כולנו רוצים תמיד להראות במיטבנו, תמיד להראות רעננים ותמיד להראות כאילו בדיוק עכשיו סיימנו יום של טיפולים. הבעיה ברצון להראות תמיד במיטבנו היא שזה דורש זמן. למרוח מייקאפ, לסדר גבות, למרוח שפתון וכן הלאה, הן פעולות הדורשות הרבה מאוד זמן: זמן שלא תמיד אנחנו רוצים לבלות בטיפולי פנים במקרה הטוב, ובמקרה הגרוע - זמן שפשוט אין לנו. עם הדרישה המוגברת, הגיע גם הפתרון. האיפור הקבוע הוא סוג של קעקוע, שבעזרתו אנו יכולים להראות מאופרים ובמיטבנו תמיד. ישנם רופאים המתייחסים אל האיפור הקבוע כקעקוע לכל דבר ואחרים טוענים שאיפור קבוע שונה מקעקוע. המחלוקת הזו נובעת בעיקר מהשאלה "לאיזו שכבת עור מגיעים חומרי הצבע?" - אם מדובר על שכבת הדרמיס של העור (השכבה העמוקה בעור), אזי האיפור הקבוע הוא קעקוע לכל דבר. אם האיפור הקבוע לא מגיע אל שכבת הדרמיס, אזי האיפור הקבוע לא נחשב לקעקוע.

האיפור הקבוע מתאים לא רק לאנשים שחשוב להם להראות יפה תמיד. האיפור הקבוע מתאים גם לאנשים המחפשים פתרון לבעיות רפואיות. כך למשל אנשים המבצעים כימותרפיה מאבדים את השערות שעל גופם. נשירת השיער מוסיפה לאנשים אלו קשיים חברתיים מרובים, בנוסף על קשיי ההתמודדות עם המחלה. במקרה הזה ניתן להוסיף איפור קבוע, כמו הוספת שיער לגבות ואפילו שיער לקרקפת. באופן זה מקלים על אנשים אלו את ההתמודדות החברתית עם המחלה. האיפור הקבוע יכול לעזור גם כאשר מדובר על כיסוי צלקות קטנות ואפילו גדולות. אם כך, ניתן לקבוע כי סוגי האיפור הקבוע מתחלקים לשניים - איפור קבוע אסטטי ואיפור קבוע פרא-רפואי. הסוג הראשון (איפור קבוע אסטטי), מתייחס לכל המצבים בהם האיפור הקבוע נועד לשם יופי ואסטטיקה בלבד, ללא שום הצדקה רפואית. הסוגים הנפוצים של האיפור האסטטי הם: איפור השפתיים (קו תוחם לשפתיים שרק מדגיש את המבנה הטבעי של השפתיים או עיבוי ומילוי השפתיים), ציור או תוספת לגבות, אייליינר (צביעת קווי העיניים - גם כאן ניתן לעשות צביעה מתחת לעפעף העליון או מעל העפעף התחתון - הכל על פי הדרישה והשאיפה הסופית), תוספות לפטמות (בדרך כלל תוספות אלו נעשות כאשר עטרת הפטמה לא סימטרית), צביעה ללחיים (תוספת של אדמומיות ללחיים). סוג נוסף של איפור אסטטי קבוע הוא תוספת של נקודת חן, אחת או יותר, לפנים. תוספות אלו היו פופולאריות בעבר, אך כיום ניתן לומר שיצאו מהאופנה - למרות שעדיין קיימת דרישה לכך.

הסוג השני (איפור קבוע פרא - רפואי), מתייחס לכל אותם המצבים בהם האיפור הקבוע נועד לשם כיסוי על בעיות רפואיות כאלו ואחרות (דוגמא לבעיה רפואית כזו היא מחלה גנטית שנקראת "בהרת". מחלה זו גורמת להבהרת והלבנת העור. אחד האנשים שחלה במחלה זו הוא הזמר מייקל ג'קסון. ניתן להסוות את הלבנת העור על ידי איפור קבוע בצבע עור באזורים המובהרים.

התהליך

לפני יום הטיפול חשוב להקדים ולהגיע לרופא או לקוסמטיקאית ולהחליט יחד על סוג האיפור המתאים ביותר. אם למשל אנחנו מבקשים לצייר גבות באופן קבוע, כדאי לבקש מהרופא להראות לנו דוגמאות שונות של ציורי גבות ואף לצייר לנו גבות בעפרון וללכת עם הדוגמא של גבות אלו למספר ימים, כדי לבדוק תגובות של אנשים בסביבה לגבות החדשות. אם אנו לא מרגישים בנוח עם הגבות הזמניות, כדאי לחשוב פעמיים האם אנו מוכנים לבצע טיפול שישאיר גבות אלו באופן תמידי. לא רק באיפור קבוע של גבות מדובר - אנו ממליצים לבקש תמיד מהרופא או קוסמטיקאית לצייר את האיפור הקבוע הנדרש בעיפרון, כדי שנוכל להחליט האם באמת אנו רוצים את האיפור הזה באופן קבוע. דבר נוסף שחשוב להדגיש הוא הבחירה הנכונה של רופא או קוסמטיקאית - טיפול באיפור קבוע שנעשה בצורה לא נכונה עלול לגרום לתוצאות קשות. לכן חשוב לשים לב שמדובר במטפל בעל מוניטין ובמרפאה סטרילית, המחזיקה ברישיון של משרד הבריאות לטיפולים מסוג זה. לא להתבייש ולשאול את המטפל לגבי אחוזי הצלחה ולגבי הסיכונים בטיפול הספציפי שאותו אנו מבקשים.

