טיפולים אסתטיים שונים בתחום רפואת השיניים הפכו לנפוצים מאוד בשנים האחרונות, ובכלל הליכים אלו ניתן לציין גם טיפולים של הלבנת שיניים בלייזר. באופן כללי, הלבנת שיניים בלייזר נועדה לאנשים ששיניהם שינו את צבען בשל מספר רב של גורמים, ביניהם ניתן למנות חבלה, עששת, טיפול שורש, ריבוי שתיית קפאין ויין אדום, עישון ועוד. הלבנת שיניים בלייזר נותנת מענה מהיר מאוד ויעיל לטווח ארוך יחסית לבעיה של שינויי צבע השיניים, הגורמת למראה לא אסתטי לשיניים. תארו לכם שביכולתכם להסיר בתוך כמה שעות את כל הכתמים, הצבעים והלכלוך שהצטברו על השיניים במשך שנים רבות...

במהלך טיפול הלבנת שיניים בלייזר ניתן להלבין את כל השיניים, מספר שיניים או אף שן אחת בלבד. בכל אחד מהמקרים נדרש ייעוץ רפואי, במהלכו תקבע תוכנית טיפולים המותאמת אישית למטופל.

הליך הלבנת שיניים בלייזר

יש לציין כי השימוש בלייזר בתחום הרפואה האסתטית, ובכלל זה בתחום רפואת השיניים, נמצא עדיין בראשית דרכו. עם זאת צופים כי השימוש בלייזר ילך וישתכלל במהירות ויהפוך לזמין יותר בתחום הרפואי בכלל ובתחום רפואת השיניים בפרט. כל המכשור הרפואי בו משתמשים בטיפולים אסתטיים צריך לעמוד בתווי תקן שונים, שהעיקריים שבהם הם אישור מנהל התרופות והמזון האמריקאי ומשרד הבריאות. יש לזכור כי מנהל התרופות והמזון האמריקאי ומשרד הבריאות אישרו טיפולי הלבנת שיניים בלייזר רק כאשר מכשיר הלייזר מפעיל בעזרת חום את חומרי ההלבנה, והמלצה זו מבוססת על מחקרים רפואיים שנעשו בתחום בשנים האחרונות.

ההחלטה על הלבנת שיניים בלייזר נקבעת בתיאום מלא עם רופא השיניים המטפל ונעשית על פי המלצותיו. טיפולי הלבנת שיניים בלייזר אינם מומלצים בתקופת הריון והנקה או למי שסובל מרגישות גבוהה בשיניים או רגיש למי חמצן. יתכן שלמעשנים כבדים למשל או לסובלים מנסיגת חניכיים, לא יומלץ לעבור הלבנת שיניים בלייזר, ולכן חשוב מאוד להתייעץ עם יותר ממומחה אחד לפני ההחלטה האם לעבור הלבנת שיניים בלייזר. בשל העובדה שהטיפולים והמכשירים בהם הם מבוצעים הם חדשניים, מומלץ שלא להתפתות לרופאים חסרי ניסיון בתחום, שיבטיחו תוצאות מדהימות במחירים נמוכים ובמינימום זמן. הבטחות חסרות בסיס עשוי לחפות על השימוש במכשירים לא מתאימים או על רופא חסר ניסיון. לכן עדיף 'ללכת על בטוח' בכל מה שקשור לטיפולים אסתטיים.

לאחר פגישת אבחון, במהלכה יבדקו השיניים והרקע הרפואי של המטופל, ימליץ הרופא על השיטה האופטימאלית לדעתו להלבנת שיניים. במידה שהוחלט על הלבנת שיניים בלייזר, תקבע תוכנית טיפולים מקיפה, הכוללת בדיקות של גווני צבע להתאמת הגוון הרצוי. הלבנת שיניים בלייזר דורשת מספר טיפולים, ומשך כל טיפול הלבנה נע בין שעה לשלוש וחצי שעות, בהתאם למספר השיניים שמעוניינים להלבין. מספר הטיפולים תלוי במידת ההבהרה הרצויה, ושלושה עד שישה טיפולים יספיקו ברוב המקרים, על-אף שמכונים רבים כיום מציעים הלבנת שיניים בלייזר בטיפול אחד בלבד.

לפני כל טיפול של הלבנת שיניים בלייזר יש להגן על הרקמות מסביב לשיניים מפני חום הלייזר, בעזרת אמצעי הגנה מתאימים העשויים מגומי. יש להדגיש כי אמצעי המיגון חשובים מאוד בטיפולי הלבנת שיניים בלייזר, משום שהטיפול עלול לגרום לנזק בלתי הפיך לרקמות הלא מוגנות בעת השימוש בלייזר, במיוחד בעקבות חשיפת הרקמות לחומר ההלבנה המכיל מי חמצן. רק לאחר שכל האזור המטופל מוגן לחלוטין, ישים הרופא את חומר ההלבנה, המכיל מעל לשלושים אחוז של מי חמצן, על השיניים. בשלב הבא משתמש הרופא במכשיר הלייזר.

