אפילציה מהווה את אחד הטיפולים הוותיקים ביותר בתחום האסתטי של הסרת שיער, כאשר השימוש הראשוני הרפואי שלה החל עוד במאה התשע עשרה, ונועד להסיר שערות שגדלו לתוך העור. הודות להתפתחויות טכנולוגיות ורפואיות רבות, יש שיטות רבות ושונות להסרת שיער, כמו טיפולי לייזר להסרת שיער, טיפולי אפילציה, המתבצעים במכונים המתמחים בטכניקות השונות. נוסף על כך, קיימים מכשירי אפילציה ביתיים, חשמליים וגם דיגיטליים, שנשים רבות בוחרות להשתמש בהם, אולם אלו מומלצים רק כאשר יש ידע וניסיון בתחום, במידה ואין, מומלץ ללכת לבעלי מקצוע. יש לציין כי עם השנים טיפולים להסרת שיער העלו את אחוזי ההצלחה וצמצמו את אחוזי הסיבוכים. כל טיפולי הסרת השיער מתמקדים בהסרת שורש השערה, זאת בכדי לדלל באופן משמעותי את צמיחת השיער. יש לציין כי בתחום של הסרת שיער, אף טיפול לא מבטיח מאה אחוזי הצלחה, כלומר עור נקי לגמרי משיער, וגם דילול משמעותי של שערות, עד כ-80 אחוז מהאזור המטופל, נחשב להצלחה. יחד עם זאת, אפילציה היא הטיפול היחידי שנחשב לטיפול עם אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר העומדים על 90 אחוז, בעיקר בזכות טיפול נקודתי באזור המבוקש.

הגדרה והתהליך עצמו

אפילציה הינה טכניקה להסרת שיער אשר בזכות הניסיון הרב שנצבר בה, השתכללה מאוד ונחשבת לשיטה המומלצת ביותר להסרת שיער מאזורים קטנים. הטכניקה מתבססת על החדרת מחט דקה, הנקראת גם מחט חשמלית, לשורש השערה; בעזרת פולס חשמלי, הנוצר כתוצאה משימוש במכשיר ממוחשב המכוון לעוצמה מסוימת בהתאם לאזור המטופל ולסוג השערה, צורבים את שורש השערה ובכך מונעים את צמיחתה החוזרת. יש לציין כי כמו רוב הטיפולים האסתטיים להסרת שיער, גם הסרת שיער באמצעות אפילציה לא יכולה להתבצע בטיפול אחד. אפילציה נמשכת כמה טיפולים, כאשר מספר הטיפולים משתנה בהתאם לאזור המטופל ולסוג השערה. הטיפולים אינם כואבים במיוחד, אך כרוכים בתחושת אי נעימות קלה, גירוי, ע?קצוץ וחום. במידה שהתחושה בלתי נסבלת לחלוטין, ניתן להיעזר במשחה מאלחשת, אך יש לציין כי רוב הטיפולים נעשים ללא א?לחוש.

אזורים המומלצים לטיפולי אפילציה הם אזורים קטנים, רצוי שלא יהיו שעירים מדי, כמו אזור הפנים, המפשעה ובית השחי. שיטה זו להסרת שיער נפוצה מאוד גם בזכות העובדה כי השיטה מתאימה לפלח רחב מאוד של האוכלוסייה, כולל אנשים בעלי שיער בהיר ועור בהיר, עבורם שיטות אחרות להסרת שיער לא מומלצות ולא יעילות. יחד עם זאת, הגיל המומלץ לטיפולי אפילציה הוא לפחות 18, זאת עקב השינויים ההורמונאליים הרבים בגיל ההתבגרות המשפיעים על צמיחת השיער בגוף. יש לציין כי שינויים הורמונאליים משפיעים על הצלחת הטיפול. במהלך טיפולי פוריות והריון למשל, אין סכנה למטופלת, אולם עלולה להיות צמיחה חוזרת של השיער. טיפול אפילציה מראה את התוצאות הטובות ביותר באזורים קטנים, זאת מכיוון שהטיפול ממוקד בכל שורש ושורש.

סיבוכים אפשריים

אפילציה היא תהליך פשוט של הסרת שיער, אולם ככל הליך אסתטי, יש סיכונים וסיבוכים אפשריים. טיפולי אפילציה עלולים לגרום לזיהום, כאשר התהליך לא נעשה באופן מקצועי והיגייני.

