אקנה או "סתם" פריחה? איך לזהות את הבעיה

הם מופיעים בכמויות מסחריות אצל מתבגרים רבים, אך גם פלחים אחרים באוכלוסיה אינם חסינים מפניהם. פצעי אקנה הפכו לסיוט של רבים: הם מביאים לכאבים, מפריעים ליצירת מראה אסתטי ומורידים את הדימוי העצמי. גם אתה חושש שיש בגופך פצעי אקנה. כיצד תדע שזו אכן הבעיה, ולא "סתם" פריחה?

יש המבלבלים את האקנה עם סוגים שונים של זיהומים ופצעים. כמובן שעל מנת להתאים את הטיפול הראוי, יש לאבחן את הבעיה באופן מוחלט. הנה מספר דגשים שיעזרו בזיהוי האקנה, ועקב כך: יאפשרו לכם להתקדם צעד נוסף במסע לעבר ההתגברות עליה.

על הקושי שבזיהוי אקנה

כאשר אנו שומעים את המילה "אקנה", עולה עבור רבים דימוי של פצעים אדומים המרוכזים סביב אזור הפנים. זה רחוק מלהיות מדויק: אקנה יכולה להופיע בשלל אזורים בגוף האדם, מכף רגל ועד ראש. למעשה, התנאי העיקרי להיווצרותם הוא ריבוי של בלוטות חלב, ולא פעם גם שינויים הורמונליים בגוף.

לאקנה יש גם צורות מגוונות. הפצעים עשויים להופיע בצורה של נקודות שחורות או לבנות, ובמקרים אחרים דווקא כפצעים מוגלתיים רחבי היקף. מעבר לכך, הרי שלא מן הנמנע הופעתם של פצעי אקנה גם מתחת לעור. כל אלה מאפשרים להגיע למסקנה שקשה לעיתים לאבחן את הנזק, לכל הפחות ללא עזרת איש מקצוע.

אלו המחלות הדומות

הבעיה העיקרית היא שהתיאור שניתן כאן לגבי צורת הפצעונים ומיקום הופעתם מאפיין גם לא מעט בעיות עור אחרות. כך, למשל, בעלי גוון עור בהיר סובלים לא פעם מנפיחויות אחרות בעור, או מנימי דם אשר בולטים בעור כמעט באותה מידה. דלקת בבלוטות החלב עלולה להביא גם לסבוריאה, דוגמה נוספת. המדובר הוא במחלה אשר מופיעה גם היא בפנים, אך הטיפול בה שונה בעשרות מונים מזה של האקנה.

ובכל זאת: על תסמיני האקנה

גם אם עין בלתי מזוינת עשויה להתקשות בזיהוי פצעי האקנה, הרי שרופאי עור, או לחילופין קוסמטיקאיות, יוכלו לזהות במהרה את הבעיה. לאקנה יש מספר תסמינים אפשריים, לרבות צלקות המופיעות על העור, פצעים מוגלתיים, הפיכת העור לשמנוני ומבריק וכן הלאה.

מעבר לכך, הסיבות למחלה, הגם שאינן ידועות תמיד, יכולות לסייע במידה רבה מאד לזהות את האקנה. כך, היות ומתבגרים נוטים לסבול יותר מאקנה מאשר אוכלוסיות אחרות, הופעה של פצעונים באזור הפנים שלהם צריכה להעלות חשד לאקנה. כך גם לגבי נשים בהריון או לאחר לידה, אשר עוברות שינויים הורמונליים למכביר.

כאן הכל מתחיל

הופעה של פצעוני אקנה (כמו גם כל סוג אחר של פגעי עור) אינה דבר נעים. כאשר יש ולו החשד הבסיסי ביותר לאקנה, מומלץ מאד להקדים ולבקר אצל רופא העור. כשזה נוגע לאקנה, הרי שטיפול מוקדם ככל האפשר יכול לחולל פלאים לעור. ניקוי יומיומי של עור הפנים בתכשירים ייעודיים יכול לסייע במניעה של הופעת האקנה. באותה מידה, רצוי להימנע מאותם "פתרונות קסם", דוגמת פיצוץ הפצעים או סיבונם המאסיבי. אלה עלולים להותיר צלקות שאפילו רופא העור המוכשר ביותר לא יצליח להעלים.