך, תוך שימוש במ?כשור מתקדם מאוד. מכיוון שיש סוגים שונים של מכשירי לייזר המיועדים להסרת שיער, הפועלים באורכי גל שונים, משך הטיפול והצלחתו תלויים גם בסוג המכשיר. עם השנים התפתחה שיטת טיפול אשר מפעילה, במקביל לקרן האור המחממת, גם קרן אור המקררת את האזור למניעת אי הנעימות שבחימום הצורב של שורש השערה באזור המטופל. יש לציין כי מכשירי הלייזר דורשים עמידה בתו התקן של מנהל המזון והתרופות האמריקאי וכן את רישיון משרד הבריאות. מכיוון שהמכשירים מופעלים בצורות שונות, קיימות שיטות שונות להסרה, ועל כן משתנה משך הטיפול ותוכנית הטיפולים בין מכשיר למכשיר. הטיפול ברוב המכשירים נעשה לאחר גילוח ובשלב הגדילה של השערה, ומשך כל טיפול נע בין רבע שעה לשעה וחצי, תלוי בסוג המכשיר ובאזור המבוקש. יש להתאים את הטיפול למטופל, לצבע עורו ולסוג שערותיו, ועל ידי כך לעשות התאמת ציפיות בנוגע לתוצאות. כפי שהזכרנו קודם, טיפול הסרת שיער בלייזר אינו טיפול חד-פעמי, יש להתאזר בסבלנות עד שהתוצאות ניכרות באופן בולט לעין, וכאמור אין 100 אחוזי הצלחה. תדירות הטיפולים תלויה בקצב גדילת השיער, ויעילות הטיפול תלויה בכך שהטיפול ייעשה רק בשלב בו יש צמיחה באזור המטופל.

הטיפול עצמו כרוך באי נעימות מסוימת, והתגובה משתנה מאדם לאדם. חלק מן המטופלים חשים צריבה או עקצוץ, אך רמת הכאב המדווחת בטיפולים אלו היא נמוכה מאוד. מובן כי התגובה קשורה גם לאזור המטופל. אזורים מסוימים, כגון אזור המפשעה ובית השחי, רגישים יותר לכאב, בעוד אזורים אחרים, כגון הגב והכתפיים אינם כה רגישים. ניתן גם להשתמש בחומרים מאלחשים באזורים הרגישים, בהתייעצות עם המטפל. בכל מקרה, מומלץ להישמע להנחיות המטפל בנוגע להתנהלות אחרי הטיפול, למרוח משחה מרגיעה בהתאם להמלצת המטפל ולדרגת תופעת הלוואי, ולהימנע מחשיפה לשמש.

הסיבוכים והסיכונים

הסרת שיער בלייזר מהווה תהליך אסתטי נפוץ ונגיש ומכוני יופי רבים מציעים שירותים של הסרת שיער בלייזר. טיפולים מסוימים, כמו הסרת שיער באזור הגב והכתפיים, מומלצים לגברים, בעוד טיפולים אחרים, כמו הסרת שיער באזור המפשעה או בית השחי מומלצים לנשים. בכל מקרה כדאי לבדוק מספר גורמים בעת בירור על טיפול של הסרת שיער בלייזר. יש לבדוק, למשל, האם המכון מחזיק ברישיון של משרד הבריאות לתקינות ולבטיחות המ?כשור, מהי רמת הקרינה של המכשיר ומהו משך הזמן של כל טיפול. נוסף על כך, מומלץ לוודא כי המטפל עבר הכשרה רלוונטית לשימוש במכשיר. רצוי לא להתפתות לשימוש במכשירים חדשים, שאין עדיין מספיק מחקרים בנוגע ליעילותם, ולבחור דווקא במכשירים המוכרים, עליהם יש מספיק מידע וסטטיסטיקות של הצלחה.

כאמור, טיפולים להסרת שיער אינם מומלצים לבעלי עור בהיר מאוד עם שיער בהיר, ג'ינג'י או בלונדיני, ודק מאוד, אלא לבעלי עור בהיר עם שיער עבה וכהה, חום או שחור. תופעות הלוואי של הטיפולים עשויות להיות תחושת גרד ואדמומיות באזור המטופל בעזרת טיפול מתאים, מריחת משחה המומלצת על ידי המטפל או קירור האזור, חולפות התופעות הללו במהירות. יחד עם זאת, עשויים להופיע פ?צעונים על העור באזור המטופל, העור עשוי להיות מעט מגורה וכן אסור להיחשף לשמש לאחר הטיפול; זו הסיבה לכך שרוב הטיפולים להסרת שיער נעשים בחורף, עובדה שמקלה להימנע מחשיפה לשמש.

עלולים להיות מספר סיבוכים בטיפול. אחד מהם הוא טיפול לא יעיל, שפירושו מתחת ל-50 אחוזי הסרה. סיבוך משמעותי יותר הן כוויות, שעשויות במקרים נדירים להגיע לדרגה 2, בועות או צלקות לא אסתטיות על העור באזור המטופל. תופעה כזו מעידה על שימוש לא יעיל בקרן האור או הלייזר ועל אי התאמת הטיפול לעור המטופל. יש לציין כי טיפולים הנעשים במכונים מוסמכים בעלי מכשור חדיש, אינם מועדים כמעט לסיבוכים כמו צלקות או אי הצלחה של הטיפול עובדה זו קשורה גם לתהליך הראשוני הבוחן את התאמת נתוני המטופל לטיפול, ומונע אכזבות או סיבוכים מיותרים.

מכוני אסתטיקה שונים של טיפולים להסרת שיער בלייזר מציעים מדי פעם מבצעים מיוחדים על כמה אזורים מבוקשים במחירים מצוינים. מומלץ לברר בירור מקיף בנוגע להתאמה האישית לטיפול, ולאחר מכן מהן שיטות הטיפול ומהם המחירים במכונים השונים. באופן כזה תגדילו את הסיכוי למצוא את הטיפול היעיל ביותר במחיר המתאים לכם.

מכונים מקצועיים רבים בארץ מכריזים על הצלחות רבות, אך רצוי לבחור במכונים בעלי הניסיון הרב ביותר, שבראשם עומד רופא ויש שילוב של רופא עור במכון. בחירה כזו עשויה למנוע סיבוכים ולהעלות את אחוזי הצלחת הטיפול.

פשטות הטיפול והתוצאות הטובות מהן נהנים מטופלים בעלי נתונים מתאימים, הפכו את הטיפול של הסרת השיער בלייזר לאחד הטיפולים הנפוצים ביותר בתחום הסרת השיער. אם אתם מתאימים לטיפול הזה, לכן, אנו יכולים להמליץ עליו בחום...מספר טיפולים יפתרו אתכם לעד משעווה, מגילוח, מפצעים או על מתחושת אי נעימות בבגד ים. כל אלה מהווים, ללא ספק, שיפור משמעותי בקיץ הישראלי...