הרצון לשמור על העלומים הוא רצון המלווה את האנושות משחר ימיה. בהתאם לכך, שואפים נשים וגברים להעלים קמטי הבעה וקמטי מצח, הגורמים להם להיראות מבוגרים יותר. בשל הביקוש העצום להעלמת קמטים, נולדו אינספור טיפולים מעניינים, אך לכל אחד מהטיפולים הללו חסרונות. הפתרון המושלם יכלול טיפול מהיר והחלמה מהירה, וכל זה בשילוב של תוצאות טובות ומינימום תופעות לוואי. מי שימצא את ההליך או את החומר המושלמים שיעמדו בתנאים אלו, יהפוך לאדם עשיר בן לילה, וזאת בטרם הזכרנו את העובדה שיעזור למיליוני אנשים להרגיש טוב יותר עם עצמם.

נכון להיום, החומר הקרוב ביותר לעמידה בכל התנאים הללו הוא הבוטוקס. הזרקת בוטוקס היא הליך אסתטי פופולארי, אשר בסיומו יכול המטופל להסתכל במראה ולהגיד לעצמו - "אני נראה צעיר בכמה שנים". עובדה זו הפכה את הטיפול בבוטוקס לטיפול הפופולארי ביותר בארצות הברית (1.8 מיליון מטופלים בשנה בממוצע) ולאחד הטיפולים הפופולאריים ביותר בישראל.

מהו בוטוקס?

מקורו של החומר הקרוי בוטוקס הוא ברעלן בשם "קולסטרידיום בוטולינום". בשנים עברו גרם רעלן זה למקרים רבים של מוות, בשל התפתחותו במוצרים של נקניק מקולקל. כאשר הרעלן בוטולוניום פוגע באדם הוא גורם לעיכוב ההפרשה של הנוירו-טרנסמיטר "אצטיל-כולין", האחראי על העברת האות לכיווץ שרירים. במצב שכזה אין כיווץ שרירים והאדם יכול לחוש קשיי נשימה, קושי בהזזת אברים ועוד. הבוטוקס בצורתו הטהורה נחשב אולי לרעלן המסוכן ביותר המצוי כיום בטבע, אך עם כל הסיכונים התגלה הבוטוקס ככלי עזר נפלא לאנושות, בעל תופעות לוואי מעטות.

כך הכול התחיל

בתחילת דרכו של הבוטוקס ככלי עזר תרופתי, השתמשו בו רופאים בעיקר לשם טיפול בפזילה ובעוויתות לא רצוניות של השרירים המפעילים את העפעפיים. בהמשך דרכו נכנס הבוטוקס לשימוש כחומר מצוין המרפה שרירים מתוחים באזור הצוואר - הזרקת הבוטוקס לשרירים המפעילים עוויתות לא רצוניות בצוואר גרמה להרפיה של השרירים והפסקת העוויתות תוך כדי מינימום תופעות לוואי. הבוטוקס המשיך להוות מוקד למחקרים רבים כיוון שהשפעותיו על השרירים הייתה מעניינת מאוד ובעלת פוטנציאל ריפוי גבוה. בשלב הבא התגלה כי הבוטוקס יכול לעזור בטיפול במיגרנות (כאבי ראש כרוניים שסיבתם המדויקת לא ברורה. כאבי ראש אלו יכולים להשבית כליל את האדם מכל פעולה לתקופות של מספר שעות ואפילו מספר ימים ויותר). בהמשך התפתחותו של הבוטוקס, החלו דרמטולוגים להשתמש בבוטוקס לשם טיפול בבעיה קשה ומביכה ביותר - הזעת יתר מוקדית (הזעת יתר מוקדית היא הזעת יתר באזורים ספציפיים בגוף, לרוב באזור כפות הידיים או בית השחי, וזאת בניגוד להזעת יתר כללית הגורמת להזעת יתר קשה בכל הגוף). הזרקת הבוטוקס לאזור בית השחי או כפות הידיים הביאה להצלחה ממשית בבלימה ובויסות של הזעת יתר. גם היום רווח השימוש בבוטוקס לשם טיפולים מסוג זה. עד לשלב זה היה הבוטוקס רק עוד תרופה מעניינת בעלת פוטנציאל.

הפריצה הגדולה באמת של הבוטוקס הייתה בשנות התשעים. בשנים אלה התגלה הפוטנציאל העצום של הבוטוקס בטיפול בקמטי הבעה וקמטי מצח. מנתחים קוסמטיים החלו להשתמש באופן שוטף בבוטוקס לשם העלמה כוללת של קמטי הבעה באזורים שונים. עם ההצלחות המרובות והתוצאות המושלמות, הגיע גם הכיסוי התקשורתי הנרחב בכל העולם. והשאר הוא היסטוריה.

מהו טיפול בוטוקס?

