תופעת ההשמנה נעשתה בשנים האחרונות לאחת מהבעיות הקריטיות והבוערות ביותר בעולם המערבי. אנו עובדים מול המחשב רוב שעות היום, ובזמן הארוחות השפע הוא רב וקשה מאוד לא לטעום מכל המאכלים הנפלאים שמציעים לנו כיום במחירים זולים. השילוב בין ישיבה ממושכת מול מסך המחשב לבין אכילת מאכלים עתירי שומנים (אך טעימים להפליא...), מביא להתפתחות תופעת השמנת היתר שנפוצה יותר ויותר. אנשים עלולים לחוש חוסר בטחון וחוסר אונים בשל השמנת יתר, אפילו אם מדובר בהצטברות קטנה של שומנים באזור ספציפי. ידוע כי אנשים מוכנים להוציא משאבים רבים על מנת להוריד במשקל, והרבה פעמים מתוך השאיפה הפשוטה "לחיות חיים נורמאליים". מצב זה עודד את פיתוחן של מגוון שיטות שנועדו לשם טיפול בבעיה זו. השיטות המוצעות כיום בשוק הן רבות: ניתוחי הצרת הקיבה, שאיבות שומן, טיפולי שומן על ידי אולטרא סאונד ועוד. לכל אחת משיטות אלו יתרונות וחסרונות וכל אחת משיטות אלו מתאימה לאנשים שונים, על פי האבחון הקליני שמבוצע להם. אחת השיטות החדשניות יותר היא שיטת המסת השומן בעזרת לייזר.

קרן לייזר היא קרן אור ממוקדת מאוד ובעלת אורך גל אחד בלבד בתחום האינפרא אדום. ישנן קרני לייזר בעלות אורכי גל שונים ובאופן כללי לקרני לייזר שונות עוצמות שונות ומגוונות. השימוש בקרני לייזר בתחום הרפואה והאסתטיקה נעשה לפופולארי מאוד בשנים האחרונות. קרני לייזר בעוצמות שונות יכולות לתקן את הראייה שלנו, להרוס תאי זקיק של השיער ואף להמיס שומנים.

המסת שומן על ידי קרן הלייזר היא הליך מיקרו פולשני, שבמהלכו נעשה חתך קטן מאוד באזור הדורש טיפול. אל תוך החתך מוחדרת קנולה דקיקה, שבתוכה מצויה אלקטרודת הלייזר. אלקטרודת הלייזר חודרת לעומק איזור מצבורי השומן ומשגרת קרן לייזר בעוצמה נמוכה בדיוק אל מצבור השומן שממנו אנו מנסים להפטר. מכשיר הלייזר הנפוץ הוא מכשיר הסמארטלייפו. לאחר המסת השומן, הגוף נפטר מהשומן המומס בעצמו, והתוצאות ניכרות לעין לאחר כשלושה חודשים. בדרך כלל המטופל חוזר למרפאה שוב לשם המשך המסת השומן, אך כל מקרה לגופו. בנוסף לפעילותה כממיסה תאי שומן, קרן הלייזר מעודדת גם כיווץ נימי דם, כך שהטיפול נעשה ללא דימום מאסיבי. האפקט השלישי ואולי החשוב ביותר בשיטה זו הוא גירוי התאים באזור המטופל ועידודם להפרשת קולגן. הקולגן הוא אחד מהחלבונים הנפוצים ביותר בגופנו ובגופם של בעלי החיים. הקולגן אחראי על החוזק המכאני של העור ומעניק נפח לעור (כאשר אנו מזדקנים, נפסק ייצור הקולגן וזו הסיבה לכך שעורם של אנשים מבוגרים נראה רפוי וחסר נפח). באופן זה, האזור המטופל מתמצק ונעשה למתוח ובעל נפח. בשיטה אחרת של המסת השומן בלייזר, לאחר המסת מצברי השומן נעשית שאיבה של שאריות השומן וכך ניתן לראות תוצאות מהר יותר. באופן כללי, השיטה הכוללת גם שאיבת שומן בסוף התהליך היא מוצלחת ופופולארית יותר.

ההבדל העיקרי שבין המסת שומן בלייזר לבין שיטות אחרות הוא העובדה שטיפולי שומן אחרים כוללים הרבה פעמים הרדמה מלאה, בעוד המסת שומן בלייזר כרוכה בהרדמה מקומית בלבד. אין ספק כי זהו יתרון עצום - הסיכון העיקרי בניתוחים רבים הכוללים הרדמה מלאה הוא תגובת הגוף לחומר ההרדמה ולא הניתוח עצמו. ההרדמה המקומית הנעשית בתחילת תהליך המסת השומן בלייזר נעשית במשרד הרופא (ולא בחדר ניתוח). בנוסף, המטופל מצוי בהכרה מלאה במהלך הטיפול ויכול לעמוד תוך כדי התהליך. גם זהו יתרון חשוב, שכן הרופא יכול לבחון אזורים שונים הדורשים תשומת לב וטיפול מיוחד כאשר הוא רואה את המטופל עומד (ולא שוכב כמו בניתוחים אחרים) ולהקשיב לבקשותיו של המטופל תוך כדי טיפול עצמו. חשוב לציין כי המסת השומן בלייזר מתאימה כמעט לכל האזורים בגוף אך מתאימה עוד יותר לאותם אזורים ספציפיים שקשה להיפטר מהשומן המצטבר בהם גם בעזרת אימונים ושאיבות שומן (אזורים כמו היד האחורית, איזור המותניים, הסנטר הכפול וכו').