המכשיר מקרין חום אל השיניים במשך כמה שניות וכך, למעשה, מפעיל את החומר המלבין, שאחת מתכונותיו היא ספיחת חומרים שונים שגרמו לשינויי הצבע בשן. התהליך חוזר על עצמו עד שכל האזורים המבוקשים מטופלים. בסיום השימוש במכשיר הלייזר, ישאירו את חומרי ההלבנה על השיניים למשך כמה דקות לפני שמסירים אותם. ריכוז מי החמצן בחומרי ההלבנה, ומשך החשיפה לחום ממכשיר הלייזר, מהווים גורמים קריטיים לצלחת ההבהרה בטיפול אחד.

טיפולי הלבנת שיניים בלייזר נועדו גם לשן בודדת או למספר שיניים, שהשחירו בעקבות טיפול שורש. טיפול כזה נקרא גם הלבנה פנימית. ההבדל בינו לבין הלבנה רגילה הוא בכך שחומר ההלבנה נמצא על הצד החיצוני של השן ומוחדר לתוך השן, ורק לאחר מכן מופעל מכשיר הלייזר למשך כמה שניות.

הלבנת שיניים בלייזר נחשבת להליך המביא לתוצאות מהירות מאוד, אך הריכוז הגבוה של מי החמצן בחומרי ההלבנה, מגביר את הסיכון לפגיעה ברקמות רכות ובשיניים עצמן. נוסף על כך, הלבנת שיניים בלייזר נחשבת להליך יקר יחסית, ועלות כל טיפול מסתכמת באלפי שקלים. יש להוסיף כי תחום הלבנת שיניים בלייזר הוא עדיין "צעיר" יחסית, ולכן אין עדיין מחקרים ארוכי טווח על תוצאות ההלבנה.

סיבוכים אפשריים

השימוש בחומרי הלבנה בעלי ריכוזים גבוהים של מי חמצן מעלה את הסיכון לפגיעה ברקמות רכות באזור חלל הפה ולכן יש חשיבות מכרעת לאמצעי המיגון ולמיומנות הרופא המטפל. מכיוון שהשימוש במכשירי לייזר למטרת הלבנת שיניים הוא עדיין חדש יחסית, אין מחקרים רבים הבודקים את השפעות הטיפול לטווח הארוך, הן מבחינת מראה השיניים והן מבחינת נזק פוטנציאלי לכלי דם ועצבים באזור המטופל.

בספרות המחקר מוזכרים מספר מקרים של כאב ורגישות כתוצאה מטיפול של הלבנת שיניים בלייזר, אולם מדובר במקרים בודדים בלבד. תוצאות הטיפול נשמרות לפחות שלוש שנים, ובעזרת הקפדה על אורח חיים בריא והיגיינה יום יומית, התוצאות תשמרנה לזמן ארוך יותר. יש להוסיף כי תהליך ההלבנה פועל רק על השכבה העליונה של השן, ואינו מלבין כתרים או סתימות. משום כך ידרוש טיפול הלבנת שיניים, המבוצע על שיניים קדמיות בהן יש סתימות או כתרים, את החלפתם לאחר טיפול ההלבנה.

סיכום

המלצתנו למבקשים לעבור טיפול הלבנת שיניים בלייזר היא להגיע עם ציפיות ריאליות. השיניים לא תהיינה לבנות כשלג בעקבות הטיפול, אלא בהירות יותר ממצבן ההתחלתי וללא כתמי צבע. אנשים רבים נוטים להתאכזב משום שציפו לחיוך מסנוור עיניים, ובמקום זאת קיבלו "רק" שיניים בהירות יותר ממה שהיו להם...

הלבנת שיניים בלייזר גם אינה פוטרת את המטופל מהקפדה על היגיינה יומיומית של השיניים, ויש לציין כי שימור הצבע שהתקבל בטיפולי ההלבנה לטווח הארוך תלוי רבות באורח החיים של המטופל לאחר הטיפולים. היתרונות הבולטים של טיפול הלבנת שיניים בלייזר הם המהירות בה מתבצע תהליך ההלבנה, בהשוואה להלבנה הביתית הממושכת, ויעילותו הרבה, בזכות הריכוז הגבוה של מי החמצן בחומרי ההלבנה.

החסרונות העיקריים שלו קשורים לסיכון הגבוה הכרוך בו לפגיעה ברקמות רכות בחלל הפה, בגלל שימוש בחומרי הלבנה עם אחוז גבוה של מי חמצן. עלות הטיפול עשויה להוות גם היא חיסרון, משום שטיפולי הלבנת שיניים בלייזר נחשבים ליקרים. חיסרון אפשרי נוסף נובע מן העובדה שחדשנותם של טיפולי הלבנת השיניים אינה מאפשרת לנו לבחון די ממצאים מחקריים שבדקו את ההשפעות לטווח ארוך של הטיפול על מבנה השן. זכרו כי גם טיפולים אחרים יכולים לסייע להלבנת השיניים, אלא שהם ידרשו טיפול ממושך הרבה יותר. כדאי גם לזכור כי משך הזמן בו תיראנה תוצאותיו של טיפול ההלבנה בלייזר תלויות באורח חייו של המטופל, והן עשויות לנוע בין שנה אחת לבין חמש שנים.