זוהי אחת המחלוקות הגדולות ביותר בין רופאי העור. מצד אחד של המתרס עומדים להם פצעי האקנה, המכונים על ידי רבים "פצעי בגרות". מן העבר השני, ניצבים המזונות השונים. האם יש קשר בין אקנה לתזונה? ואם כן- האם ההשפעה של התזונה חיובית או שלילית? אנחנו ננסה לענות על שאלות חשובות אלה.

טענה: תזונה קשורה לאקנה

התומכים בקשר הזה שבין התזונה למצב העור של האדם מצביעים על שורה של מחקרים שהראו, בעיקר, כיצד מזונות מסוימים מחמירים את האקנה. ה"חשודים" העיקריים, בהקשר הזה, הם שוקולד ומזונות עתירי שומן.. כי איזו אמא לא הזהירה את הבן שלה שאכילת דברים מתוקים תביא לאותם "חצ'קונים"?

חשוב להבין כי למרבית הממצאים האלה ניתן למצוא גם הסבר מדעי. כך, למשל, נמצא כי חלב הפרה, שמאפיין מזונות רבים, משחרר הורמונים אשר מביאים להתגברות הבעיה. כמו כן, אחרים מצאו קשר בין מזון מעובד ועשיר בפחמימות לבין האקנה, וזאת עקב הגלוקוז המטאבולי שנוצר במהלך הצריכה של אלה.

רשימת העשה ואל תעשה

כאשר מוצאים את הקשר שבין תזונה לאקנה, הרי שבאופן מיידי ניתן להוסיף המלצות תזונה נכונות. חשוב לזכור כי תזונה בריאה נדרשת בכל מקרה, בלי קשר לעור, כך שרצוי לצרוך מאכלים מזינים ולהימנע מאלה המתוקים יתר על המידה, למשל.

על פי מומחים רבים, ויטמינים A, B ו-C מחוללים תמורות חיוביות ביותר לעור. ויטמין A מצוי בכמויות נאות בהחלט בפירות ובירקות, בעוד ויטמין B, אשר היעדרו עלול להחריף את בעיית הפצעים אצל רבים, יהיה בביצים, בכבד, בקטניות ועוד. מזונות רווים בברזל או בארץ, כך נהוג לחשוב, מסייעים אף הם.

מן העבר השני, מיני עוגות, מזונות עתירי סוכר, לחם לבן, משקאות ממותקים, פיצוחים וחלב הם רק חלק מהמזונות שהוזכרו ברשימת ה"אל תעשה". מולם, יש כאלה שסבורים כי אין פסול בצריכת מזונות מסוג זה, אלא אם הם באים על חשבון המאכלים הבריאים "באמת". כמו במקרים רבים אחרים, המפתח הוא תזונה מאוזנת.

טענה: לא הוכח הקשר בין אקנה ותזונה

האם הקשר שבין תזונה לאקנה באמת כה ברור? לא בטוח.

התומכים בטענה זו יצביעו על עשרות מחקרים, אשר נערכו בכל רחבי העולם והראו חוסר קשר כמעט מובהק. כך, לדוגמא, נמצא כי שוקולד בכמויות גדולות לא הגביר את האקנה בקרב אנשים שסבלו ממנה בצורה קלה עד בינונית, בעוד אחרים מצאו שלל גורמים מתערבים שעלולים להסביר את הפצעים.

אז מה עושים?

כפי שכבר רמזנו, במקרים רבים קשה לדעת בדיוק מהם הגורמים אשר מביאים להתפרצות אקנה אצל אנשים שונים. כמו כן, כמובן שהסיבות משתנות גם אצל כל אחד ואחד. ההמלצה הברורה לכל אותם אנשים הסובלים מהמחלה היא להיבדק במהרה אצל רופא עור או גורם מוסמך אחר.

בהתבסס על מאפייני המחלה ושגרת החיים של המטופל, יוכלו אלה בוודאי לאתר את הגורמים לה. במידה ואכן יחשוד אותו גורם באשמתה של התזונה הלקויה, הרי שצריכת מזונות "בריאים" בוודאי תהיה אחת מההמלצות שלו. וגם אם לא- הרי שמזון מאוזן מעולם לא הזיק לאיש.