שיטות להסרת שיער

שיער הוא כוח- כך למדנו בשיעורי התנ''ך בבית הספר. לא נעים להודות, אבל אם שמשון הגיבור היה חי היום, ייתכן מאד שהיה מתקשה להשיג דייטים. בעת האחרונה, השאיפה היא למראה חלק כמה שיותר, כשעודף שערות מהווה בעיני רבים מפגע אסתטי. למרבה המזל, ניתן למצוא היום לא מעט שיטות להסרת שיער, ובכל איזורי הגוף. אנחנו נתמקד בעיקר בשיטות יעילות דוגמת הסרת שיער באינפרא אדום, בלייזר או באמצעות אפילציה.

הסרת שיער בלייזר

הסרת שיער בלייזר היא אחת השיטות הנפוצות של הסרת שיער לצמיתות. בהליך זה, קרן לייזר פוגעת בשערה, מזהה את ההבדלים בינה לבין העור וגורמת ל"המתה" שלה. שימוש בלייזר נועד בעיקרו של דבר לאיזורים גדולים, והוא כמעט ואינו מכאיב.

מצד שני, שיטה זו נוטה להיות יקרה יותר ביחס לאלטרנטיבות המוצעות בשוק. מעבר לכך, הרי שאצל אנשים כהי עור היא לא תעבוד באופן יעיל. הסיבה לכך אינה גזענות, חלילה, אלא דמיון גדול מדי בין צבע העור לגוון השערה, דבר שלא מאפשר לפגוע בה.

הסרת שיער באינפרא אדום

הסרת שיער באינפרא אדום מבוססת על קרן אור, והיא מזכירה מאד את השיטה הקודמת. הטיפול נעשה באמצעות מכשיר IPL, אשר "יורה" קרני אור באורכים שונים אל שורשי השערות. הקרניים לא רק ממיתות את השערות, אלא גם מחלישות את השורש- כך שהשערות לא יצמחו בשנית.

אם שימוש בלייזר מיועד בעיקרו לבהירי עור, הרי שבשיטה של הסרת שיער באינפרא אדום ההיפך הוא הנכון. היעילות של הטיפול בבהירי עור אינה מושלמת, וקיים סיכון מסוים לקבל כוויה. יחד עם זאת, אחוזי ההצלחה של טיפול זה אצל כלל המבצעים גבוהים: למעלה מ-80% מהשערות מוסרות לצמיתות, בעוד היתר הופכות לדקות ביותר.

הסרת שיער באפילציה

טיפול האפילציה נעשה באמצעות מחט דוקרנית, והוא לרוב כואב יותר מהקודמים. המחט אינה מורטת את השיערות, כמובן, אלא משלחת אליהן זרמים חשמליים המסייעים להריגתן. מכיוון שדרך טיפול זו נחשבת ליעילה ולכואבת כאחד, השימוש העיקרי בה נעשה באיזורים מצומצים: גבות, בית שחי וכן הלאה.

שיטת האפילציה נחשבת לוותיקה ביותר מבין אלה המעלימות את השיער לצמיתות. אחוזי ההצלחה שלה כמעט מקסימליים, אם כי, כפי שכבר ציינו, קשה מאד לבנות עליה להעלים את השיער באיזורם נרחבים בגוף. הכאב, כך אומרים, לא תמיד שווה את זה.

שיטות נפוצות אחרות להסרת שיער

אם הסרת שיער באינפרא אדום, בלייזר או באפילציה מאפשרות להיפטר מהשערות באופן חד וחלק (תרתי משמע), הרי שקיימות גם שיטות זולות יותר, כשהנפוצה נעשית באמצעות שעווה. כל מי שהתנסה בעברו בטיפול זה - או לחילופין צפה בצווחותיו של סטיב קורל ב"בתול בן ארבעים"- יוכל להבין שהוא כרוך בכאב רב ובפציעות אפשריות למכביר. אם זה לא מספיק, הרי שלאחר כשבועיים השיער יחזור לצמוח שוב.

כמובן שניתן למנות גם שיטות הסרת שיער לטווח ארוך יותר. אלה אינן מונעות לחלוטין את הצמיחה המחודשת של השיער, אך מאיטות את הקצב שלה באופן משמעותי: מריטות, מסירי שיער חשמליים ותרופות, למשל. עם זאת, פער המחירים בין אלה לבין טיפולים דוגמת הסרת שיער באינפרא אדום אינו גדול, כך שההמלצה של רבים היא לבחור באופצייה היקרה מעט יותר.