תהליך המסת שומן בלייזר

תהליך המסת שומן בלייזר חייב להתחיל בחקירה מעמיקה. מדובר על הליך חדש יחסית ועם כל הרצון הטוב אנו ממליצים להשקיע זמן ולהבין את התהליך שאתם מתעתדים לעבור. קריאה של מאמרים, צפייה בסרטונים ובדיקת פידבקים של אנשים, יעניקו לכם הבנה מלאה של התהליך ושלביו. לאחר שהחלטתם על הרופא המתאים לשם ביצוע המסת השומן בלייזר, הרופא יזמן אתכם לפגישה, בה תחליטו יחדיו על האזור או האזורים בהם אתם מעוניינים לטפל. חשוב גם כאן לא להתבייש ולשאול את הרופא את כל השאלות הנחוצות. רופא חסר סבלנות הוא רופא שהיינו ממליצים להימנע משירותיו.

ביום הניתוח הרופא ירדים את האזור המטופל באופן מקומי על ידי זריקות לידוקאין ואפינפרין. הלידוקאין מרדים את האזור כך שלא תרגישו כלום במהלך הטיפול (ומספר שעות לאחריו), ותפקידו של האפינפרין הוא לכווץ כלי דם כך שכל התהליך נעשה כמעט ללא דימום. לאחר המתנה של כחצי שעה (הזמן הדרוש להרדמה להתחיל לפעול), הרופא מבצע חתך קטן מאוד ודרכו הוא מחדיר את הקנולה הדקיקה שבתוכה מצויה אלקטרודת הלייזר. הרופא מתחיל בפעולת המסת תאי השומן שבמהלכה הוא מעביר את הקנולה בתוך האזורים הדורשים טיפול. במהלך הטיפול נוכל לשמוע קולות של פצפוצים - אלו קולותיהם של תאי השומן המתפוצצים בשל פעולתה של קרן הלייזר.

אם מדובר בהמסת שומן ביותר מאזור אחד, יכול להיות שהרופא יזמן אתכם לפגישה נוספת, במהלכה תעברו טיפול באזור הנוסף. הסיבה שבגללה הרופא אינו יכול להמשיך באותו הטיפול גם בהמסה של אזורים אחרים נעוצה בכמות הלידוקאין שהוזרקה לכם - יש כמות מוגדרת של החומר לידוקאין שמותר להזריק לאדם ביום, ואין להזריק כמות גדולה יותר מהמותר. במהלך כל טיפול שתעברו, הרופא יכול לשאוב עד שלוש מאות גרם שומן. אורכו של כל התהליך הוא כשעה. לאחר הטיפול תשוחררו לביתכם עם מרשם לאנטיביוטיקה ומרשם למשככי כאבים. המרשם לאנטיביוטיקה ניתן על מנת למנוע זיהומים אפשריים לאחר הטיפול, והמרשם למשככי כאבים ניתן לכם מאחר ובימים הראשונים שלאחר הטיפול אולי תרגישו כאבים. אם האזור המטופל יראה נפוח מעט ואדום, אין מה לדאוג - זה נורמאלי לגמרי לאחר טיפול פולשני. בדרך כלל לאחר כשלושה ימים תוכלו כבר לחזור לעבודה, ולאחר כשבוע תוכלו לחזור לפעילות רגילה. כאמור, את התוצאות ניתן לראות לאחר כשלושה חודשים מהטיפול (הזמן הנדרש לגוף להיפטר מתאי השומן המומסים). אם הטיפול כלל גם שאיבה של תאי השומן המומסים, אזי תכלו לצפות בתוצאות מהר יותר.

סיבוכים אפשריים וחסרונות

כמו כל טיפול פולשני אחר, קיים סיכון של זיהום האזור המטופל. סיכון זה קיים בכל הטיפולים הפולשניים אך הוא נדיר מאוד ובמיוחד בטיפול מיקרו פולשני שכזה.

חסרונות אפשריים של הטיפול הם הזמן הנדרש לקבלת תוצאות (כשלושה חודשים) והעובדה כי בכל טיפול ניתן להמיס כמות קטנה יחסית של שומן. המסקנה לכן היא שהתהליך זה נועד לשם "פיסול" אזורים ספציפיים ולא לשם העלמת מצבורי שומן גדולים.

סיכום

ניתן לומר כי שיטת המסת שומן בלייזר היא שיטה מעניינת ומבטיחה בתחום זה של ניתוחים להסרת שומן. חשוב לזכור כי הסיכונים קטנים מאוד והטיפול עצמו אינו כרוך בכאבים. אחד היתרונות של השיטה הוא שיש שהטיפול מעודד צמיחה של סיבי קולגן - כך שהעור גם מתמצק ונמתח כחלק מהתהליך.