אפילציה דורשת סטנדרטים של היגיינה ויש לבדוק כי המטפל או המטפלת נוקטים באמצעים סטריליים, תוך הקפדה על סביבת עבודה סטרילית ומחט נקייה. הטיפולים עצמם גורמים לעיתים לפצעים קטנים המחלימים עד לטיפול הבא.

בנוסף, בזמן אפילציה, הפולס החשמלי צורב את שורש השערה ומונע את צמיחתה, אך יחד עם זאת יש סיכוי שהוא יעורר את צמיחתם של זקיקים אחרים שהיו רדומים. חשוב מאד, להימנע בכל אופן מחשיפת העור באזור המטופל לשמש, זאת כדי לא לגרום לסימנים, צלקות וסימני פיגמנטציה בעור.

יש לציין כי אחוזי ההצלחה של אפילציה הם הגבוהים ביותר מבין טיפולי הסרת השיער, זאת בזכות הטיפול הממוקד בכל שורש של שערה. טיפולי אפילציה לא אורכים זמן רב, משום שהאזור הוא בדרך כלל קטן, וכן, אין צורך לחכות לצמיחה מלאה של השערה בין טיפול לטיפול, זהו עוד יתרון משמעותי לשיטה לעומת שיטות אחרות, בהן נדרש לעיתים להמתין עד לצמיחת השערות בכדי להמשיך לטיפול הבא. בנוסף, האפילציה היא בין השיטות הבודדות המתאימות להסרת שיער בלונדיני בשל העובדה שלייזר ו-IPL מתאימות לשיער כהה בלבד.

יש לציין כי קיימים מכשירים ביתיים לאפילציה, אך מומלץ לעבור את הטיפול במכון אסתטי ואצל מטפל המתמחה בכך. לעומת זאת, אם מישהי מרגישה כי היא יכולה לעשות זאת בעצמה והתנסתה בכך, אין ספק כי גם זו דרך מוצלחת להיפטר משיער מיותר באזורים קטנים וזאת בתנאי כי המכשיר הביתי עומד בדרישות התקן בישראל ואושר ע"י משרד הבריאות.

סיכום

אפילציה היא תהליך פשוט ובטוח להסרת שיער מוצלחת, בעיקר באזורים קטנים. אחד היתרונות של שיטת האפילציה הוא העובדה כי אפילציה מתאימה לרוב האוכלוסייה, לעומת שיטות אחרות להסרת שיער המבטיחות תוצאות טובות רק במידה שיש התאמה לטיפול מבחינת צבע העור ומבנה השערה. מבין מגוון הטיפולים האסתטיים להסרת שיער, אפילציה היא הטיפול עם אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר, בסביבות תשעים אחוז, ומספר מצומצם מאוד של סיבוכים אפשריים. כאשר אפילציה נעשית בידיים המקצועיות והמתאימות, אין שום סיבה לזיהום או לפצעים, לסימנים בעור ולצלקות, המהווים את הסיבוכים האפשריים של טיפולי אפילציה. נוסף על כך, אפילציה נחשבת לטיפול לא כואב, ובמידה שיש סף כאב נמוך אפשר להיעזר במשחה מאלחשת. נשים רבות בוחרות להסיר שיער מיותר מאזורים כמו פאות הלחיים, בית שחי וקו הביקיני, באמצעות אפילציה. הרוב המכריע אכן פונה למכוני אסתטיקה המעניקים שירות זה, אולם חלק מהנשים מעדיפות את האפשרות של מכשיר אפילציה ביתי ונהנות מיתרונות השיטה בבית.

התגובות החיוביות לטכניקת האפילציה מדברות בעד עצמן ויעיד על כך המספר הגדול של נשים שבחרו להסיר לצמיתות שיער גוף מיותר באמצעות שיטה זו.

חשוב להקפיד

כמו בכל תחום אחר ברפואה האסטטית, כך גם לאפילציה תפקיד חשוב בהפיכתך לאדם מושך יותר ונעים לעצמך ולסביבה. תהליכים אלו אשר מתיימרים להסיר לגמרי את השיער המיותר מהגוף, הינם תהליכים אשר הצלחתם אינה וודאית והיא אורכת זמן לא קצר. על מנת להבטיח את התוצאה היעילה ביותר חשוב להעזר באנשי מקצוע מיומנים ולהקפיד ולעקוב אחר התפתחות הטיפול. במידה ואין הצלחה בטיפול, אין זו בושה להפסיקו ולנסות הליך אחר או לחילופין, מטפל אחר.