הליך הטיפול עצמו הוא פשוט וקל - אנו מגיעים אל המטפל והוא מורח חומר אלחוש מקומי באזור בו אנו מבקשים לטפל. הרופא המטפל משתמש בעט קעקועים על מנת להחדיר את חומרי הצביעה אל תוך העור. התהליך עצמו לא כרוך בכאב, מאחר ואנו מטופלים במאלחש מקומי. אם נחליט שאנו לא רוצים לעבור אלחוש מקומי, אזי הטיפול אכן יהיה כרוך בכאבים. כל טיפול אורך בין שלושים דקות לשעה וחצי, ולעיתים אנו נצטרך גם לחזור למרפאה במועד אחר, לשם סיום הטיפול. לאחר הטיפול ייראה האיפור החדש כהה יותר או בהיר יותר ממה שביקשנו. אך אין מה לדאוג, והצבע החדש מתייצב לאחר מספר ימים (עד שבוע), ומגיע לגוון המבוקש. האזור המטופל יראה נפוח ונוקשה למספר ימים, אולם לאחר כשבוע תנשור השכבה הקשה והנפיחות תרד. כדאי לקבוע את התור לטיפול דווקא לקראת סוף השבוע - באופן זה נוכל לשהות בבית במהלך חלק מן הימים בהם אנו מחלימים מהטיפול. חשוב להבין שלא תמיד אנו מקבלים בדיוק את המראה הרצוי לאחר הטיפול. אין מה להתבייש ואפשר לחזור אל המטפל שוב ושוב לטיפולים ותיקונים חוזרים, עד שנגיע למראה המבוקש (חשוב לדאוג להתחייבות מוקדמת מהמטפל שאכן זה אפשרי). המחירים של האיפור הקבוע תלויים בסוג האיפור - כאשר מדובר רק בתוספת של נקודת חן המחיר נע בין 100 עד 200 שקלים. כאשר מדובר בתוספות לגבות, המחיר יכול גם להגיע ל 2000 שקלים.

סיבוכים אפשריים

הסיכון הגדול ביותר בביצוע הליך של איפור קבוע הוא טיפול על ידי מטפל שלא מיומן בטיפולים שכאלו. אם המטפל לא מיומן, הוא יכול לגרום לנו לזיהומים בשל שימוש במחטים לא סטריליות. מטפל לא מיומן גם לא יודע להשתמש במכשירים באופן מדויק. אם למשל יצייר את הגבות גבוה מדי, אנו נקבל את המראה המופתע. הבעייתיות העיקרית באיפור קבוע היא שהאפור הוא קבוע - אם משהו לא נעשה כראוי, קשה מאוד ולעיתים אפילו בלתי אפשרי להחזיר את הגלגל אחורה ולהעלים את תוצאות הטיפול.

סכנות נוספות הן:

  • תגובות אלרגיות לחומרי הצבע (תגובה אלרגית שכזו יכולה להישאר שנים והיא קשה לטיפול, מאחר וחומרי הצבע נמצאים עמוק בתוך העור וקשה להעלימם לגמרי).
  • הצטלקות יתר של האזור המטופל.
  • בעיות בטיפולים עתידיים ב- MRI - ישנם דיווחים על אנשים שחשו בהתנפחות האזור שבו נעשה האיפור הקבוע בעת ההיחשפות לשדה המגנטי של הMRI. תופעה זו נדירה יחסית.
  • במקרים נדירים יכול להיווצר גם מצב של גרגירומת (ברפואה - סוג של גידול). מצב זה נוצר כאשר הגוף מזהה חומר חדש בגוף כאויב ומקיף את החומר במעין שרוכים דקיקים על מנת לבודדו.

לסיכום

האיפור הקבוע יכול להיות דבר מצוין לטיפול באנשים עם בעיות רפואיות וכעזר לאנשים הרוצים תמיד להראות במיטבם. חשוב לזכור לבצע איפור קבוע במקום מסודר, מוכר ובעל מוניטין ואישורים של משרד הבריאות, שמא יצא שכרנו בהפסדנו.