הטיפול בהזרקת בוטוקס נועד בעיקר לקמטי הבעה וקמטים באזור המצח. הטיפול כולו קצר מאוד ויכול אפילו להימשך עשר דקות בלבד. לאחר הטיפול אין הגבלות מיוחדות והמטופל יכול להמשיך במהלך היום שלו ללא בעיות. תופעות הלוואי הן זניחות יחסית לטיפולים אחרים. ניתן לומר בביטחון כי הליך הזרקת הבוטוקס להעלמת קמטים עומד ברובם המוחלט של התנאים שצוינו לעיל (טיפול מהיר והחלמה מהירה, בשילוב של תוצאות טובות ומינימום תופעות לוואי) ועל כן כרגע הוא נחשב לתרופת פלא העוזרת לאינספור אנשים ברחבי העולם להראות שוב צעירים.

התהליך

ניתן לומר כי הליך הזרקת הבוטוקס לא מתאים לאנשים בעלי מחלות חיסון עצמי ("אוטו-אימיוניות") כמו מחלת הצליאק או הטרשת הנפוצה. לא ניתן לבצע הליך הזרקת בוטוקס גם לנשים מניקות או נשים בהריון ואף לנשים המתכננות להיכנס להריון בתקופה הקרובה (אסור להיכנס להריון עד כחצי שנה לאחר הזרקת הבוטוקס).

לאחר בחירת הרופא הנכון, הוא יזמן אתכם לפגישת ייעוץ שבה תחליטו יחדיו על אותם הקמטים שמהם אתם רוצים להיפטר ותערכו תאום ציפיות. כארבעים ושמונה שעות לפני יום הטיפול לא מומלץ לשתות משקאות אלכוהוליים. אסור להשתמש בכדורי אספירין יום אחד לפני הטיפול.

ביום הטיפול יושיב אתכם הרופא המטפל על גבי כורסה וירסס ספריי קריר באזורים בהם בכוונתו להזריק את הבוטוקס. התרסיס הוא חומר מאלחש מקומית ואתם תרגישו חוסר תחושה באזור שבו הרופא ריסס את הספרי. האלחוש עצמו יעבור לאחר מספר שעות. לאחר מכן יחל הרופא להחדיר את זריקות הבוטוקס לאזורים ייעודים, ומשך כל הזרקה הוא מספר שניות בלבד. הרופא עשוי להזריק חומר נוסף בשילוב עם זריקות הבוטוקס, על מנת להגיע למראה חלק יותר של הפנים. כמובן שהרופא יתייעץ איתכם בטרם כל פעולה. אין הכרח להחדיר את זריקת הבוטוקס דווקא למקום שבו אתם רוצים להחליק את הקמטים. הרופא עשוי להזריק בוטוקס לאזורים הסמוכים לאזור המטרה וזאת על מנת לקבל את התוצאות הטובות ביותר. עלותה של כל זריקת בוטוקס היא כאלף שקלים, ויש כמובן רופאים ומטפלים הגובים סכום גבוה יותר - הכול בהתאם לניסיונו של המטפל, להשכלתו ולמוניטין שלו. לאחר הטיפול תחושו תחושה מוזרה בפנים, שתחלוף כעבור מספר שעות. תוצאות הטיפול אינן מיידיות, וניתן לראות תוצאות לאחר שלושה עד שבעה ימים מיום הטיפול. התוצאות הממשיות של הזרקת הבוטוקס יציבות לאורך כחצי שנה, אך מומלץ לבצע את הטיפול בזריקות בוטוקס אחת לארבעה חודשים, על מנת לשמור על התוצאות. לאחר מספר סבבים שכאלו ניתן יהיה לעשות את הטיפול הבא לאחר יותר מארבעה חודשים, מאחר והשרירים נחלשים עם כל טיפול.

לאחר הטיפול ניתן יהיה להמשיך בשגרה ללא שום בעיה - ניתן אפילו למרוח מייק-אפ על עור הפנים. לא מומלץ לנגוע ולמעוך את עור הפנים ביום הטיפול.

סיבוכים ותופעות לוואי אפשריות:

מחקרים מראים כי תופעות הלוואי משימוש בבוטוקס הן מינימליות: אחת מתופעות הלוואי היא צניחה זמנית של העור מסביב לאזור המטופל (מצב הקרוי "פלפרופטוזיס"). מצב זה מתרחש אצל 5% מהמטופלים. תופעות לוואי אפשריות נוספות הן כאבים באזור הפנים, כאבי שיניים, כאבי צוואר, זיהום בדרכי הנשימה העליונות, דימום באזור ההזרקה, זיהום כללי ועליית לחץ הדם. כל תופעות הלוואי הללו עשויות להתרחש אצל מטופלים מעטים ורובן של תופעות הלוואי הללו הן זמניות. תופעת לוואי נוספת שעלולה להתרחש כאשר מזריקים בוטוקס ליותר ממקום אחד בפנים היא שהמראה המתקבל הוא מראה של מעין פסל (נוקשות). כמובן שיש להתייעץ עם הרופא לפני הטיפול, על מנת שלא להסתכן במצב שכזה.

סיכום

הליך הזרקת הבוטוקס לא מסוכן כלל, נמשך זמן קצר מאד ותוצאותיו נשמרות לאורך זמן. מחיר הטיפול אינו יקר ביחס לטיפולים אחרים. ניתן לומר כי אם החלטתם לטפל בקמטי הבעה, אזי הטיפול בבוטוקס הוא כפי הנראה הטיפול הטוב ביותר שאתם יכולים למצוא.