הלבנת שיניים ביתית מהווה טיפול אסתטי יעיל מאוד, המתבצע בהדרגה וכרוך בעלות נמוכה, יחסית לשיטות הלבנה אחרות שאפשר לעשות בשיתוף עם רופא השיניים וגם באופן פרטי בבית. קיימות כמה שיטות של הלבנה ביתית, חלקן מערבות טיפולים מבוקרים אצל רופא השיניים וחלקן יכולות להיעשות בבית לבד. יש לזכור כי לא מומלץ לטפל בשיניים, ובכלל זה לנסות להלבינן, בעת שינויים הורמונאליים קיצוניים כמו הריון, תקופת הנקה או גיל ההתבגרות, עקב חשש לרגישות גבוהה יותר באזורים המטופלים, בעיקר בחניכיים, ולתוצאות פחות טובות במהלך תקופה זו. חשוב מאוד גם להדגיש כי הלבנת שיניים אינה פועלת על סתימות לבנות וכמובן גם על כתרים. כתוצאה מכך עלול, מי שבפיו סתימות לבנות רבות, לקבל כתוצאה מן הטיפול שיניים בהן כתמים רבים בעלי גוון שונה, בולט ולא אסתטי. משום כך מומלץ למי שבפיו סתימות לבנות רבות לפנות לטיפולים חלופיים או לשקול להחליף את הסתימה הלבנה לסתימה בצבע אחר. באופן כללי ניתן לטעון כי הלבנת שיניים ביתית מומלצת במקרים קלים יותר של שינויים בצבע של השן, זאת בגלל השימוש בחומרים בעלי אחוז נמוך יותר של מי חמצן, החומר הפעיל המלבין את פני השן. יחד עם זאת, אפשר להגיע לתוצאות טובות גם על ידי טיפול ביתי, שעלותו נמוכה יותר באופן משמעותי ודרושות לשם כך רק התמדה וסבלנות של המטופל. ראוי גם לציין כי הלבנת שיניים אינה מיועדת למי שסובלים משיניים רגישות מאוד או לאלו שסובלים מדלקת חניכיים או מנסיגת חניכיים.

שיטת הסד הביתי

בשיטה זו מתאים רופא השיניים סד, מעין פלטה דקה וגמישה, שעשויה מחומר מיוחד ומותאמת ספציפית לשיניים אותן רוצים להלבין. על מנת לייצר את הסד, יש צורך במדידות מדויקות של חלל הפה והשיניים, אותן יעשה הרופא ותוצאות המדידות יועברו למכון המתמחה בייצור סד להלבנת שיניים. לפני המדידות יש להקפיד על מצב בריאותי תקין של חלל הפה וכן על שיניים נקיות מאבנית, כדי שהמדידות יהיו מדויקות ואפקטיביות ככל שניתן. יש להדגיש כי הצלחת הלבנת שיניים בשיטה זו מחייבת את המטופל להקפיד על הוראות הרופא בנוגע לסד וכן להתמיד בתקופת הטיפול. המטופל צריך לשים את הסד, לאחר שמילא אותו בחומר הלבנה עם ריכוז מי חמצן שלא עולה על עשרים אחוז. הזמן הממוצע לשימוש בסד הוא בין ארבע ל- שש שעות, כל יום במשך שבועיים עד שישה שבועות, על פי תוכנית הטיפולים האישית ועל פי המלצות הרופא. יש לציין כי אפשר לנקוט בשיטה זו גם באמצעות המרפאה, כך שהרכבת הסד עם חומר הלבנה מרוכז יותר נעשית במרפאה ובטיפול הרופא, בשיטה זו נדרשים בממוצע כארבעה טיפולים.

לאחר הטיפול בשיטה זו מומלץ להימנע ממשקאות מסוימים המכילים חומרים שמשפיעים על צבע השן כמו משקאות עתירי קפאין (קולה, קפה ותה למשל) ויין אדום, וכן להימנע מעישון או לפחות לצמצם משמעותית את מספר הסיגריות, זאת כדי לשמור על תוצאות ההלבנה לכמה שיותר זמן.

שיטה זו זולה יחסית, אך תלויה בנכונות המטופל להתמיד בטיפול ולהישמע להוראות הרופא.

בניגוד לשיטות אחרות להלבנת שיניים, יש להתאזר בסבלנות עד לקבלת תוצאות משביעות רצון. יש לזכור כי הלבנת שיניים ביתית לא תהפוך את החיוך שלכם למסנוור בין לילה, אלא תאחד את גוון השיניים, לאו דווקא ללבן בוהק, ותסיר כתמים מהשיניים. יצוין כי אם יש צורך לחזור על הטיפול כעבור שנה עד שנתיים, מומלץ לשמור את הסד ולהצטייד בתכשיר מלבין מהרופא.

תכשירי הלבנת שיניים ביתיים

כיום, המודעות האסתטית הגבוהה לחשיבות מראה השיניים גרמה אפילו ליצרני המסטיקים להתהדר בחומרים מלבינים במסטיקים ללא סוכר וגם יצרני משחות השיניים לא נותרו אדישים, והחלו להכניס חומרי הלבנה למשחות שיניים. שימוש יום יומי במשחות עם חומרי הלבנה אמנם לא גורם לתוצאות מהירות כמו הטיפול, בגלל שאין בה חומרים מחמצנים בריכוז גבוה, אך בוודאי שומר על מראה השן יותר ממשחה שאין בה חומרי הלבנה.

תכשירים נוספים להלבנת שיניים אפשר למצוא בבתי המרקחת השונים, בין הנפוצים:

ערכת סד ביתי – ערכה המכילה סד ותכשיר הלבנה. את הסד יש למלא בתכשיר ההלבנה ולשים במשך הלילה, משך הטיפול הוא כשלושה שבועות. התוצאות נשמרות לתקופה של חצי שנה.

פסים נמסים על השיניים – פסים שקופים המכילים חומר מחמצן בריכוז נמוך. את הפסים יש לשים פעמיים ביום למשך שבועיים, על פי הוראות היצרן. יש תוצאות נראות לעין בעקבות שימוש במכשיר זה, אולם זמן שימור התוצאה של תכשיר זה הוא קצר יחסית, והתוצאות נשמרות לפרק זמן של עד כשנה, תלוי באורח חיי המטופל.

נוזלים שונים למריחה על השיניים – ניתן למצוא בבתי המרקחת השונים נוזלים להלבנת שיניים. נוזלים אלו שונים זה מזה באחוז החומר המלבין. יש לציין כי ריכוז החומר המלבין בחלק מתכשירים אלו נמוך מאוד ולכן גם התוצאות לא משמעותיות וגם השפעתם איטית מאוד ולא נראית לעין באופן מיידי.

סיבוכים

הלבנת שיניים ביתית בטוחה לשימוש יחסית, סיבוכים העלולים להופיע הם רגישות לחומר ההלבנה, רגישות לחום וקור בשיניים המטופלות, תופעה שחולפת לאחר זמן קצר. יש להוסיף כי גם טיפול ביתי של הלבנת שיניים עובד על השכבה העליונה של השן ולא מלבין סתימות או כתרים. לכן צריך להחליף כתרים או סתימות לאחר טיפול הלבנה בשיניים שטופלו ויש בהן כתרים או סתימות.

סיכום

הלבנת שיניים ביתית מומלצת מאוד מכיוון שאחוז הסיבוכים שלה נמוך מאוד, ועלות הטיפול נמוכה מאוד, יחסית לשאר השיטות להלבנת שיניים. יש להתאזר בסבלנות על מנת לראות תוצאות משמעותיות כאשר בוחרים בשיטה זו של טיפול וכן להיות מוכנים להתמיד בטיפול על פי הנחיות הרופא או הנחיות היצרן, במקרה של הלבנה עם תכשירים ביתיים. כמו כן, שיטה זו מומלצת לבעלי שינויים קלים יותר בצבעי השן, ולא במקרים הקשים של שיניים רבות הזקוקות לטיפול ולהלבנה מה שמקטין את הסיכויים לתוצאות מוצלחות בטיפולי הלבנת שיניים.

אפשר להוסיף כי מלבד השיטות שצוינו כאן ניתן להשתמש בעוד טכניקות של הלבנת שיניים מעולם הצמחים, כלומר בצמחי מרפא שונים, כמו נענע, בשמנים או בתכשירים מיוחדים המיועדים להלבנת שיניים, לשם כך מומלץ להתייעץ עם מומחים בתחום. 'תרופת סבתא' ידועה להלבנת שיניים היא צחצוח שיניים בסודה לשתייה, או בכפית מלח וכפית מיץ לימון, נסו ותראו, אך מובן כי צחצוח כזה לא מיועד להחליף את הטיפולים להלבנת שיניים שהוזכרו במאמר זה.